Vianočná cesta do Moskvy a Nazaretského učenie (píše Michal Havran)
24. dec 2024 o 8:26 I
Čo nás naučil Ježiš? Napríklad to, že v civilizovanej krajine sa premiér nevyberie tajne za hľadaným vojnovým zločincom, ktorému z okien vypadávajú kolegovia aj kritici.
Autor je teológ a spisovateľ
A čo vás vlastne Ježiš Nazaretský naučil? Ježiš nespôsobil iba náboženskú vzburu proti súdobej poverčivosti, ale v mnohých ohľadoch aj politickú revolúciu.
Zdôrazňovaním významu čistého štítu konfrontoval vtedajšiu rímsku okupačnú moc s novým druhom morálnej dilemy, ktorá musela brať do úvahy nový prvok v myslení vo vzťahu k verejným rozhodnutiam.
Rímska moc mala, samozrejme, k dispozícii klasické filozofické texty Grékov a Rím disponoval morálnym hlasom v podobe vlastných filozofov, no jeho náboženstvo sa orientovalo na iné otázky ako tie, ktoré priniesol židovský potulný kazateľ.
Prvý moderný politik a politická vražda
Ježiš je prvým náboženským filozofom, ktorý v kázaniach systematicky kládol kľúčový dôraz na otázku nášho vzťahu k iným. Inými slovami, vzbúril sa aj proti cynizmu a oportunizmu rímskej okupačnej noci, proti vypočítavosti a intrigám židovského náboženského prostredia, ktoré z veľkej časti slúžilo cisárovi, a nad otázku prospechu, výhodnosti postavil otázku morálneho správania.
V tomto zmysle je Ježiš prvým moderným politikom, ktorý politiku nechápe iba ako prevádzkovú a účelovú disciplínu, kde nezáleží na tom, s kým sa stretávate, pretože niekde v pozadí žije presvedčenie, že sa môžete stretávať s kýmkoľvek a rokovať o čomkoľvek bez ohľadu na morálne rozmery.
Ježišovo politické pôsobenie sa skončilo monsterprocesom. Je dôležité si pripomenúť, že ho nezabili z vieroučných dôvodov, napriek tomu, že niektoré jeho vysvetlenia textov a tradícií narážali na odpor z prostredia judaizmu, ale stal sa obeťou justičnej vraždy pre svoje politické názory.
Predchádzala tomu, ako to už v politickom svete býva, zrada najbližších spolupracovníkov, ktorí neuniesli rímsky tlak a rímsku predstavu, že Ježiš pripravuje novú ozbrojenú vzburu, ktorú Rím nepotreboval a dovtedy ho vždy stálo príliš veľa úsilia takéto vzbury potlačiť.
V tomto zmysle je Ježiš jedným z prvých politikov, ktorý sa stal obeťou sprisahania, zrady a politickej vraždy, pričom jeho obvinenie bolo založené na správnej intuícii Rimanov, že to, čo hlása, mení radikálnym spôsobom nielen judaizmus, ale charakter politiky.
Ó, môj vládca, daj plynu!
A čo vás vlastne Ježiš naučil, keď neveríte v jeho zmŕtvychvstanie alebo v jeho zázraky? – môže sa opýtať ktokoľvek z prostredia kultúry budhizmu alebo pôvodných náboženstiev latinskoamerických Indiánov.
Ježiš sa pokúsil a čiastočne uspel v snahe založiť nový politický jazyk, ktorého kľúčovým oporným bodom je etické myslenie, teda spôsob, akým premýšľame a ako sa staviame k ostatným.
Vďaka jeho pôsobeniu sa stalo odsúdenie politických zločinov, zrady a prevratov oveľa jednoduchším, pretože pre moderný svet pripravil nový spôsob posudzovania dobrého a zlého konania, ktoré sa od čias jeho pôsobenia už navždy hodnotí v kontexte metafory večného života a spásy.
Nejde len o strach zo zatratenia, ktorý nám zostal v modernej západnej kultúre ako následok stredovekej konsolidačnej propagandy, ale predovšetkým o morálny rozmer.
A čo vás teda Ježiš Nazaretský naučil z verejnej etiky? Tak napríklad to, že v normálnej civilizovanej krajine sa premiér nevyberie tajne za hľadaným vojnovým zločincom, ktorému z okien vypadávajú kolegovia aj kritici.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO