Od asýrskeho kráľa po študenta Omaníka. Veľmi stručné dejiny podávania rúk

Na Slovensku sú pamätnými podanie ruky Mečiara Kováčovi aj Fica Kiskovi.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. „Neuveriteľné,“ komentovala Iveta Radičová správanie mladíka, keď po práve skončenej predvolebnej prezidentskej debate išla osobne poďakovať publiku v televízii TA3.

Publikom bolo zložené zo sympatizantov Radičovej a jej protikandidáta Ivana Gašparoviča.

„Ja s vašimi názormi nesúhlasím,“ utrúsil mladík a ruku vtedajšej prezidentskej kandidátke nepodal.

O šesť rokov neskôr si Radičová, už ako bývalá premiérka, podala ruku s predsedom Smeru Robertom Ficom. „Veľa zdravia, všetko dobré vám želám,“ povedal jej úhlavný politický oponent.

Fico ako líder opozície proti nej denne vystupoval ešte roky po tom, ako padla jej vláda, a za vinu jej dával stav krajiny, aj keď bol už premiérom on.

Na pojednávaní pred sudcom v roku 2015 Fico navrhol zmier v ťahajúcej sa žalobe, ktorú naňho podala Radičová za jeho výroky, ktorými ju obviňoval z trestného činu.

„Predsedníčka vlády je neschopná, je klamárka a je podozrivá z korupcie,“ tvrdil za vlády SDKÚ pod Radičovej vedením.

V súdnej sieni Fico navrhol: „Podajme si ruky a poďme domov.“ Radičová súhlasila a Ficovi povedala: „I pre vás je vaša česť to najcennejšie, čo máte. A všetky moje kroky boli len krokmi na obhajobu mojej cti.“

Súvisiaci článok Študent zneuctil prezidenta? Nedajte sa vysmiať (píše Nataša Holinová) Čítajte 

Podať či nepodať

Reliéf, ktorý znázorňuje uzavretie mieru podaním rúk medzi asýrskym kráľom Šalmanaserom III. a babylonským vládcom Marduk-zakir-shumim je jedným z najstarších dôkazov z doby vyše 800 rokov pred naším letopočtom, že toto gesto zmierovalo nepriateľov.

Homér viackrát v eposoch Ilias a Odysea opisuje podanie si rúk, zväčša ako prejav dôvery či sľubu.

Grécki manželia Thraseus a Eunadria sú už vyše 2400 rokov zvečnení na náhrobnom pamätníku z Atén. Dali si tak poslednú rozlúčku, keď jeden z nich zomrel. Podanie rúk pečatilo večné puto medzi nimi.

Podanie rúk pôsobí ako gesto otvorenosti a dobrej vôle, vychádza však z podozrievavosti.

Ruku si podával prezident vojnového slovenského štátu Jozef Tiso s nacistickým vodcom Adolfom Hitlerom, izraelský premiér Jicchak Rabin s teroristom a šéfom Organizácie pre oslobodenie Palestíny Jásirom Arafatom.

Winston Churchill, vyhlásený odporca totalitného Sovietskeho zväzu, si v roku 1945, týždeň po porážke nacistického Nemecka, podal ruku so sovietskym lídrom Josifom Stalinom len cez amerického prezidenta Harryho Trumana. Ten vytvoril „puto“ medzi nimi tak, že prekrížil pred sebou ruky, pričom ľavú držal Churchill a pravú Stalin.

Ruky si podávali nepriatelia, priatelia, manželia, milenci, obchodníci, monarchovia, politici aj vojaci. Nepodanie si rúk zas bolo symbolom statočného odporu, názorových, náboženských či iných rozporov, či prízemnejšie – neúcty. V sekundách dokázalo zabezpečiť urážku.

Študent bratislavského gymnázia na Grösslingovej ulici v Bratislave Simon Omaník v pondelok nepodal ruku prezidentovi Petrovi Pellegrinimu počas ceremónie, na ktorej si prevzal ocenenie za bronzovú medailu na Stredoeurópskej matematickej olympiáde.

Pre Denník N povedal, že Pellegriniho považuje za „podvodníka a klamára“. Poukázal na jeho predvolebnú kampaň.

„Okrem evergreenu populistických sľubov o lacných potravinách a lacnom plyne, ktoré populisti opakujú každé voľby, aj obvinil svojho protikandidáta z toho, že nás pošle do vojny na Ukrajine,“ povedal Omaník.

Pellegrini v utorok zareagoval, že nemôže urobiť nič iné, iba rozhodnutie Omaníka rešpektovať. Dodal však aj poznámku, že študent sa rozhodol „takýmto spôsobom upriamiť na seba pozornosť“.

Súvisiaci článok Ocenený študent odmietol podať ruku prezidentovi Pellegrinimu Čítajte 

Mečiar nepodal ruku Gašparovičovi

Dva dni po druhom kole druhej priamej voľby prezidenta, v pondelok 19. apríla 2004, stáli v štúdiu televízie Markíza porazený kandidát Vladimír Mečiar z HZDS a víťaz volieb, zvolený prezident Ivan Gašparovič, jeho dlhoročná pravá ruka.

Keď prišla reč na to, či Mečiar zablahoželá Gašparovičovi, povedal: „Človek, ktorý klame, môže sedieť aj v siedmich prezidentských kožiach, pre mňa ostane len klamárom.“

Dva týždne skôr, po prvom kole volieb, Mečiar Gašparovičovi ruku podal, vtedy bol však víťazom. S Gašparovičom do budúcna odmietol spolupracovať. „S človekom, ktorý ma verejne nazve luhárom, ja nemám o čom rozprávať,“ tvrdil.

Gašparovič v ďalšom spoločnom dueli v STV reagoval, že Mečiar je človek, ktorý príčinu svojho neúspechu hľadá v niekom inom. „Mohol by skúsiť hľadať príčinu neúspechu niekedy aj v sebe,“ odkázal.

Mečiar a Gašparovič boli blízkymi spolupracovníkmi z éry mečiarizmu, keď Slovenská informačná služba uniesla syna prezidenta Michala Kováča, počas zmareného referenda o vstupe do NATO či v úvode Mečiarovej tretej vlády, keď vznikajúca koalícia HZDS, SNS a ZRS obsadila všetky pozície v štáte a opozícii ponechala parlamentný výbor pre životné prostredie.

Michal Kováč podal ruku Mečiarovi

Prezident Michal Kováč bol do roku 1998 hlavným politickým oponentom premiéra Vladimíra Mečiara, ktorý Slovensko pripravil o prístupové rokovania do NATO, za jeho vlády nominanti vo vedení SIS zavliekli Kováčovho syna do zahraničia a tajné zložky štátu sledovali a zbierali informácie proti opozícii.

Keď sa Kováčovo funkčné obdobie krátilo, Mečiar dal za pomoci Fedora Flašíka, neskoršieho marketéra Smeru Roberta Fica, nainštalovať oproti prezidentskému palácu hodiny s odpočtom času Kováčovho funkčného obdobia.

Keď Kováčovi mandát uplynul, Mečiar mu pred davom ľudí podal ruku. Kováč ju prijal, hoci Mečiara považoval za strojcu únosu svojho syna.

Mečiar neskôr využil prenesené právomoci prezidenta a vyhlásil amnestiu pre páchateľov únosu, ako aj zmareného referenda.

Fico podal ruku Kiskovi

Prezident Andrej Kiska sa stal počas trvania svojho mandátu v rokoch 2014 až 2019 jedným z najväčších politických cieľov Smeru.

Stal sa symbolom Ficovej porážky, napriek kampani, v ktorej ho predseda Smeru nazýval scientológom či úžerníkom.

Po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej v roku 2018 Fica verejný tlak donútil odstúpiť z funkcie premiéra.

Počas formálneho aktu v prezidentskom paláci Fico podal prezidentovi ruku, no pritom povedal: „Ja neodchádzam, buď kľudný, pán prezident.“ So širokým úsmevom ho tľapol po ruke a odkráčal.

Hokejisti si nepodali ruky so Sovietmi

V marci 1969, pol roka po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy pod vedením Sovietskeho zväzu do Československa, porazili československí hokejisti v dvoch zápasoch Sovietov na majstrovstvách sveta vo Švédsku.

„Išiel mi mráz po chrbte, keď švédski diváci pri zápase Československa so Sovietskym zväzom skandovali: Dubček, Dubček,“ spomínal pre MF Dnes športový novinár Václav Pacin, ktorý na zápasoch bol.

Hokejisti svojim sovietskym protihráčom odmietli podať ruky, podal ju len kapitán Jozef Golonka, čo odôvodňoval tým, že tak urobil po dohode v tíme, aby celý tím nedostal pokuty, na ktoré nemali peniaze.

Gesto neodvysielala Československá televízia, len vysielateľ vo Švédsku. Golonka neskôr hovoril, že ho po návrate domov odviedli na ministerstvo vnútra, kde žiadali, aby podpísal, že bol ako kapitán za škandál zodpovedný. Dokument nepodpísal a pustili ho domov.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO