Rusko platilo Talibanu za útoky na Američanov

Informáciu priniesli ruské exilové noviny.

MOSKVA, BRATISLAVA. Jeden a pol roka trvalo novinárom z ruských exilových novín The Insider v spolupráci s nemeckým magazínom Spiegel, aby zozbierali informácie o platobnej schéme od ruských tajných služieb až do Afganistanu.

Rusko podľa investigatívy zaplatilo desiatky miliónov dolárov za útoky primárne na amerických, ale aj na afganských a spojeneckých vojakov v Afganistane, ktorí tam bojovali proti terorizmu do roku 2021.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

V schéme Insider vystopoval mená konkrétnych agentov a takzvanú „Jednotku 29155“ ruskej tajnej služby GRU, ktorej stopy vyšetrovatelia objavili po otrave niekdajšieho dvojitého agenta Sergeja Skripaľa v Salisbury či po výbuchu v muničnom sklade v českých Vrběticiach.

„Rusi chceli, aby sa Taliban viac zaoberal zabíjaním Američanov a menej zabíjaním Afgancov,“ povedal pre Insider niekdajší protiteroristický expert CIA Douglas London.

„Finančnými odmenami z ruských zdrojov motivovali ozbrojencov, aby podstupovali väčšie riziká pri útočení na americké ciele.“

Ruský vzťah s Talibanom sa podľa neho postupne vyvinul od minimálnej pomoci až po aktívnu účasť na útokoch proti Američanom.

Prestupná stanica Tadžikistan

Novinári sa okrem uniknutých dokumentov či informácií z otvorených zdrojov odvolávajú aj na stretnutia s bývalými spravodajskými dôstojníkmi z Afganistanu či USA, z ktorých väčšina si želala zostať v anonymite.

Zistili, že ruská GRU najskôr regrutovala ľudí priamo v Afganistane, a potom im začala dodávať zbrane a muníciu cez Tadžikistan, bývalú sovietsku republiku susediacu s Afganistanom, v ktorej vládne diktátorský režim a Rusko v nej má vojakov.

Treťou zložkou spolupráce boli toky peňazí, ktorými Moskva motivovala afganských ozbrojencov, aby útočili primárne na americké ciele.

Insider sa odvoláva aj na bývalých členov niekdajšej NDS – afganskej tajnej služby z čias pred návratom Talibanu k moci. Podľa novín spojili najmenej 17 útokov Talibanu s finančnými tokmi z Ruska. Peniaze pritom tiekli pomerne komplikovane, okrem Tadžikistanu aj cez Čínu a Pakistan.

Za jedného zabitého amerického či spojeneckého vojaka Moskva podľa článku platila v priemere dvestotisíc dolárov, za zabitých afganských vojakov menej.

Insider ďalej píše, že ruská GRU neregrutovala iba útočníkov, ale aj spojky či kuriérov na presun peňazí. Viacerí z nich podľa článku našli útočisko v Moskve, niektorí dnes údajne žijú ako utečenci v Európe.

Rozprávali sa s agentmi

„Prečo by nám to Rusi robili,“ pýtal sa podľa Insidera jeden z anonymných bývalých dôstojníkov CIA. „Pretože Rusko je s USA vo vojne. Sú o tom presvedčení a my sme naivní,“ odpovedal si.

Ako jednu z afganských hláv operácie Insider identifikoval afganského pašeráka Rahmatulláha Azízího, ktorý aj so svojou rodinou pôsobil ako prostredník medzi Talibanom a ruskou Jednotkou 29155.

Azízí mal tri ruské pasy pod troma rôznymi menami, jeden z nich bol z tej istej číselnej série ako pasy, ktoré mala dvojica ruských agentov, ktorá v roku 2018 v Salisbury otrávila Sergeja a Juliu Skripaľovcov. Na operáciu si Azízí zriadil firmu, oficiálne na obchod s drahokamami, ktorá sídlila na adrese spojenej s aktivitami GRU.

Novinári z Insidera sa rozprávali najmenej so štyrmi bývalými agentmi afganskej tajnej služby a šiestimi ľuďmi z prostredia CIA.

Súvisiaci článok Spájajú ju s výbuchom v Česku. Ako funguje jednotka ruských tajných Čítajte 

Američania už o tom informovali

Náznaky, že Rusko v Afganistane platí za zabíjanie Američanov, zverejnil už v júni 2020 americký denník New York Times, ktorý písal o systéme vypisovania odmien na spojeneckých vojakov.

Aj NYT v tom čase tento program spájal s jednotkou ruskej tajnej služby, ktorá vykonávala záškodnícke operácie v Európe alebo prenasledovala „zbehov“. O probléme podľa denníka vedel prezident Donald Trump už v marci 2020.

Denník vtedy poznamenal, že by šlo o prvý prípad, keď ruské tajné služby organizovali útoky na západných vojakov. Po teroristických útokoch na USA z 11. septembra 2001 bolo pritom Rusko vo vojne proti terorizmu na strane Washingtonu.

Americké médiá však v tom čase nepriniesli takú detailnú analýzu programu ako dnes Insider. Ten ako hlavu operácie určil generálporučíka Ivana Kasianenka, ktorý je podľa článku zástupcom veliteľa Jednotky 29155 a pod diplomatickým krytím pôsobil ako vojenský pridelenec na ruských ambasádach v Teheráne a v Kábule.

Styčným dôstojníkom GRU s Talibanom zas bol plukovník Alexej Archipov, ktorý podľa článku dodnes sprostredkúva kontakty medzi Talibanom a režimom Vladimira Putina.

Súvisiaci článok Ak toto nebol vojnový akt, potom neviem, čo ním je. Svet reaguje na zistenia českých tajných Čítajte 

Kto je Jednotka 29155

Existencia jednotky bola v minulosti utajená, no dnes sa považuje za verejnú, jej členov možno nájsť aj na stránke americkej FBI v súvislosti s kybernetickými zločinmi.

Medzinárodná investigatívna skupina Bellingcat ju spojila s explóziou v muničnom sklade vo Vrběticiach v roku 2014 či s otravou bulharského zbrojára Emiliana Gebreva o rok neskôr. Modus operandi bol podobný ako pri otrave Skripaľa a jeho dcéry nervovou látkou novičok.

Skripaľ s dcérou aj Gebrev útoky prežili.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO