Rusov môžeme kvôli plynu žalovať o milióny. OMV ani Česi neváhali, SPP áno

10. jan 2025 o 15:38  I 

Rakúska OMV už arbitráž voči Putinovej dojnej krave vyhrala.

Začiatkom januára prestal na Slovensko prúdiť ruský plyn cez plynovod Bratstvo. Odvrátiť to nepomohli ani návštevy premiéra Roberta Fica (Smer) v Moskve či ministerky hospodárstva Denisy Sakovej (Hlas) v Petrohrade v centrále ruskej plynárenskej firmy Gazprom.

Stopka pre ruský plyn je dôsledkom nepredĺženia tranzitnej zmluvy medzi Gazpromom a ukrajinským Naftogazom. O tomto kroku informovali Ukrajinci už pred rokom.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Dôvodom je, že režim Vladimira Putina využíva príjmy Gazpromu na financovanie vojny na Ukrajine, ale aj nevýhodné ultimatívne požiadavky Rusov, ktorými predĺženie tranzitného kontraktu podmieňovali.

V každom prípade, Gazprom od začiatku januára nedodáva plyn na Slovensko, a teda nedodržiava zmluvu so Slovenským plynárenským podnikom (SPP), ktorá platí až do roku 2034.

Súvisiaci článok Trh už ho odpísal, Ukrajinci neskočili na ultimátum. Čo Fico o ruskom plyne nehovorí Čítajte 

Pološtátny SPP by preto podľa analytikov a niektorých opozičných politikov mohol Gazprom žalovať a prostredníctvom medzinárodnej arbitráže od neho požadovať odškodné. V rovnakej situácii tak spravili viaceré západné firmy a arbitráž dopadla v ich prospech.

1. Môže SPP žalovať Gazprom za nedodržanie zmluvy o dodávkach plynu?

Obdobné spory vedú voči Gazpromu aj iné európske energetické spoločnosti. Napríklad rakúska OMV vysúdila odškodné 230 miliónov eur. V reakcii na to síce Gazprom úplne zastavil dodávky plynu do Rakúska, no OMV už mala zabezpečených alternatívnych dodávateľov. Hneď potom rakúska firma vypovedala Gazpromu zmluvu, ktorá mala platiť do roku 2040.

„Rakúsko sa nenechá Ruskom vydierať,“ povedal rakúsky kancelár Karl Nehammer s tým, že Rusko podľa neho používa energetické suroviny ako geopolitickú zbraň.

Bývalý minister hospodárstva Karel Hirman (Demokrati) dokonca tvrdí, že SPP nielenže môže, ale musí voči Gazpromu, respektíve jeho dcérskej firme Gazprom Export, začať arbitráž, pretože nedodržuje svoj zmluvný záväzok.

Ako vysvetľuje, SPP plyn riadne odoberal a kontrakt plnil. Naopak, povinnosti prestal plniť Gazprom, ktorý nedokázal zabezpečiť pokračovanie prepravy plynu cez Ukrajinu.

Podobne by podľa Hirmana mala postupovať aj pološtátna distribučná firma Eustream, ktorá bez ruského plynu stráca veľa peňazí.

Práve stovkami miliónov, o ktoré príde Eustream, sa oháňa aj Fico. I keď táto firma už niekoľko rokov toľko peňazí nezarába aj pre nižšiu prepravu ruského plynu, ktorý škrtí práve Gazprom už od roku 2022.

Eustream na otázku INDEXU, či proti Gazpromu chystá arbitráž, nereagoval.

Na úspešnú arbitráž OMV poukazuje aj predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Vymáhať od Gazpromu škody za porušenie zmluvy je podľa nej povinnosťou vlády: „Keď náhradu škody dokázalo vyrokovať Rakúsko, musí to dokázať aj Slovensko, samozrejme, ak sa premiér Slovenska nebude správať ako nesvojprávny lokaj.“

2. Kedy môže SPP začať arbitráž voči Gazpromu? Je tam nejaká „čakacia lehota“?

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO