Pavel podepsal novelu, která má řešit potíže s digitalizací stavebního řízení

Praha – Potíže s problematickou digitalizací stavebního řízení má řešit novela, kterou dnes podle informací na webu Pražského hradu podepsal prezident Petr Pavel. Stavebním úřadům umožní do roku 2028 využívat systémy pro stavební řízení, které používaly před červencovým spuštěním digitalizace. Stavebníkům dá možnost předkládat projektovou dokumentaci v digitální podobě. Novela má nabýt účinnosti den po vyhlášení ve Sbírce zákonů. Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek ČTK řekl, že novela pro úředníky znamená větší právní jistotu, po které poslední půlrok volali.

S digitalizovanými systémy stavebního řízení mají stavebníci a úředníci problémy od jejich spuštění v červenci. Potíže koncem září vyústily v odvolání tehdejšího vicepremiéra pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) z vlády a v následný odchod jeho strany do opozice.

Vláda se v říjnu rozhodla vypsat na systém digitálního stavebního řízení novou zakázku. Současně také umožnila dočasně používat původní systémy s těmi spuštěnými letos v létě, což novela uzákoní. Nově vytvořený systém má začít fungovat nejpozději od začátku roku 2028.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) za předkladatele novely při projednávání v Senátu řekl, že digitalizované systémy mají vážné nedostatky, které neodpovídají ani požadavkům stavebního zákona, ani zadávací dokumentaci. Tříletá přechodná lhůta má podle něj přinést státu jistotu, že získá řádně vysoutěžený nástroj, který nebude nikdo zpochybňovat. Kulhánek uvedl, že zákon zavádí jednoznačnou právní jistotu pro stavebníky i dotčené úřady, že i když pracovaly mimo spouštěný systém, neporušily zákon.

„Musíme do konce roku provést všechna stabilizační opatření v systémech digitálního stavebního řízení, a hlavně zprovoznit řádně otestované technologické řešení, tedy technologický bypass, který od února umožní propojení nových a původních systémů stavebního řízení na úřadech, což by mělo odblokovat špunt, který v důsledku ne úplně funkční digitalizace stavebního řízení vznikl,“ řekl Kulhánek.

Po podpisu novely byla dokončena legislativní část takzvaného bypassu, tedy přechodného období trvajícího až do konce roku 2027. Na konci ledna by pak úřady měly mít možnost pracovat v digitálním prostředí, ve kterém se vzájemně spojí funkce systémů spuštěných po 1. červenci s původními systémy jako jsou například VITA a VERA.

Zástupci pražských městských částí v pondělí ČTK sdělily, že systém momentálně stále vykazuje zásadní nedostatky. Práce s ním je pomalá a uživatelsky nepohodlná. Legislativní řešení například podle mluvčího Prahy 8 Martina Šalka dosud nijak nepomohlo pro vyřízení desítek žádostí podaných od 1. července. Využívání původních systémů si podle Svazu měst a obcí (SMO) samosprávy v době nefunkčních digitálních systémů samy platí. Stát by jim tak podle něj měl na jejich provoz přispívat, stejně jako na následný přesun dat. S tím ale schválený návrh novely stavebního zákona nepočítá, řekla v pondělí ČTK výkonná ředitelka SMO Radka Vladyková.

Novela stanoví dvě přechodná období. První z nich má trvat do poloviny příštího roku a platit má pro účely územního plánování a národního geoportálu územního plánování. Druhé období potrvá do konce roku 2027 a platí pro digitalizaci stavebního řízení. Od 1. ledna 2028 má pak podle záměru vlády začít fungovat zcela nový systém.

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO