Daňové přiznání 2025 za rok 2024: Termín, kdy a jak ho podat

Co je daňové přiznání?

Pouze za zaměstnance vyřizuje při splnění zákonných podmínek daně zaměstnavatel prostřednictvím ročního zúčtování daně. Ostatní občané s ročními zdanitelnými příjmy nad 50 tisíc korun musí vyplnit a odevzdat daňové přiznání.

Základní přímou daní je daň z příjmu. Základním daňovým formulářem je pak právě daňové přiznání, ve kterém se uvedou roční zdanitelné příjmy, nezdanitelné položky, daňové slevy a vypočte se roční daň z příjmu.

V případě, že jsou zaplacené zálohy během roku vyšší než roční daň z příjmu, tak vzniká nárok na daňový přeplatek, v opačném případě je nutné uhradit daňový nedoplatek.

Fyzická vs. právnická osoba

  • Fyzické osoby (právní vymezení člověka) platí daň z příjmu fyzických osob.
  • Právnické osoby, nejčastěji obchodní společnosti (společnost s ručením omezeným, akciová společnost, družstva či spolky) platí daň z příjmu právnických osob.

Kdo musí podat daňové přiznání a na koho se povinnost nevztahuje?

Daňové přiznání za rok 2024 musí podat každý, kdo měl zdanitelné příjmy vyšší než 50 tisic korun a přitom za něj nemůže zaměstnavatel provést roční zúčtování daně.

Termín: Do kdy podat daňové přiznání 2025?

  • Základní termín pro odevzdání daňového přiznání za rok 2024 je 1. dubna 2025.
  • Když daňové přiznání podáváte elektronicky, tak se termín prodlužuje do 2. května 2025.
  • Při využití služeb daňového poradce se termín prodlužuje do 1. července 2025.

„Finanční úřady tolerují ještě 5denní zpoždění podání, pak však již počne běh pro příslušné sankce, jimiž je pokuta za pozdní podání, a je-li daň uhrazena opožděně, úroky z prodlení. Částečné uklidnění může ale přinést informace, že se sankce, které jsou nižší než 1 000 korun, nevyměřují, ale takový nepořádný poplatník bude mít už u správce daně černý puntík a bude-li v budoucnu žádat například o prominutí sankcí, tento černý puntík bude pro něj velkou přítěží,“ upozorňuje Petr Kchimel, daňový poradce z firmy Samak Tax. 

Forma podání Do kdy podat?
Základní termín 1. dubna 2025
Daňové přiznání elektronicky 2. května 2025
Při využití služeb daňového poradce 1. července 2025
Daň z nemovitosti 2025: Kdy, jak a kolik zaplatit. Postup pro online formulář

Existuje také opravné daňové přiznání a dodatečné daňové přiznání. Mezi nimi jsou však rozdíly.

Opravné daňové přiznání

Při zjištění chyby v odevzdaném daňovém přiznání se podává opravné daňové přiznání. Platí to v případě, když ještě neuplynul zákonný termín pro odevzdání daňového přiznání.

Dodatečné daňové přiznání

Když chybu zjistíte v odevzdaném daňovém přiznání až po termínu pro odevzdání daňového přiznání, tak je již budete vyplňovat dodatečné daňové přiznání. Musíte tak učinit do jednoho měsíce od zjištění rozhodných skutečností.

Daňové přiznání: Zaměstnanec a zaměstnavatel – kdo má jakou povinnost?

Zaměstnanci, kteří pracovali během roku 2024 pouze pro jednoho zaměstnavatele nebo postupně pro více zaměstnavatelů za sebou mohou svého posledního zaměstnavatele požádat o roční zúčtování daně, pokud neměli jiné zdanitelné příjmy ze samostatné výdělečné činnosti, kapitálového majetku (akcie, fondy, dividendy, kryptoměny), nájmu nebo ostatních příjmů vyšší než 20 tisíc korun.

V ostatních případech musí podat daňové přiznání i zaměstnanci. K vyplnění daňového přiznání v takových případech potřebují zaměstnanci potvrzení o zdanitelných příjmů od všech svých zaměstnavatelů.

Daňové přiznání u OSVČ

Paušální daň

OSVČ, které si během celého roku plnily svoji daňovou povinnost platbou měsíční paušální daně, kdy v jedné měsíční částce platily daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění, nemají žádné starosti s vyplňováním daňového přiznání. V režimu paušální daně se daňové přiznání neodevzdává.

Paušální daň pro OSVČ 2025: Pásma, podmínky a limity. Komu se vyplatí?

Aktualizováno

Hlavní činnost

V případě výkonu hlavní činnosti a vedení daňové evidence nebo uplatňování ročního výdajového paušálu se vyplňuje nejenom daňové přiznání, ale i přehledy pro OSSZ a zdravotní pojišťovnu. Příjmy a výdaje ze samostatné výdělečné činnosti se uvádí do přílohy číslo jedna daňového přiznání.

Daňová kalkulačka OSVČ 2025: Výpočet čistého zisku za rok 2024

Vedlejší činnost

Zaměstnanci přivydělávající si podnikáním vykonávají vedlejší činnost. Na výpočet daně z příjmu nemá výkon vedlejší činnosti žádný vliv. Do daňového přiznání za rok 2024 uvádí podnikající zaměstnanci zdanitelný příjem ze zaměstnání i z podnikání. Od vypočtené roční daně z příjmu se odečtou zaplacené zálohy během roku ze zaměstnání.

Jak podat daňové přiznání 2025 a jak vyplnit formulář?

Možnosti podání

 Daňové přiznání je třeba podat na finanční úřad:

Většina OSVČ musí podat daňové přiznání prostřednictvím datové schránky.

Kde vyplnit online formulář daňového přiznání?

Formulář daňového přiznání lze snadno vyplnit online na portálu MOJE daně, samotné vyplnění daňového přiznání je interaktivní. Daňoví poplatníci se zřízenou datovou schránkou si následně toto přiznání stáhnou a odešlou prostřednictvím své datové schránky ve formátu XML.

Online formulář

Společnost NeoTax ve spolupráci s deníkem e15 nabízí interaktivní online formulář pro daňové přiznání pro daň z příjmu fyzických osob ve formátu PDF, zároveň však i v XML formátu určeném pro MS Excel.

  Elektronický formulář za uplynulý rok 2024 vyplníte snadno, služba je určena i pro OSVČ, kterým se postará o přehled pro pojišťovny. Aplikace od daňové poradenské společnosti NeoTax garantuje správnost výpočtu při správně zadaných údajích.

Online formulář pro daňové přiznání 2025 >>>

Jak vyplnit daňové přiznání – návod a tipy

Pokud máte pouze příjmy ze zaměstnání a máte povinnost podat daňové přiznání, zejména z důvodu práce pro dva zaměstnavatele současně, potom můžete vyplnit zjednodušené dvoustránkové daňové přiznání.

Ve dvoustránkovém daňovém přiznání se vždy vyplňují tyto údaje:

  • souhrnná roční mzda od všech zaměstnavatelů,
  • roční sleva na poplatníka ve výši 30 840 korun,
  • souhrnná částka zaplacené zálohové daně z příjmu během roku,
  • roční daňový nedoplatek nebo přeplatek,
  • Zaměstnanci uplatňující daňové odpočty, další daňové slevy nebo daňové zvýhodnění na děti vyplňují i řádky týkající se těchto položek.

OSVČ a zaměstnanci s jinými zdanitelnými příjmy například z podnikání nebo nájmu vyplňují čtyřstránkový formulář, včetně příslušných příloh. V jednotlivých přílohách se vypočítají dílčí základy daně.

  • Příloha číslo jedna se používá pro příjmy ze samostatné výdělečné činnosti,
  • příloha číslo dva příjmy z nájmu a z ostatních příjmů.

Souhrnný daňový základ je součtem všech dílčích základů daně, tedy ze zaměstnání, samostatné výdělečné činnosti, kapitálového majetku, z nájmu a z ostatních zdanitelných příjmů.

Při nároku například na daňové odpočty, další daňové slevy nebo daňové zvýhodnění na děti je nutné vyplnit i řádky týkající se těchto položek.

Daňové přiznání 2025: Online formuláře pro daně za rok 2024

Jak se daň počítá: Slevy, nezdanitelné položky a odpočty 

Sazba daně z příjmu činí:

  • 15 procent do ročního základu daně ve výši 1 582 812 Kč
  • 23 procent u ročních příjmů nad 1 582 812 Kč
  • Výslednou daň následně snižují daňové slevy, vždy alespoň na poplatníka a daňové zvýhodnění na děti.

Sleva na poplatníka

Vypočtenou roční daň z příjmu za rok 2024 snižuje všem daňová sleva na poplatníka, která činí ve všech případech 30 840 korun, bez ohledu na výši příjmu, struktuře zdanitelných příjmů nebo počtu měsíců výdělečné činnosti.

Více: Sleva na poplatníka >>>

Daňové zvýhodnění na děti

Když je daňové zvýhodnění na děti vyšší než vypočtená daň z příjmu snížená o daňové slevy, tak vzniká nárok na daňový bonus, který je daňovým přeplatkem.

Další daňové odpočty

Celkový základ daně snižují nezdanitelné položky, například:

Silniční daň 2025 za rok 2024: Formulář online a jak ho vyplnit

Daňové přiznání u DPP a DPČ

Brigáda na DPP

V případě zaměstnání během roku 2024 na dohodu o provedení práce (DPP) nevznikají žádné daňové starosti, jestliže byla z DPP vždy odvedena srážková daň z příjmu. Tato podmínka byla splněna u hrubé měsíční odměny 10 tisíc korun a méně a nepodepsaném prohlášení k dani.

Studenti a důchodci: Zejména u studentů nebo penzistů se však často vyplatí dobrovolně podat daňové přiznání a získat srážkovou daň zpět, neboť do ročního zdanitelného příjmu ve výši 205 600 korun je daň z příjmu nulová a zaplacená daň je daňovým přeplatkem.

Zaměstnanci: Zaměstnanci přivydělávající si na DPP s hrubou měsíční odměnou 10 001 korun a více během roku 2024 musí podat daňové přiznání za rok 2024, protože měli alespoň v jednom měsíci příjem od dvou zaměstnavatelů současně podléhající zálohové dani z příjmu.

Práce na DPP a DPČ 2025: Změny, jak na výpočet mzdy a co dovolená

Brigáda na DPČ

Když byla hrubá odměna z brigády na dohodu o pracovní činnosti v roce 2024 nižší než 4 000 korun a nebylo podepsáno prohlášení k dani, tak byla z dohody o pracovní činnosti odvedena srážková daň z příjmu a z tohoto titulu nevzniká povinnost podávat daňové přiznání.

Kdo však pracoval současně na dvě dohody o pracovní činnosti, například za 15 tisíc korun, ten již daňové přiznání vyplnit musí, protože měl současně příjem od dvou zaměstnavatelů podléhající zálohové dani z příjmu.

Daňové přiznání a studenti

Pro výdělečně činné studenty již platí stejná daňová pravidla jako pro ostatní daňové poplatníky. „Pro rok 2024 byla zrušena daňová sleva na studenta, která v roce 2023 činila 4 020 korun. Studenti tak za rok 2024 nebudou mít žádné další daňové zvýhodnění nad rámec základní slevy na poplatníka, která se vztahuje na všechny daňové poplatníky,“ informovala Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Forvis Mazars.

Daňové přiznání, když jste na úřadu práce

Evidence koncem roku 2024 a začátkem roku 2025 na úřadu práce automaticky nezbavuje daňových povinností. I občané evidovaní na úřadu práce mohou mít povinnost podat a vyplnit daňové přiznání za rok 2024, například z důvodu ukončení podnikání v průběhu roku 2024.

Mateřská a rodičovská: Co daně?

Pobírání mateřské nebo rodičovského příspěvku nepřináší žádnou speciální daňovou úlevu. Samotná mateřská ani rodičovský příspěvek nepodléhá dani z příjmu. Když však má rodič na mateřské nebo rodičovské dovolené zdanitelné příjmy zakládající povinnost podat daňové přiznání, tak se vyplňování tohoto formuláře nevyhne.

VIDEORozhovor s investorkou Martinou Špacírovou z Hartenberg Holding v pořadu FLOW.

Video placeholder

FLOW: Rozhovor s investorkou Martinou Špacírovou z Hartenberg Holding • e15

Zdroj Zde