Kto zarába na ruskom plyne a ako je možné, že OMV zmluvu vypovedať vie a SPP nie? (odpovede)

18. dec 2024 o 16:24  I 

Stopka pre ruský plyn sa blíži.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Politici vládnej koalície aj štátny Slovenský plynárenský podnik (SPP) v poslednom čase zintenzívnili aktivity, aby zabezpečili plyn z Ruska.

Tvrdia, že keď na Slovensko nepotečie cez Ukrajinu, hrozia vyššie náklady na dovoz tejto suroviny. Teoreticky sa to môže v budúcnosti prejaviť aj vyššími cenami pre odberateľov.

Na druhej strane, nezávislí analytici tvrdia, že spoliehať sa na ruské dodávky energetických surovín je naivné. Argumentujú, že Rusko sa už v minulosti ukázalo ako nespoľahlivý dodávateľ.

1. Prečo je panika ohľadom ukončenia prepravy ruského plynu cez Ukrajinu, keď SPP má zmluvu s Gazpromom do roku 2034?

Ukrajina chce skončiť tranzit ruského plynu na konci tohto roka, oznamuje to už od leta. Vláda Roberta Fica (Smer) tieto vyhlásenie podceňovala a teraz problém rieši na poslednú chvíľu.

Ministerka hospodárstva Denisa Saková preto už dvakrát letela do Petrohradu, kde rokovala s vedením ruskej plynárenskej firmy Gazprom.

Exminister hospodárstva a expert na energetiku Karel Hirman (Demokrati) tento prístup kritizuje. „Chodiť kolenačkovať do Ruska pre plyn je nepatričné a nedôstojné. To Gazprom má prísť do Bratislavy vysvetliť, ako zabezpečí dopravu plynu na Slovensko aj po prvom januári 2025,“ hovorí pre INDEX.

Ako vysvetľuje, Gazprom musí dodávať plyn na Slovensko do roka 2034, no tranzitnú zmluvu s ukrajinským Naftogazom mal len do konca roka 2024. SPP nemá s Ukrajincami zmluvu o preprave plynu.

2. Zdražel by plyn, ak by sa zastavila dodávka komodity z Ruska?

SPP vyrátal, že ak by mal celý potrebný objem plynu nakúpiť z iného zdroja ako z Ruska, znamenalo by to preň dodatočné náklady vo výške 150 miliónov eur. V kontexte celého slovenského trhu, keďže SPP nie je jediným dodávateľom plynu pre slovenských odberateľov, by to malo byť navyše viac ako 220 miliónov eur.

Generálny riaditeľ SPP Vojtech Ferencz tvrdí, že prerušenie dodávok zemného plynu cez Ukrajinu bude mať za následok aj nárast jeho cien na veľkoobchodných trhoch. „Okrem toho, ak príde studená zima, môže spôsobiť nedostatok plynu a problémy s jeho dodávkami v celej Európe,“ varuje.

Na druhej strane, výkyvy na veľkoobchodnom trhu a eventuálny nárast cien pre koncových odberateľov by malo tlmiť to, že zásobníky plynu SPP na Slovensku sú naplnené na vyše 90 percent.

Okrem toho, Ficova vláda nedávno schválila plošné dotácie na plyn pre domácnosti, takže jeho koncová cena v roku 2025 sa oproti súčasnosti zmení len kozmeticky.

SPP taktiež argumentuje, že zastavenie dodávok cez Ukrajinu môže výrazne znížiť príjmy jeho dcérskej spoločnosti Eustream. Tú vlastní štát napoly s českou firmou EHP, ktorá patrí veľkopodnikateľom Danielovi Křetínskému a Patrikovi Tkáčovi.

3. Čo vybavila ministerka hospodárstva Denisa Saková v Petrohrade s Gazpromom?

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO