Banka začala sledovat uhlíkovou stopu klientů. Ne všem se to líbí
Klienti tuzemské Raiffeisenbank si mohou nově zobrazit svou uhlíkovou stopu. Jde o jednu z novinek, které do mobilní aplikace přinesla její prosincová aktualizace.
Položka „přehled uhlíkové stopy“ se objevila v menu aplikace, kde jinak lidé najdou hlavně zprávy z banky, seznam poboček a bankomatů, kurzovní lístek nebo QR stvrzenky z bankomatu.
Po kliknutí na přehled se banka snaží ukázat uhlíkovou stopu nákupů, které klient v jednotlivých měsících udělal s kartou Raiffeisenbank.
„Vzhledem ke klimatickým změnám je udržitelnost stále důležitější v našich každodenních rozhodnutích. Raiffeisenbank se zavázala podporovat odpovědné bankovnictví a nyní přichází s novinkou – zobrazením uhlíkové stopy u plateb v mobilní aplikaci. Dozvíte se, jak jednotlivé nákupy ovlivňují životní prostředí,“ vysvětluje banka na svém webu.
Uhlíková stopa má měřit dopad na životní prostředí, který je způsoben lidskou činností a vyjadřuje množství oxidu uhličitého (CO₂), který se uvolňuje do atmosféry. „Čím je uhlíková stopa vyšší, tím více zatěžuje naši planetu. Oxid uhličitý patří mezi hlavní takzvané skleníkové plyny a má významný vliv na globální klimatickou změnu,“ připomíná banka.
V praxi však klient v bankovní aplikaci Raiffeisenbank uvidí vlastně jen jiné zpracování dat, které mají banky k dispozici o platbách konkrétního klienta. Transakce rozdělují do několika kategorií – v tomto případě to jsou Auto, Bydlení, Cestování, Elektronika a elektro, Finance, Oblečení a obuv, Online nákupy, Potraviny, Restaurace, Rodina, Volný čas, Zdraví a krása; poslední kategorii tvoří Telefon, TV a internet.
Stejná data o platbách kartou využívají i některé další banky. Díky nim zařadí transakci do některé z kategorií, klient je pak vidí také ve výpisu plateb. Část bank na tomto základě nabízí také graficky znázorněné „přehledy finančního zdraví“ a podobná shrnutí měsíčních výdajů.
Tato celková čísla podle kategorií bývají jen orientační a nepřesná. Limituje je zařazení do několika málo skupin, které jsou (až na výjimky) hodně obecné a široké. Vycházejí z kódu kategorie obchodníka (MCC – Merchant Category Code), který má nastavený na platebním terminálu v provozovně.
Banka tedy nezkoumá, co přesně klient koupil. Například v hypermarketu obvykle vidí jen „potraviny“ – i v případě, když nákup žádné potraviny neobsahoval. A platby s kódem „čerpací stanice“ nejspíš zařadí do skupin jako Auto, Cestování, Doprava nebo Pohonné hmoty – banka nepozná, že si klient koupil jen občerstvení. Na druhou stranu třeba jednotlivé letecké společnosti mají své vlastní MCC kódy, stejně jako velké autopůjčovny nebo hotelové sítě.
Dalším limitem takových statistik je fakt, že nezahrnují celkové chování klienta, ale jen platby kartou od jedné banky – klient přitom může používat karty i od jiných bank, platit velkou část hotově a podobně.
Hodně orientační výsledek tedy přináší i sledování uhlíkové stopy na základě plateb podle těchto kategorií. A to přesto, že banka podrobněji popisuje, jak z nich potom uhlíkovou stopu spočítá.
„Výpočet uhlíkové stopy se odvozuje z průměrných emisí pro danou kategorii zboží/služby a hodnoty transakce, dále zohledňuje odlišné regiony, úrovně cen a energetický mix každé země,“ píše Raiffeisenbank a odkazuje na zdroje jako Eurostat, Světová banka, Defra Emission Factors a další.
„Výsledkem je velmi kvalitní odhad na úrovni celé transakce s vysokou informativní hodnotou. Nejde o zcela exaktní měření uhlíkové stopy, ale přesný odhad na základě nejlepších aktuálně dostupných údajů,“ věří banka. Informace o uhlíkové stopě se vztahuje k danému nákupu, ne k jednotlivým položkám v nákupním košíku, potvrzuje.
Na analýze a výpočtu uhlíkové stopy k dané platbě či transakci spolupracuje Raiffeisenbank se společností Dateio. Zájemcům je k dispozici i podrobnější metodika Tapix EcoTrack.
Dateio je známé hlavně nabídkou slevových či věrnostních programů pro různé banky (například Moneyback České spořitelny nebo Odměny Air Bank). Slevové nabídky lze upravit právě na základě dat o nákupním chování konkrétního majitele karty.
Některým klientům se novinka od Raiffeisenbank nelíbí. Mají pocit, že je banka šmíruje, a proto si přejí novou funkci vypnout. Na sociálních sítích se objevil i vzor, jak bance oznámit, že klient odvolává souhlas se zpracováním údajů ve vztahu k ESG.
Další část klientů taková funkce nezajímá a nechtějí ji zobrazovat zrovna v mobilním bankovnictví, protože s osobními financemi nesouvisí. Banka přitom v aplikaci vedle samotných statistik ukazuje i neadresné tipy, jak uhlíkovou stopu snížit. Například dávat přednost místním potravinám před těmi, které se převážejí na delší vzdálenost. Nebo že průměrná cesta do práce autem vyprodukuje zhruba dvakrát tolik oxidu uhličitého než cesta veřejnou dopravou.
Raiffeisenbank ujišťuje, že data ani soukromí klientů nejsou v ohrožení. „Nová funkcionalita využívá pouze údaje, které jsou už součástí dané transakce. Nevyžaduje od klienta žádné dodatečné vstupy. Proto nemá žádný vliv na bezpečnost dat,“ zdůrazňuje banka na svém webu.
Klientům, kteří se zajímali o možnost odstranění položky s uhlíkovou stopou z menu aplikace, prý zástupci banky odpověděli, že ji nelze odstranit jen někomu.
Aktuální vyjádření banky ohledně výhrad klientů zjišťujeme a doplníme, stejně jako oficiální informaci o možnosti odstranit tuto nabídku z menu.
Sdílejte článek, než ho smažem
Vytisknout
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO