Pracující senioři si vydělají o tisíce korun měsíčně navíc. Firmám ale naroste administrativa

Motivace seniorů zůstat v zaměstnání nebo podnikat i po dosažení důchodového věku výrazně roste. Už na únorové výplatní pásce budou mít více peněz, jejich mzdy a platy se tedy zvyšují od tohoto měsíce. Důvodem je snížení povinného sociálního pojištění těchto lidí o 6,5 procentního bodu, které přináší vládní penzijní reforma. Pokud si senior dosud vydělával například třicet tisíc korun hrubého měsíčně, polepší si o 1950 korun. U vyšších příjmů dosáhne přilepšení několika tisíc korun měsíčně. Je však nutné splnit několik podmínek. 

„Sleva se týká zaměstnanců i OSVČ, kteří dosáhli důchodového věku a získali nárok na výplatu starobního důchodu v plné výši. Zaměstnanci ale musejí o uplatnění slevy už za leden požádat svého zaměstnavatele,“ upozorňuje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Mírné navyšování penzí končí

Protože sleva nevzniká automaticky, doloží žadatel zaměstnavateli buď rozhodnutí o přiznání důchodu a čestné prohlášení o nároku na výplatu starobního důchodu v plné výši, anebo potvrzení ČSSZ o pobírání starobního důchodu v plné výši s uvedením dne, od něhož výplata začala.

Podnikajícím penzistům pak klesne pojistné na 22,7 procenta z vyměřovacího základu oproti současným 29,2 procenta, tedy také o 6,5 procentního bodu. 

„Že bude mít ekonomicky aktivní člověk peníze okamžitě k dispozici, vidím jako velkou motivaci k tomu, aby nám lidé neodcházeli z pracovního trhu a dál na něm zůstávali, třeba na zkrácené úvazky,“ řekl už dříve ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

Důchodové kalkulačky na e15

Spočítejte si pomocí našich kalkulaček výši starobního důchodu, osobní vyměřovací základ a důchodový věk:

Změna se aktuálně týká přes půl milionu lidí a bude samozřejmě platit i pro ty, kteří se vydělávat v penzi teprve chystají. Současní i budoucí ekonomicky činní senioři ale musejí počítat s tím, že přijdou o navyšování důchodu o 0,4 procenta vyměřovacího základu za každých 360 odpracovaných dnů. Nicméně ve finančním vyjádření jde v průměru o 78 korun měsíčně. Navíc je nutné každoročně vyplňovat formuláře a posílat je ČSSZ.

Odborníci potvrzují, že sleva na sociálním pojištění je pro pracující důchodce výhodnější než dosavadní navyšování penzí za odpracované roky. „Obvyklé zvýšení bylo kolem 100 korun. Pro některé to bylo tak málo, že si o to ani nežádali,“ uvedl důchodový poradce Martin Kohoutek.

Firmám přibydou povinnosti

Jurečka si od opatření slibuje také úlevu pro pracovníky ČSSZ, pro něž bylo každoroční přepočítání starobních penzí časově náročné. Firmám ale přinese nové povinnosti související s administrací slev na pojistném, na druhou stranu jim odpadne vedení důchodové evidence. 

Původně chtěl šéf rezortu práce změnu prosadit už dříve, narážel ale na odpor ministerstva financí. Důvodem byl odhadovaný výpadek příjmů, z nichž se hradí důchody, ve výši až 4,5 miliardy korun ročně.

Podle údajů Českého statistického úřadu pracovalo ke konci loňského roku 529 tisíc lidí ve věku nad šedesát let. Mírně mezi nimi převažovali muži, jichž pracovalo 284 tisíc. Po získání nároku na penzi chodí nejčastěji do práce specialisté a řídicí pracovníci. Vyšší zastoupení mají senioři i ve službách a prodeji.

Zdroj Zde