Investori zažili výnimočný rok, Slováci sa vracali k dlhopisom. Čo čakať v roku 2025?

Rok 2024 priniesol investorom pozitívne výsledky na poli rôznych druhov investičných aktív. Pozreli sme sa na to, ktorým fondom sa darilo najviac a ako sa správali slovenskí investori. Zisťovali sme tiež, čím chcú zaujať správcovské spoločnosti a správcovia investícií v roku 2025.

Obavy sa nenaplnili

Slovenská sporiteľňa opisuje, že globálne akciové indexy zaznamenali v roku 2024 vysoký nárast – EuroStoxx 50 stúpol o 10,90 percenta, americký S&P 500 o 23,80 percenta a technologický Nasdaq až o 28,4 percenta. A to napriek tomu, že na konci roku 2023 analytici a ekonómovia odhadovali recesiu. Pod rast sa podpísala hlavne ekonomická aktivita v USA a predovšetkým postupný pokles inflácie.

Aj Radislava Kasíka z Finaxu vývoj v roku 2024 prekvapil. Poznamenáva však, že pokles inflácie napokon nebol taký výrazný, s akým sa pôvodne počítalo, a následné znižovanie úrokových sadzieb neprebiehalo v súlade s očakávaniami z úvodu roka.

Vývoj inflácie v eurozóne.2fotky v galérii Vývoj inflácie v eurozóne. Zdroj: Erste AM

Pripomína aj, že neistotu vyvolávala geopolitická situácia, kam radí aj politické riziká ako prezidentské voľby v USA a kolaps viacerých vlád vo vyspelých ekonomikách. „Nenaplnenie viacerých geopolitických rizík nakoniec viedlo ešte aj k nárastu násobkov ziskov (ocenenia), ktoré sú investori ochotní akceptovať. Nakoniec finančné trhy v rozpore s obavami mnohých komentátorov pozitívne uvítali aj znovuzvolenie amerického prezidenta Donalda Trumpa,“ vysvetlil odborník s tým, že investori sa spoliehajú na signalizované znižovanie daní z príjmov a dereguláciu ekonomiky.

Až tak sa však nedarilo akciám v rozvíjajúcich sa ekonomikách, keď index MSCI Emerging Markets stúpol len o približne päť percent. J&T banka vysvetľuje, že trhu neprial silný dolár. „Hoci mu pomáhal odraz čínskych akcií po tom, ako lokálni tvorcovia hospodárskej politiky oznámili najväčšie fiškálne a monetárne stimuly od roku 2008, ktoré budú orientované na stabilizáciu problémového realitného trhu, akciového trhu s cieľom oživenia slabej spotreby domácností,“ opisuje banka.

Globálnemu dlhopisovému trhu sa vo všeobecnosti však nedarilo. Index Bloomberg Global Aggregate Total Return končil v miernej strate, a to napriek uvoľňovaniu menovej politiky najrýchlejším tempom od vrcholu koronakrízy na jar 2020, dodáva J&T banka.

„Komodity ako celok agregátne len stagnovali, no ich jednotlivé ceny už tradične podliehali veľkým výkyvom a divergencii,“ sumarizuje finančný dom. Pozornosť si vyslúžilo zlato, ktoré v priebehu minulého roka rástlo a prepisovalo historické maximá – priblížilo sa k méte 2 800 dolárov. Medzi netradičnými aktívami bol víťazom bitcoin, ktorého cena sa viac ako zdvojnásobila a miestami sa pohybovala nad 100-tisíc dolármi.

Nadpriemerné predaje

Výkonný riaditeľ a člen predstavenstva Slovenskej asociácie správcovských spoločností Roman Vlček vyčíslil, že aktíva v podielových fondoch počas roka vzrástli o viac ako dve miliardy eur a v polovici decembra 2024 boli na úrovni 14,8 miliardy eur. Na porovnanie, úspory v druhom dôchodkovom pilieri sú skoro 17,2 miliardy eur.

„Najvyššiu výkonnosť dosahovali akciové fondy, k 13. decembru 22,13 percenta, nasledovali ich štruktúrované a zmiešané fondy. V roku 2024 všetky kategórie fondov dosiahli kladnú výkonnosť,“ vyčíslil Vlček.

Dodal, že v priebehu roka pribúdali v ponuke pre investorov hlavne fondy zahraničných správcov. Väčšinou to boli akciové fondy a zamerané na špecifické regióny alebo témy.

Výsledok predajov hodnotí Vlček ako nadpriemerný, keď dokopy dosahujú úroveň 700 miliónov eur. „Akciové fondy sú momentálne najviac predávané a medzičasom už aj najviac zastúpené v portfóliách investorov na Slovensku. V roku 2024 sa po rokoch oživil záujem o dlhopisové fondy, naopak, menší záujem pretrváva o fondy zmiešané,“ konštatoval.

Pripomeňme však negatívum – vláda Roberta Fica krátko po svojom nástupe ešte pred koncom roka 2023 zrušila daňové zvýhodnenie investícií v podielových fondoch, ktoré tak ani nestihlo vstúpiť do platnosti. Dosiahnuté výnosy sa tak ďalej zdaňujú 19 percentami bez ohľadu na to, ako dlho investícia trvá. Pôvodne malo platiť oslobodenie po troch rokoch.

Čakať možno až tri scenáre

Aký vývoj na trhoch čakať v tomto roku? Kasík z Finaxu si to netrúfa predpovedať. V hre sú podľa neho hneď tri scenáre – rovnako opätovný silný rok a pokračovanie súčasného býčieho trhu, konsolidačný rok bez výraznejšieho pohybu aj negatívny rok. Keď však pozerá do minulosti, tak v minulosti nebolo veľa takých situácií, keď index S&P 500 zhodnotil o viac ako 50 percent dva roky po sebe. Hlavné slovo budú mať z jeho pohľadu tri faktory – inflácia, prvé kroky prezidenta Trumpa a geopolitika. Za veľkú neznámu považuje i fiškálnu politiku USA.

Slovenská sporiteľňa pripravuje investorov na možnosť, že rok 2025 bude turbulentnejší. „Tarifová vojna je obrovským otáznikom, aký bude mať rozsah ešte nie je známe,“ menuje Cesnaková. Zdôraznila, že negatívne scenáre nie sú započítané v trhu.

Kasík očakáva, že keby inflácia ďalej klesala a americký Fed by znižoval úrokové sadzby, ťažiť by z toho mali prehliadané aktíva a sektory. Zaradil k nim malé akcie, priemysel, finančné inštitúcie či rozvíjajúce sa trhy. Rast akcií by podporilo aj potvrdenie deregulácie a nižších daní v súvislosti s Trumpom.

V prípade, že by inflácia neklesala tak rýchlo ako predtým, hrozí, že vyššie úrokové sadzby zostanú nastavené počas dlhšej doby. To môže znamenať pokles indexov a posilnenie amerického dolára, dodala hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.

Pochmúrnejší výhľad vidí Kasík pre Európu, pretože ekonomika starého kontinentu už niekoľko rokov „koketuje“ s recesiou a svetlo na konci tunela nevidieť. Za problémy označil chýbajúce reformy, ktoré by zvýšili konkurencieschopnosť Európy.

Ďalej prinášame pohľad na klientov jednotlivých správcovských spoločností a ich plány:

Slovenská sporiteľňa: Zatraktívnenie kombi vkladu

V roku 2024 najväčšia banka spustila novinku „digitálne investičné poradenstvo“, ktoré má klientom odborne poradiť kam investovať podľa ich preferencií, cieľov a vzťahu k riziku.

Do ponuky zaradila banka koncom minulého roka prémiové vklady. „Klienti môžu získať nadštandardný úrok naviazaný na pohyb českej koruny voči euru – v emisiách plánujeme pokračovať aj v roku 2025,“ opisuje Cesnaková.

Vysoký záujem zaznamenali o pravidelné investovanie do podielových fondov a tiež ETF fondov. „Najviac boli preferované akciové fondy, z ktorých ostáva na čele záujmu Fond maximalizovaných výnosov. Taktiež popularita dlhopisových riešení je na vysokej úrovni, klienti investujú prostredníctvom dlhopisových fondov ako Eurový dlhopisový fond a nakupujú aj priamo dlhopisy Slovenskej sporiteľne,“ vymenovala.

Za obľúbené označila aj kombi vklady, pri ktorých klient časť peňazí uloží na termínovaný vklad so zvýhodnenou úrokovou sadzbou a zvyšok investuje do podielového fondu. Už na prvý štvrťrok avizuje Cesnaková ich zatraktívnenie.

VÚB banka: Investori verili pasívnej aj aktívnej správe

Špecialista stratégie a predaja z Eurizon Asset Management Slovakia Igor Bezecný hodnotí, že v roku 2024 videli pretrvávajúci záujem klientov hlavne o akciové podielové fondy.

„Podielnici rozdeľovali investície medzi aktívne a pasívnejšie riadené fondy, pričom sa zameriavali na produkty regionálne diverzifikované. V menšej miere sme zaznamenali taktiež investície aj do takzvaných megatrend fondov,“ opisuje Bezecný. Časť klientov podľa neho využila aj rast výnosov na všetkých dlhopisových trhoch.

Tatra banka: Investovanie väčšej sumy cez mobil

Vedúci oddelenia produkt manažmentu Tatra Asset Managementu Martin Smrek uplynulý rok zhodnotil tak, že správanie klientov sa pri nových investíciách líšilo od investovanej sumy. „Pri pravidelnom investovaní menších súm klienti preferovali dynamické akciové fondy – Americký akciový fond, Globálny akciový fond a Global Megatrends fond. Pri investovaní väčších súm preferovali konzervatívnejšie fondy, najmä Dlhopisový fond a Realitný fond,“ konštatoval.

Cez ich sporiace investičné produkty si pritom klienti sporili rekordné sumy s historicky v najväčšej miere využívali aj mimoriadne platby. Možnosť pridali aj do ich mobilnej aplikácie. „Pri vyberaní peňazí z podielových fondov nedominovali žiadne špecifické typy investícií, štruktúra vyberaných peňazí bola rovnomerná,“ doplnil Smrek.

Pri pohľade na ponuku v minulom roku vrátili do hry Dlhopisový fond, keďže došlo k nárastu výnosového potenciálu dlhopisov. Začiatkom roka má byť opäť časovo limitované aj investovanie do Realitného fondu. V prvom kvartáli pridajú možnosť investovania väčších súm do mobilnej aplikácie.

ČSOB: Zmiešané fondy môžu opäť zaujať

Investičný analytik KBC Asset Management Slovensko Rastislav Kráľ hodnotí, že ich klienti začali v porovnaní s prvým polrokom 2024 viac vnímať aktuálny potenciál zmiešaných fondov a do tohto typu fondov investovali najviac. Čisto akciové fondy tak skončili druhé v poradí.

„V rámci zmiešaných portfólií si viac ako 80 percent investorov zvolilo viac dynamickú rastovú stratégiu, zvyšok sa rozhodol pre konzervatívnejšiu vyváženú stratégiu,“ priblížil. „Až 60 percent klientov sa popri jednorazovej investícii zároveň rozhodlo pre zriadenie pravidelného investovania formou investičného programu,“ považuje za povzbudivé Kráľ.

Spoločnosť v nedávnej minulosti prišla so skupinou tematických akciových fondov – investujú do firiem, ktoré reagujú na aktuálne globálne výzvy. Začiatkom jesene k nim pribudol šiesty fond We House – reflektuje na témy ako urbanizácia, zvyšovanie globálneho bohatstva, starnutie populácie či pokrok v oblasti dátových a transformačných technológií.

Okrem toho dvakrát ponúkli i časovo limitované edície zaistených fondov, pri ktorých klient dostane v čase splatnosti minimálne výšku investície. Produkt bol vo forme investičného životného poistenia, vďaka čomu klient získal dodatočnú poistnú ochranu.

V tomto roku chcú klientov motivovať k investovaniu cez finančný bonus 50 eur. Druhou akciou pre nových klientov je zvýhodnená úroková sadzba na sporiacom účte. Súčasne od januára ponúka spoločnosť limitovanú polovičnú zľavu zo vstupného poplatku pri investovaní do fondov – ČSOB Fér Rastový Responsible Investing, ČSOB Fér Vyvážený Responsible Investing, ČSOB Rastový a ČSOB Vyvážený.

365.invest: Klienti stále preferujú realitný fond

Tomáš Cár z 365.invest hodnotí, že ich dominantným produktom ostal aj v roku 2024 Realitný fond.

Spoločnosť v uplynulom období zjednodušila aj svoje produktové portfólio fondov, keď momentálne má v ponuke pre retailových investorov len štyri alternatívy podľa ich preferencií – jeden dlhopisový, jeden zmiešaný, jeden realitný a jeden akciový fond. Naposledy tak koncom minulého roka zlúčila do Eko fondu a Blockchain fond a nástupníci fond premenovala na Fond globálnych investícií.

IAD: Garantujú výnos realitného fondu

Prevádzková riaditeľka Lenka Vargová konštatuje, že investičné správanie Slovákov stále nedosahuje investorské správanie, ktoré môžeme vidieť ďalej na západ od našich hraníc. Naďalej sa podľa Vargovej ľudia riadia emóciami. „Potom sú dosť často sklamaní, ale práve vinou vlastných rozhodnutí,“ odkazuje.

Ich klienti preferujú investície najmä do zmiešaných a realitných fondov. V roku 2024 zaznamenávali aj zvýšený záujem aj o sporiace produkty, ktoré investujú do ETF fondov.

Do ponuky zaradila spoločnosť nový fond kvalifikovaných investorov a od októbra ešte do 15. januára ponúka špeciálnu akciu s garanciou minimálneho výnosu 14 percent za 1250 dní pre nové investície do Prvého realitného fondu.

Finax: Držať sa základných investičných prístupov

Kasík u klientov vníma pokračujúci návrat k dynamickým investíciám a mierne zvýšenie miery úspor ich klientov po predchádzajúcich inflačných rokoch. Tento rok bude však z jeho pohľadu pre Slovákov výzvou a pozitívne trendy z roku 2024 by sa s veľkou pravdepodobnosťou mohli otočiť v dôsledku vyšších daní, ekonomických problémov Nemecka či potenciálneho zavedenia ciel na autá zo strany USA. Apeluje v každom prípade na ľudí, aby si držali osobné financie zdravé a boli obzvlášť obozretní pri svojich výdavkoch. Radí držať sa pár základných investičných prístupov a princípov.

K novinkám firmy zaradil Finančný Wellness – nezávislé finančné vzdelávanie vo firmách ako zamestnanecký benefit. Prišli tiež s možnosťou vytvorenia vlastného automatizovaného investičného poradcu na kľúč pod svojou značkou pre tretie strany. Pochválil sa aj expanziou spoločnosti na poľskom trhu, kde spustili riadené portfóliá denominované v poľských zlotých postavené na lokálnych ETF. Otvorili tiež pobočku v Nemecku.

J&T banka: Akcie a private equity

Riaditeľka J&T banky Anna Macaláková uviedla, že správanie klientov naznačuje stabilný záujem o diverzifikované portfóliá. Súčasne zaznamenávajú rastúci záujem o private equity investície, ktoré ponúkajú aj cez fond kvalifikovaných investorov J&T Arch Investments – sprostredkúva možnosť podieľať sa na projektoch spätých so skupinou J&T. Zmienený fond integrovali aj do viacerých svojich fondov – J&T Bond, J&T Select a J&T Profit.

Okrem toho Macalákaková sumarizovala, že sa v minulom roku podieľali na emisiách dlhopisov v celkovom objeme takmer 1,4 miliardy eur.

Očakáva, že akcie budú naďalej dominantným nástrojom na dosahovanie najzaujímavejšieho zhodnotenia majetku aj v roku 2025. Odvoláva sa pri tom na ich prieskum J&T banka Wealth Report 2024, v ktorom to uviedlo 53 percent slovenských dolárových milionárov. Pripomína, že na rastúci záujem investorov o akciové riešenia reagovali už koncom roka 2023, keď predstavili akciový fond J&T Index, ktorý kombinuje rôzne ETF fondy a ťaží hlavne z amerického trhu.

Across Private: V popredí hodnotové akcie aj malé firmy

Portfólio manažér Dominik Hapl sumarizuje, že v roku 2024 sa správanie ich klientov v zásade nemenilo, čo vníma ako dobrú správu. „Nie je žiaduce, aby sa investorské správanie menilo každým rokom a zasadne sa presúval kapitál z jedných aktív do iných,“ opisuje.

Medzi hlavné trendy zaradil nadvažovanie technologických spoločností, obranného a finančného sektora. „Aktuálne sa do popredia dostáva viac téma nadvažovania hodnotových akcií a malých spoločností,“ konštatuje Hapl.

V roku 2024 spoločnosť spustila nový nástroj na investovanie do alternatívnych aktív, kam patria komodity, investície do infraštruktúry, private equity či globálne nehnuteľnosti a majú ju listovanú na Frankfurtskej burze. Okrem toho prišli s investičnými portfóliami pre siete finančných sprostredkovateľov.

Za pozornosť stojí aj reakcia Across Private na dočasnú slabšiu výkonnosť vybraných európskych akcií. Pre klientov pripravili investičný produkt s pohyblivým výnosom, ktorý je odvodený od výkonu najväčších európskych hráčov z oblasti technologického priemyslu, obrany, potravinárstva, farmácie a segmentu luxusných tovarov. „Investor má pri ňom ‚chránený chrbát‘ proti poklesom akcií v podkladovom indexe,“ uvádza Hapl.

Privatbanka na otázky neodpovedala.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO