ODEMČENO: Na krach Smetanové cukrárny si posvítí stát, exministr Drobil nakupoval výrobce pistolí

  • Na Tomanovy dohlédne žalobce. Jako by šli krachu vstříc, tvrdí o vedení Smetanové cukrárny věřitelé
  • Exministr Drobil koupil českého výrobce pistolí Laugo Arms. Transakce vyšla na stovky milionů
  • Deník N je i kvůli autorskému zákonu stále ve ztrátě, ale blíží se nule

Odemykáme pro vás tři prémiové články uplynulého týdne

🔓 Na Tomanovy dohlédne žalobce. Jako by šli krachu vstříc, tvrdí o vedení Smetanové cukrárny věřitelé

Na jeden z největších bankrotů v potravinářském průmyslu za poslední léta si hodlá posvítit stát. Smetanová cukrárna řízená a vlastněná lidmi z okolí exministra zemědělství Miroslava Tomana v tichosti a prakticky ze dne na den zavřela brány už loni, takřka dvě stovky věřitelů povětšinou z řad malých a středních firem ale stále čekají na své peníze. Dlužná suma se blíží čtvrt miliardě korun. Někteří z věřitelů navíc naznačují, že se firma s takřka půlmiliardovým obratem zásobující ve své době cukrovinkami velké tuzemské řetězce svému pádu nejen nesnažila nijak zabránit, ale naopak mu šla paradoxně vstříc. Jasněji v celé věci tak mají udělat pražští státní zástupci.

🔓 Exministr Drobil koupil českého výrobce pistolí Laugo Arms. Transakce vyšla na stovky milionů

Skupina Anacot Capital bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila získala do svého portfolia blanenského výrobce pistolí Laugo Arms Czechoslovakia. Firmu, která má mezinárodní ambice a pyšní se jedinečným designem pistole, koupila podle informací e15 za stovky milionů korun. Na transakci se podílel i investiční fond MaeG Investment, jenž je manažersky řízený poradenskou firmou Moore Czech Republic a který ve zbrojařské firmě získá 15 procent.

🔓 Deník N je i kvůli autorskému zákonu stále ve ztrátě, ale blíží se nule. Předplatitelé i přes zdražení drží

Společnost N media, které vydává tištěnou a webovou verzi Deníku N, se od svého rozjezdu v roce 2018 stále pohybuje v každoročních mírných ztrátách. V roce 2023 podle účetní závěrky ztráta meziročně vyrostla z 1,1 na 4,3 milionu korun. Kumulovaná ztráta dosáhla zhruba 66 milionů. Rok 2024 by měl být lepší. „Ještě nemáme finální čísla, ale trend je rozhodně pozitivní. Za rok 2024 chceme být blízko nuly,“ řekl e15 Ján Simkanič, ředitel N media.

VIDEO:Kde v daňovém přiznání chybujeme? Komu se vyplatí paušální daň a co letošek znamená pro živnostníky?Podívejte se na rozhovor s daňovou poradkyní Monikou Lodrovou v pořadu FLOW

Video placeholder

FLOW: Kde v daňovém přiznání chybujeme? Komu se vyplatí paušální daň a co letošek znamená pro živnostníky? • e15

Proč chce Trump odlehlé a málo zalidněné Grónsko? Důvodů má více, význam ostrova roste

Nastupující americký prezident Donald Trump dává stále více najevo, že je ve svém zájmu o Grónsko ochoten zajít i za hranu mezinárodního práva. V úterý nevyloučil, že by k jeho zisku mohl využít vojenský či ekonomický nátlak a ostrov si tak násilně přivlastnit. Pozornost vzbudila i nynější návštěva jeho syna Donalda v tomto dánském autonomním území. Z Evropské unie už zaznívají hlasy, že sedmadvacítka nepřipustí, aby jiné země ohrožovaly suverenitu členských států. Trump však označuje vlastnictví arktického ostrova za absolutní nutnost pro bezpečnost USA. Jde mu nejspíš o strategickou polohu Grónska i o jeho přírodní zdroje.

Rekordně prosperující státní banka letos opět vydělá miliardu. Sázka na zbrojaře se vyplácí, říká její šéf

Daniel Krumpolc začal řídit Českou exportní banku (ČEB) krátce po vpádu Ruska na Ukrajinu a prosadil, aby se zaměřila na český obranný a bezpečnostní průmysl. V roce 2023 ČEB dosáhla zatím nejlepšího výsledku od svého založení v polovině devadesátých let, když meziročně zdvojnásobila zisk před zdaněním na téměř jednu miliardu korun. Čísla za loňský rok očekává Krumpolc podobná. „Naší hlavní ambicí je, abychom podporovali české firmy a zároveň nemuseli žádat vládu o dotace, ale uživili se sami,“ zdůrazňuje. Další příležitosti vidí v pomoci firmám s přechodem na digitalizaci či ekologizaci.

Do jakých akcií investovat v roce 2025? Amerika představuje riziko, Evropa může překvapit

Pohled na výkonnost amerických akcií v roce 2024 vyvolává oprávněnou otázku, zda dává čtení a psaní tržních výhledů smysl. Drtivá většina investičních bank předpokládala, že indexy porostou nanejvýš jednociferným tempem. Hlavní americký index S&P 500 přitom loni zhodnotil o téměř 25 procent. Výhledy ovšem mají svůj nezpochybnitelný přínos. Pomáhají zmapovat nejzásadnější trendy a poodhalit, co je aktuálně v trhu již zaceněno. Po euforickém roce 2024 většina bank předpokládá, že party bude pokračovat. Ústředním motivem letoška proto bude testování mnohdy notně optimistických předpokladů zahrnutých do cen aktiv.

Zdroj Zde