Jedna z největších firem Agrofertu zavírá výrobnu v Německu. Na vině je ruská konkurence levných hnojiv

Společnost SKW Stickstoffwerke Piesteritz, patřící mezi největší německé výrobce hnojiv a spadající do skupiny Agrofert, zavírá na neurčito jeden ze svých závodů ve Wittenbergu. Firma uvedla, že není schopná obstát v silné konkurenci levných výrobků z Ruska, které zaplavily evropský trh po začátku války na Ukrajině v roce 2022. Stěžuje si i na současné ceny energií a vstupních surovin. Propouštět zatím výrobce amoniaku nechce.

O problémech jedné z největších společností spadající do skupiny Agrofert psala média již dříve, kvůli vysokým cenám plynu a elektřiny omezila SKW Stickstoffwerke Piesteritz výrobu před třemi lety. V roce 2021 mluvila firma o nutnosti snížit produkci o dvacet procent, o rok později musel závod výrobu na nějakou dobu přerušit.

Produkci omezovali i někteří další výrobci hnojiv v Evropě, kupříkladu rakouská firma Borealis AG a norská firma Yara International. 

Firma SKW Stickstoffwerke Piesteritz ze Saska-Anhaltska nyní oznámila, že kvůli nelepšící se situaci musí opět uzavřít jeden ze závodů vyrábějících čpavek. Důvodem je kromě drahých energií vysoká konkurence ze zahraničí, a to zejména z Ruska –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ podle Spolkového statistického úřadu totiž v období mezi rokem 2022 a 2023 vyvezlo do Německa o 920 procent více hnojiv než před válkou.

Po začátku války na Ukrajině rostly ceny elektřiny a plynu až desetinásobně, a některé evropské fabriky proto musely přerušit výrobu hnojiv. Rusko ale mezitím dokázalo minerální hnojiva díky přebytkům zemního plynu vyrábět s nižšími náklady –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a tedy i prodávat za nižší ceny. Ačkoliv firmy volaly po sankcích, neúspěšně.

Jeden z největších evropských výrobců hnojiv kvůli drahým energiím zastavuje továrny

„Politici dosud neudělali vůbec nic účinného, aby zastavili zaplavení evropského trhu levnými ruskými hnojivy,“ postěžovala si obchodní ředitelka společnosti Antje Bittnerová. Propouštět podle ní ale zatím firma neplánuje.

Nepříznivou situaci německého výrobce hnojiv potvrdil e15 mluvčí skupiny Agrofert Pavel Heřmanský, i podle něj je hlavním důvodem levná konkurence z Ruska. „Kromě toho spolková vláda svými rozhodnutími nadále zhoršuje konkurenceschopnost německých průmyslových podniků implementací extra tarifů na distribuci energií, tedy elektřiny a plynu,“ dodává.

Podle Bittnerové z německého závodu dopadá situace na německém trhu i na výrobu AdBlue. Vodný roztok na bázi syntetické močoviny se používá ke snižování škodlivých emisí z motorů –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ například v nákladních automobilech. „Bez dostatečného množství AdBlue tak mohou v Německu nastat problémy s logistikou, což všichni zaznamenají v podobě prázdných regálů supermarketů,“ myslí si Bittnerová. 

Chemička Duslo ze skupiny Agrofert se loni propadla do ztráty. Roste jí mimoevropská konkurence

Skupina Agrofert vyrábí hnojiva i v Česku, v Lovosicích vlastní společnost Lovochemie. „I zde čelíme bezprecedentní konkurenci ruských dovozů. Musíme proto hledat způsoby, jak snižovat náklady a být efektivní, a také jak udržet pracovní místa,“ dodává Heřmanský. Propouštění nebo přímo zavírání celé tuzemské výroby ale podle něj v českých závodech zatím nehrozí. 

Zdroj Zde