Ranný brífing: Kataster nefunguje, hrozí chaos a Šutaj Eštok strká hlavu do piesku
Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.
Vláda potvrdila, že kataster nehnuteľností je pod kybernetickým útokom. Pracoviská úradu, kde sú záznamy o vlastníctve nehnuteľností, budú do odvolania zatvorené a nie je jasné, kedy začnú opäť fungovať. Realitný aj hypotekárny trh budú do vyriešenia problému ochromené.
Opozícia volá po odstúpení ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka, ten odmieta zodpovednosť a viní Úrad geodézie, kartografie a katastra.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
Kataster je pod hackerským útokom. Opozícia žiada pád Šutaja Eštoka, on zodpovednosť odmieta
Slovenský katastrálny systém je pre útok hackerov nefunkčný a podľa dostupných informácií sú ohrozené záznamy o vlastníctve nehnuteľností obyvateľov Slovenska. Opozícia volá po odstúpení ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka, ten odmieta zodpovednosť a viní Úrad geodézie, kartografie a katastra.
Problémy so servermi, na ktorých sú uložené záznamy o vlastníctve nehnuteľností obyvateľov Slovenska, hlási Úrad geodézie, kartografie a katastra už od pondelka. Najskôr nebolo jasné, čo je jeho príčinou. Ohrozené sú dáta o vlastníctve nehnuteľností naprieč Slovenskom. Hackeri podľa medializovaných informácií žiadajú za uvoľnenie systémov niekoľkomiliónové výkupné.
„Systémy ÚGKK SR sa stali cieľom kybernetického útoku. Všetky systémy sú odstavené. Na sfunkčnení systémov intenzívne pracujeme s podporou expertov na kybernetickú bezpečnosť,“ informoval na svojom webe Úrad geodézie, kartografie a katastra, pod ktorý informačný systém spadá.
Okrem toho je však úrad a aj ministerstvo vnútra, pod ktoré spadajú bezpečnostné zložky aj samotné katastrálne úrady, na informácie skúpe. Šutaj Eštok avizuje poskytnúť informácie až dnes po rokovaní Bezpečnostnej rady štátu, opozícia tvrdí, že je to neskoro.
- Šutaj Eštok našiel univerzálnu výhovorku: Už mohol mať pokoj s bombovými útokmi na školách, veď neprevádzkuje ich e-mailové servery. A násilnícki policajti predsa spadajú pod Policajný zbor! A tak ďalej a tak podobne, možnosti sú neobmedzené. Lenže kým definitívne podľahneme debilizácii, mohli by sme prejaviť aspoň nejaký odpor, píše Peter Tkačenko.
- Škody každým dňom pribúdajú: Vážne sa otvára otázka legitimity tejto vládnej garnitúry. V krajine so silným prezidentom by sme hovorili o tom, či by nemal otvoriť rokovania o novom usporiadaní moci na pôde súčasného parlamentu a ak by to nebolo možné, viesť rokovania smerujúce k vyhláseniu predčasných volieb. Ficovi to nateraz istí Pellegrini, píše Jakub Filo.
Problémy hlásia mestá aj banky. Nefunkčný kataster ochromí Slovensko
Kataster nehnuteľností je paralyzovaný. Kým krátkodobý výpadok nemusí priniesť žiadne výrazné obmedzenia, dlhodobý môže znamenať vážne problémy. A nemusí to zostať len pri tom, že obyvatelia krajiny dlho čakajú na prístup k informačnému systému.
Slovensko dnes rieši jeden z najväčších hackerských útokov v histórii, ktorý ochromil informačné systémy Úradu geodézie, kartografie a katastra SR. Jeho dosahy a veľkosť nie sú verejne známe a môžeme o nich len polemizovať. Aj preto, že štátne orgány aj samotný úrad mlčia.
Kataster má pritom špecifickú pozíciu. Ak by zálohy boli čo i len deň staré, mohli by poškodiť stovky aj tisícky vlastníkov nehnuteľností, keďže by v dátach neboli zaznamenané zmeny, ktoré sa udiali v chýbajúci deň.
Portál Živé informoval, že katastru chýbajú komplexné zálohy dát, ktoré by umožnili rýchlu obnovu systému. Môže tak trvať dlhé týždne až mesiace. Že úrad nemal všetko pripravené na takúto situáciu, naznačuje aj to, že systém už tretí deň nefunguje a verejnosť nemá žiadne relevantné informácie.
-
Zmazanie dát z katastra? Katastrofa: IT špecialista zo združenia Slovensko.Digital Ladislav Kovár tvrdí, že niektoré ransomvérové útoky prebiehajú náhodne, keď útočníci hromadne posielajú e-maily so škodlivým kódom a čakajú, kto sa im chytí. Nikto netuší, ako sú ohrozené dáta o vlastníctve nehnuteľností a pozemkov a právach k nim.
V krátkosti z domova:
- Vyriešený problém e-receptov: Ministerstvo zdravotníctva po vyše týždni opäť spúšťa elektronické recepty pre pacientov, ktorí si za liek na lekársky predpis platili sami. Minister Kamil Šaško zvolil jednoduché riešenie. So všetkými tromi zdravotnými poisťovňami sa mal dohodnúť, že naďalej budú spracovávať aj lekárske predpisy pre samoplatcov.
- Súd otvoril kauzu Pčolinského: Súd po takmer štyroch rokoch začal rozhodovať o vine či nevine bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského, ktorého v roku 2021 zadržali pre podozrenia z korupcie. Vo väzbe vtedy pobudol takmer šesť mesiacov. Práve Pčolinského kauza spustila takzvanú vojnu policajtov, ktorá doteraz nie je uzavretá.
- Odstúpenie od výstavy v SNG: Veľký reputačný problém a situácia, akej Slovenská národná galéria ešte nečelila. Zahraniční partneri odstúpili od medzinárodnej spolupráce a z už ohlásenej výstavy vycúvali len dva mesiace pred jej konaním. A to pre to, že už neexistuje „základ pre dôveryhodnú spoluprácu“.
Stretnutie v Ramsteine bolo asi posledné. Ukrajine prisľúbili pomoc za pol miliardy
Minister obrany Spojených štátov Lloyd Austin na nemeckej leteckej základni Ramstein potvrdil záväzok Washingtonu podporovať Ukrajinu a oznámil ďalší balík vojenskej pomoci v hodnote pol miliardy dolárov.
Môže to byť naposledy, 20. januára sa v Bielom dome ujme moci Donald Trump. Zahraniční novinári poznamenali, že stretnutie sa nieslo v tieni faktu, že vo Washingtone čoskoro nastúpi nový prezident.
„Začína sa nová kapitola pre Európu a pre celý svet. Budeme musieť spolupracovať a spoliehať sa jeden na druhého ešte viac. Vykonali sme toho už veľmi veľa a úprimne, bolo by bláznivé pustiť to všetko teraz k vode a nepokračovať v budovaní spojenectiev, ktoré sme vytvorili,“ vyhlásil na stretnutí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Ramsteinské stretnutie bolo podľa reportérky Deutsche Welle pre Austina trochu emotívne, keďže sa považuje za zakladateľa tohto formátu a je možné, že aktuálne stretnutie bolo posledné. Veľa totiž bude závisieť od nepredvídateľného Trumpa. To isté sa týka aj americkej vojenskej pomoci. Jej bremeno by mohli prevziať európski spojenci.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Ficove recipročné opatrenia: Premiér Robert Fico v Bruseli rokoval s predstaviteľmi Európskej komisie o možných recipročných opatreniach proti Kyjevu za nepredĺženie zmluvy o tranzite ruského plynu. Spomenul aj zastavenie humanitárnej pomoci na Ukrajinu a zníženie či odňatie dávok pre ukrajinských utečencov.
- Intenzívne útoky na Pokrovsk: Ruskí vojaci sú od ukrajinského mesta Pokrovsk v Doneckej oblasti vzdialení necelé tri kilometre a zintenzívňujú útoky. Uviedol to šéf vojenskej administratívy Pokrovska Serhij Dobriak. Dodal, že v meste nie je miesto, ktoré by nebolo neustále napádané delostrelectvom alebo dronmi.
- Zložitá situácia v Kupiansku: Rusi postupujú v Charkovskej oblasti pri meste Kupiansk, neustále napádajú ukrajinské pozície, tvrdí šéf vojenskej správy. Situácia v meste Kupiansk na východe Ukrajiny je extrémne zložitá, ruská armáda je dva kilometre od mesta. Kurachove v Doneckej oblasti zrejme padlo, jeho stratu ale Kyjev nepotvrdil, hoci Rusi jeho dobytie ohlásili.
- Kontakt Trumpa s Putinom: Ruský prezident Vladimir Putin víta záujem nastupujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa o vzájomný kontakt. Zatiaľ však žiadna takáto žiadosť neprišla, uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, podľa ktorého treba najprv počkať, kým sa Trump ujme úradu v Bielom dome.
Zo zahraničných webov:
Reakcia na Fica? Ukrajinci už riešia aj stopku na ropu, pre Slovnaft by to bol problém
Slovensku hrozí, že Ukrajina po potrubnom zemnom plyne vypne aj ropu, ktorú preváža cez ropovod Družba. Ukrajinskí poslanci chcú presadiť zákon, ktorý by zakazoval tranzit ruských surovín cez územie nášho východného suseda.
Návrh, ktorý predložil bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko, prichádza krátko po tom, ako Ukrajinu pre zastavenie prepravy plynu kritizoval premiér Robert Fico a pohrozil recipročným zastavením dodávok elektriny a obmedzením pomoci utečencom.
Prípadné zastavenie tranzitu ruskej ropy cez Družbu by zvýšilo náklady rafinériám maďarského Molu, ktorý zastrešuje aj bratislavský Slovnaft. Jeho podniky sa na ruskú ropu stále spoliehajú, hoci sa snažia adaptovať na surovinu z iných zdrojov.
Bývalý minister hospodárstva Karel Hirman tvrdí , že podľa ukrajinských sociálnych sietí sú jedným z dôvodov, prečo chce Porošenko zastaviť tranzit ruskej ropy, stupňujúce sa vyhrážky a nepriateľský postoj premiéra Fica ako aj jeho maďarského kolegu Viktora Orbána.
V krátkosti z ekonomiky:
- Fico iba eskaluje konflikt: Premiérovi Robertovi Ficovi nejde o riešenie problému s tranzitom plynu, iba umelo eskaluje konflikt s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, aby zakryl domáce problémy. Uviedol to predseda opozičného PS Michal Šimečka v reakcii na vyjadrenia premiéra po rokovaní s Európskou komisiou.
- Kompenzácie na úkor občanov: Úrad pre reguláciu sieťových odvetví povolil vlani takmer trojnásobné zvýšenie prepravných poplatkov za plyn, čím Eustreamu a jeho akcionárom kompenzuje nižšie zisky z prepravy ruského plynu. Uviedli to poslanci z PS, ktorí v tejto súvislosti kritizujú vládu.
- Platby do pár sekúnd: Od 9. januára sú finančné inštitúcie v eurozóne povinné prijímať okamžité platby do niekoľkých sekúnd. Zrýchlenie finančných tokov tak má nahradiť štandardné platby. Banky budú, navyše, do 9. októbra povinné podporovať už aj ich odosielanie.
Slovákom za milión pohrdol aj odsúdený prezident ligy. Ani keby ma zastrelili, reagoval
Zo Slovenska odchádzal plný elánu a veľkých očakávaní: „Dúfam, že strelím veľa gólov a urobím radosť všetkým fanúšikom,“ povedal Timotej Jambor po svojom príchode do Rapidu Bukurešť v lete 2024. Klub za neho poslal Žiline milión eur.
Bol najdrahším nákupom v prestupovom období. Do klubu prišiel, aby si obul veľké topánky. Mal byť náhradou za Albiona Rrahmaniho, ktorý odišiel za päť miliónov eur do pražskej Sparty. Ako 21-ročný mal pred sebou prvý zahraničný angažmán.
Od čísiel bývalého španielskeho kanoniera mal ale ďaleko. Na jeseň nastúpil do desiatich duelov v rumunskej lige. Dohromady v nich odohral len 355 minút a ani raz neskóroval. To určite nie je vizitka hráča za milión.
V Rumunsku si nenašiel veľa priaznivcov. Platí to aj o 78-ročnom Dumitruovi Dragomirovi, bývalom prezidentovi rumunskej ligy. „Jambor? Nie! Toho by som nevzal, ani keby ma zastrelili,” poznamenal v odpovedi, ktorá obletela celú krajinu.
Také pokusy podstúpili len myši a on. Bryan Johnson chce žiť večne a už dnes vyzerá ako robot
Bryan Johnson nechce byť starý. Nielenže chce starnutie spomaliť, chce ho zvrátiť. Až do tej miery, že sa stane svojím dvadsaťročným synom. Striedmo je, skoro vstáva, veľa cvičí. Dáva si všeličo všelikde pichať a denne berie stotridsať rôznych liekov a prípravkov.
O všetkom podrobne referuje na sociálnych sieťach a má mimoriadne silný ohlas. Aj na nevkusné fotografie sporo zakrývajúce jeho nahotu.
Na svete pravdepodobne nie je iný človek, ktorý by sa podujal na toľko medicínskych experimentov, odskúšaných doteraz iba na myšiach. A nedostáva za to žiadne peniaze. Naopak, Johnson sám za ne platí. Ročne minie dva milióny dolárov.
Dokument, ktorý o ňom vznikol a začiatkom roka pribudol na Netflixe, si zaslúži pozornosť z viacerých dôvodov. Je to mimoriadne intímny portrét. Je v ňom obnažený nielen fyzicky, ale aj psychicky a dovolil, aby sa v ňom bez väčších cenzorských zásahov ukázalo, ako vyzerá jeho osobný život.
Aréna & Hoaxy a Podvody
Je ruský postup na Ukrajine dramatický? Prečo je osveta čoraz náročnejšia? Prečo Slováci vždy očakávajú spásu z východu? A ako obyčajní Rusi pocítili sankcie a čo im zvyšuje ceny? Pozrite si rozhovor Jany Krescanko Dibákovej s politológom Alexandrom Dulebom a Filippom Sedovom, Rusom šíriacim osvetu na Slovensku.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Fico zveličuje, na tranzite plynu z Ruska sme už dávno nezarábali
- Index: Hlavný ekonóm NBS: Naša ekonomika lapá po dychu a bude to tak aj ďalšie roky
- Ľudskosť: Lekárka žijúca v Nemecku: Sociálne záruky tu cítim úplne všade
Karikatúra
Recept dňa
Klasické aj nevídané zákusky s mascarpone. Vyberte si z našich receptov na dezerty v štýle tiramisu.
Dnes očakávame
- Mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady
- Premiér Robert Fico by mal svoju návštevu u Vladimira Putina v Moskve vysvetľovať na Výbore pre európske záležitosti
- Pietne podujatie pri príležitosti 80. výročia represálií v obci Nemecká za účasti prezidenta Petra Pellegriniho
- Protesty Slovensko je Európa vo viacerých mestách po celom Slovensku
- Inaugurácia staronového venezuelského prezidenta Nicolása Madura
- Verdikt v procese s troma advokátmi zosnulého vodcu ruskej opozície Alexeja Navaľného, obvinenými z extrémizmu
Dnes v histórii
V noci z 10. na 11. januára 49 pred naším letopočtom prekročil Gaius Iulius Caesar rieku Rubikon. Keďže priviesť armádu na územie Itálie (ktorej severná hranica bola vyznačená riekou Rubikon) bolo protizákonné, prekročením rieky na čele armády sa Caesar dopustil zrady a faktického vyhlásenia vojny štátu. V občianskej vojne napokon zvíťazil a stal sa doživotným diktátorom.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO