Bitcoin se včera vrátil k růstu, ale přesto mu stále hrozí další korekce
Kurz ceny bitcoinu se včera kolem 14. hodiny naprosto luxusně odrazil a z úrovně kolem 94 000 USD se za pět hodin dokázal vrátit nad 99 000 USD. Vyplnil tak víkendový CME gap a současně smazal pozice profesionálních obchodníků za téměř čtvrt miliardy dolarů. Přesto tu máme stále pár ukazatelů, které mluví o možné další a hlubší korekci.
Ve včerejším článku jsem rozebíral Santa Claus rally a její pravděpodobný příchod v následujících dnech. V závěru jsem zmínil i možná rizika, která vidím. Teď vám tedy přinesu i pár medvědích signálů, které na bitcoinu vidím.
Technická analýza totiž většinou nemluví jednoznačně. Poskytne vám množství údajů a nakonec je jen na nás, podle kterých se rozhodnete obchodovat. Moje aktuální nálada je býčí a důvody pro růst jsem vám poskytl již v nedělní analýze nebo včerejším rozboru potenciální rally.
Týdenní svíčka vytvořila medvědí formaci
První ze signálů, který hovoří o potenciálním obratu dlouhodobého rostoucího trendu je týdenní svíčka bitcoinu. Vytvořila formaci zvanou Bearish Engulfing (medvědí pohlcení). Ta nastává často na konci rostoucího trendu a poznáte jí podle dvou svíček.
První je zelená (býčí) a následuje červená (medvědí). Ta medvědí začíná na stejné úrovni, kde uzavřela první (ale klidně může i výš). Medvědí horní knot přesáhne knot té býčí a pak následuje propad. Spodní knot musí také být nižší než spodní knot té býčí. Tělo se nakonec uzavře pod spodní hranicí těla býčí svíčky. Prostě kdyby se daly na sebe, tak ta medvědí musí tu býčí zcela zakrýt (pohltit).
Samozřejmě si taková formace žádá potvrzení. Nejčastěji se k tomu používá Relative Strength Index (RSI). Ten by měl klesnout pod 70 bodů. Což nastalo i v tomto případě. Z pohledu technické analýzy se tedy zdá, že medvědí formace se zcela naplnila a současně došla i k potvrzení. Prolomení žluté trendové linie je již jen taková třešnička na dortu.
Bitcoin často následuje globální peněžní zásobu
Další potenciálně medvědí signál vidím v oblasti peněžní zásoby. M2 je odhadem americké centrální banky pro celkovou peněžní zásobu, včetně veškeré hotovosti, kterou mají lidé po ruce, plus všech peněz uložených na běžných účtech, spořících účtech a dalších krátkodobých spořících nástrojích.
V říjnu tato zásoba dosáhla historického maxima a vývoj kurzu ceny bitcoinu má tendenci jí kopírovat přibližně s 10týdenním zpožděním.
Odhady americké centrální banky ohledně M2 ale klesají, a lze tedy teoreticky uvažovat, že i bitcoin v dohledném období dvou měsíců projde významnějším poklesem. V porovnání s M2 přibližně o 20 %. V tomto býčím běhu jsou korekce v této výši ale obvyklé a stále by se tedy nemuselo jednat o změnu trendu. Klidně se tedy můžeme bavit o potenciálním otestování úrovní kolem 80 000 USD.
Máme se tedy začít bát?
Jak jsem řekl na začátku, technická analýza nám poskytuje množství signálů a je jen na nás, kterým se rozhodneme věřit. Navíc je to stále makro, které tady vládne. V lednu nás opět čekají zajímavé události, které mohou celý vývoj úplně obrátit. Například nástup Donalda Trumpa do funkce (20. ledna 2025) nebo dlouho očekávaný počátek výplat poškozených klientů FTX (do 60 dnů od 3. ledna 2025).
Osobně jsem tedy z dlouhodobého hlediska na bitcoin stále býčí, i když vím že nic prostě nemůže růst neustále. Korekce jsou zdravé a žádoucí. Tímto článkem jsem vám chtěl pouze ukázat potenciální rizika, která na trhu aktuálně vidím. Není to pro vás ani investiční doporučení nebo nějaká forma rady. DYOR.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO