Palantir a Anduril spojí síly s konkurencí. Společně se chtějí ucházet o miliardové zakázky
Palantir a Anduril, jedny z největších amerických společností podnikajících v obranných technologiích, jednají s přibližně desítkou konkurentů o vytvoření konsorcia, které se bude ucházet o zakázky americké vlády. Pravděpodobně se k nim připojí i SpaceX miliardáře Elona Muska, píší Financial Times (FT) s odkazem na své zdroje. Společně chtějí narušit oligopol hlavních armádních dodavatelů v zemi a získat větší díl z výdajů na obranu, které dosahují 850 miliard dolarů.
Konsorcium plánuje v lednu oznámit, že se dohodlo s řadou technologických firem. Podle několika osob obeznámených s touto záležitostí je mezi nimi i SpaceX, OpenAI, která stojí za chatovacím systémem ChatGPT, výrobce autonomních lodí Saronic a Scale AI zabývající se umělou inteligencí. „Spolupracume na vytvoření nové generace dodavatelů v oblasti obrany,“ uvedl jeden ze zdrojů FT.
Technologické společnosti se snaží urvat si větší díl z obrovského obranného rozpočtu americké vlády. Ten dosahuje 850 miliard dolarů a většina z něj jde tradičním dodavatelům, jako jsou Lockheed Martin, Raytheon a Boeing. V konsorciu, které jim chce konkurovat, své síly spojí některé z nejvýraznějších a nejhodnotnějších firem ze Silicon Valley.
Za Trumpa vzrostou výdaje na obranu
Technologické firmy, které podnikají v obranném průmyslu, letos přilákaly rekordní množství finančních prostředků. Investoři sázejí na to, že s nastupující administrativou Donalda Trumpa vzrostou výdaje na národní bezpečnost, řešení migrace a průzkum vesmíru. Válka na Ukrajině, konflikty na Blízkém východě a geopolitické napětí mezi Spojenými státy a Čínou zvýšily závislost americké vlády na technologických společnostech vyvíjející umělou inteligenci, kterou lze využít pro vojenské účely.
Akcie Palantiru, který se specializuje na analýzu takzvaných velkých dat, za poslední rok vzrostly o 300 procent. Tržní kapitalizace společnosti díky tomu dosáhla 169 miliard dolarů, čímž překonala například Lockheed Martin. Firmu spoluzaložil technologický investor Peter Thiel, který také poskytl počáteční podporu společnosti Anduril, jež zahájila činnost v roce 2017 a jejíž hodnota byla letos stanovena na 14 miliard dolarů.
Společnost SpaceX byla tento měsíc oceněna na 350 miliard dolarů, což z ní činí největší soukromý start-up na světě, a OpenAI se od svého založení v roce 2015 vyšplhala na hodnotu 157 miliard dolarů.
Každá z těchto společností se už dříve snažila získat zakázky od Pentagonu a zatímco společnostem SpaceX a Palantir, se to povedlo už dávno, některé firmy se vládním požadavkům začaly přizpůsobovat až v poslední době. OpenAI letos aktualizovala své podmínky poskytování služeb a již výslovně nezakazuje používání svých nástrojů umělé inteligence pro vojenské účely.
Musk chce zlevnit zbrojní průmysl
Agentura Reuters začátkem tohoto měsíce uvedla, že snaha Trumpa o zefektivnění americké vlády pod vedením Muska, kterého oficiálně pověřil přípravou rozsáhlých škrtů ve státní správě a regulacích, by mohla vést k většímu počtu společných projektů mezi velkými dodavateli a menšími technologickými firmami v různyýcch oblastech.
Musk vyvolává obavy u společností jako je Boeing, Northrop Grumman, Lockheed Martin či General Dynamics. Společně s dalšími technologickými firmami kritizoval například americké letouny páté generace F-35 od Lockheed Martin, a zároveň vyzýval k masové výrobě levnějších bezpilotních letounů, raket a ponorek poháněných umělou inteligencí.
Obranné zakázky ve Spojených státech dlouhodobě čelí kritice, že trvají příliš dlouho a jsou protisoutěžní, jelikož upřednostňují omezený okruh stále stejných dodavatelů, jako jsou Lockheed Martin, Raytheon a Boeing. Nárvhy a výroba lodí, tanků či letadel, které tyto obrovské konglomeráty obvykle dodávají, trvají roky a stojí hodně peněz. Rozvíjející se obranný průmysl v Silicon Valley naproti upřednostňuje výrobu menších, levnějších a autonomních zbraní pro využití v moderním konfliktu.
Některé spolupráce mezi technologickými firmami, které by měly být součástí konsorcia, již byly dohodnuty. Platforma AI společnosti Palantir, která poskytuje cloudové zpracování dat, byla tento měsíc integrována s autonomním softwarem Lattice společnosti Anduril, aby poskytovala umělou inteligenci pro účely národní bezpečnosti.
Podobně společnost Anduril spojila své obranné systémy proti dronům s pokročilými modely umělé inteligence společnosti OpenAI, aby společně pracovaly na zakázkách americké vlády týkajících se „vzdušných hrozeb“. Ve společném prohlášení společností Anduril a OpenAI o tomto partnerství se uvádí, že „jeho cílem je zajistit, aby americké ministerstvo obrany a zpravodajská komunita měly přístup k nejpokročilejším, nejefektivnějším a nejbezpečnějším technologiím založeným na umělé inteligenci, které jsou na světě k dispozici“.
Firmy na žádosti o komentář FT nereagovaly, případně jej odmítly poskytnout.