Trump přenechal prezidentství Muskovi? To se opravdu neděje, odráží zvolený prezident kritiku

Od chvíle, co nově zvolený americký prezident Donald Trump pověřil miliardáře Elona Muska vedením nového ministerstva pro efektivitu vlády, vedou se diskuze o tom, zda Musk nemá až přilišný vliv na Trumpovu administrativu. Stížnosti byly natolik hlasité, že se k nim Trump v neděli sám vyjádřil. „Ne, Musk se prezidentem nestane,“ prohlásil v neděli před konzervativním publikem ve Phoenixu. 

Reagoval tak na nový hoax, který zní, že „prezident Trump přenechal prezidentství Elonu Muskovi“. „Ne ne, to se opravdu neděje,“ obhajoval Trump své prohlášení. Fakt, že se Trump vůbec musel vyjádřit k Muskovi a jeho moci, svědčí o neobvyklém vlivu, kterým nejbohatší muž světa disponuje v Trumpově administrativě, kde získal poměrně vysokou funkci, píše Bloomberg

Trump Muska pověřil vedením ministerstva pro snižování nákladů a deregulaci, které nazval ministerstvo pro efektivitu vlády. Nejedná se o oficiální ministerstvo, ale spíše o skupinu lidí, kteří pracují ve washingtonských kancelářích Muskovy společnosti SpaceX.

Jeho úkolem má být „rušení vládní byrokracie, snižování nadbytečné regulace, omezovat nehospodárné výdaje a restrukturalizovat federální agentury“. Spolu s ním ministerstvo povede i neúspěšný uchazeč o republikánskou kandidaturu Vivik Ramaswamy. 

V USA hrozí ochromení vlády. Trump odmítl výdajový balík, žádá posunutí dluhového stropu

Očekává se, že díky této funkci Musk získá vliv na vládní politiku a regulační prostředí, kterému čelí jeho podniky, uvedla BBC, když Trump Muska do funkce jmenoval. A jeho vliv se už začíná projevovat. Minulý týden byl Musk hlasitým odpůrcem rozpočtového kompromisu v Kongresu. Návrh zákona označil z velké části za zavádějící. Ten nakonec neprošel a byl nahrazen zeštíhlenou verzí.

Trump tak musel reagovat na rostoucí kritiku na Muskův vliv na nedělní konferenci AmericaFest ve Phoenixu. Uvedl, že představa, že Muskovi „přenechal prezidentský úřad“, je smyšlená, a že i kdyby Musk o funkci stál, nemohl by ji získat kvůli požadavku ústavy, v kterém stojí, že americký prezident musí být narozený v USA. Musk se narodil v Jihoafrické republice.

Muskův byznys může z jeho vlivu těžit

Musk v říjnu na Trumpově shromáždění řekl, že věří, že rozpočet americké vlády by mohl být snížen nejméně o dva biliony dolarů. Často také navrhoval, že by se mohl výrazně snížit počet vládních zaměstnanců. Musk navíc své plány na optimalizaci efektivity vlády pojímá heroicky a poukazuje na své naděje, že jednoho dne bude kolonizovat Mars, přičemž tvrdí, že tento výkon bude možný pouze „pokud ho nezadusí byrokracie“.

Jakékoli větší škrty ve vládních agenturách by mohly mít potenciálně významné důsledky i pro jeho obchodní zájmy, které jsou s vládou úzce provázány. Jen raketová společnost SpaceX má podle veřejných smluvních stránek s americkou vládou probíhající kontrakty v hodnotě více než osm miliard dolarů a z užších vládních vazeb by mohla dále těžit.

Musk a Tesla jsou vítězi amerických voleb

Jmění amerického miliardáře Elona Muska v příštích čtyřech letech nejspíš jenom poroste. Během předvolební kampaně budoucího prezidenta Spojených států Donalda Trumpa se Musk stal jedním z jeho nejvýraznějších podporovatelů. Kalkul se majiteli společností Tesla a SpaceX vyplatil. Okamžitě po vyhlášení volebních výsledků vzrostlo jeho bohatství i vliv. 

Musk a Tesla jsou vítězi amerických voleb. Sázka na Trumpa jim vydělá, má ale rizika

Nejde ale jen o SpaceX, ale i o jeho automobilku Teslu, která vyrábí elektromobily. Ta čelí vyšetřování ze stran mnoha vládních agentur, například kvůli bezpečnosti samořídících funkcí. Muskova snaha o omezení regulace by mohla mít na tato šetření vliv.

„Myslím si, že postavit někoho, kdo je miliardář a řídí velké korporace, do čela federálního projektu deregulace je ze své podstaty plné střetů zájmů,„ okomentoval pro BBC Christopher Phelps, profesor moderních politických dějin USA.

Musk nikdy politice neholdoval

Musk dlouhá léta nehrál v politice žádnou velkou roli, a to navzdory svému velkému majetku, který má nyní podle odhadů hodnotu více než 300 miliard dolarů. V roce 2020 se však vyslovil proti pandemickým opatřením. Jeho kritika Bidenovy administrativy zesílila poté, co Bílý dům nepozval Teslu na summit o elektromobilech v roce 2021.

Letos po pokusu o atentát formálně podpořil Trumpa, nakonec věnoval více než 100 milionů dolarů (téměř 2,5 miliardy korun) na Trumpovu prezidentskou kampaň v roce 2024 a objevil se na mnoha mítincích.

Zdroj Zde