Andrej Danko a prázdny Chanel v Moskve: Ako je to s nákupom západných značiek v Rusku?

„Našiel som tu predajne ako Eurospar, Hugo Boss a mnohé iné. Takže áno, ľudia tu žijú. Trhy, ktoré tu niektoré západné krajiny uvoľnili, obsadili Číňania. Napriek tomu tu sú aj všetky západné vozidlá,“ podelil sa Andrej Danko o svoje prvé dojmy, keď po ôsmich rokoch zavítal oficiálne do Moskvy. Rovnako ako v roku 2017, aj dnes opakuje, že sankcie voči Rusku nefungujú a vzťahy s krajinou Vladimira Putina treba rozvíjať.

Andrej Danko je súčasťou šesťčlennej delegácie tvorenej poslancami Smeru a SNS, ktorá išla na návštevu Ruska. Poslanci sa na Slovensko vracajú v stredu 15. januára.

Predseda SNS svoju pracovnú cestu využíva aj na šírenie ruskej propagandy, na sociálne siete zavesil zábery potravín lacnejších ako na Slovensku, regálov plných jedla, auta Tesla či drahých západných značiek. Pochvaľoval si žemle za necelých 10 centov či maslo za približne jedno euro a 30 centov. A ukázal aj predajnu Chanel.

Ako je to v skutočnosti s dostupnosťou tovaru v Rusku necelé tri roky po začiatku plnoformátovej vojenskej agresie na susednej Ukrajine?

V texte sa dočítate:

  • ako fungujú sankcie;
  • či sa dostanú Rusi ešte k luxusnému tovaru aj napriek sankciám;
  • či sú potraviny v ruských supermarketoch dostupné aj pre priemerných Rusov.

Sankcie ruskú ekonomiku nezničili

Rad západných krajín uvalil obchodné embargo na firmy, tovary a osoby v Rusku v reakcii na anexiu Krymu v roku 2014. Sankcie sa sprísnili v roku 2022, keď Rusko spustilo plnoformátovú vojnu proti svojmu západnému susedovi.

Vojna podľa údajov Medzinárodného menového fondu za prvý rok okresala ruské hospodárstvo o 2,1 percenta. Aj s tým sa krajina ako-tak vyrovnala, keďže o rok neskôr, v roku 2023, rástlo o 2,2 percenta. Ministerstvo financií Spojených štátov však odhaduje, že nebyť sankcií, rast ruskej ekonomiky by bol o päť percent vyšší.

Tomáš Vranka z XTB vysvetľuje, že sanckií je niekoľko – od „nejakých obmedzení pri medzinárodných platbách a finančnom trhu cez blokovanie majetku v zahraničí, obmedzovania služieb v danej krajine ako odchod zahraničných reťazcov, blokovanie kartových služieb, sociálnych sietí či zákazu nákupu tovarov z Ruska až po technologické sankcie“.

Ekonomické sankcie majú za úlohu sťažiť Rusku možnosť financovať vojnu. „Ruská ekonomika navyše stojí na exporte ropy a plynu. Vyspelé krajiny vyvážajú automobily či služby, no Rusko tým, ako má nastavenú ekonomiku, prichádza v čase sankcií o veľkú časť príjmov,“ vysvetľuje ekonóm Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž.

Andrej Danko v Moskve

Andrej Danko viackrát za posledné roky zopakoval, že ruskú ekonomiku európske sankcie neohrozujú. Aj Vladimir Putin opakuje, že kým ruskú ekonomiku sa sankciami nepodarilo Európe položiť, tak európskej ekonomike sa nedarí.

Andrej Danko na ceste do Ruska.

Prečítajte si tiež:

Je to však naozaj tak? Ekonóm Baláž reaguje, že to nebola ich podstata. „Tri roky sú ešte krátka doba. Ale môžeme nájsť paralelu s predchodcom Ruska Sovietskym zväzom, ktorý žil z exportu uhľovodíkov západnému svetu. V 80. rokoch ich ceny klesli a Sovietsky zväz stratil časť príjmov, čo ekonomiku položilo. Keby sankcie voči Rusku trvali desať, päťtnásť rokov, možno by Rusko bolo ochotnejšie sadnúť si k rokovaciemu stolu.“

Jednou z najväčších zmien, ktoré sa dotkli každodenného života Rusov po februári 2022, je odchod západných značiek z krajiny. Kým časť z nich stiahla svoje podnikanie úplne, ďalšie dovážajú tovar cez tretie krajiny a napríklad BBC upozornila, že kozmetická značka Avon naďalej vyrába svoj tovar blízko Moskvy.

Andrej Danko ich ukázal počas výletu hneď niekoľko. Napríklad Yves Rocher na jednom z jeho videí patrí k značkám, ktoré síce ostávajú v krajine, ale nedávajú peniaze na ďalší rozvoj svojho biznisu.

Luxusné značky v Dankovom videu

Yalova univerzita prevádzkuje aktuálny zoznam značiek, ktoré podnikajú v Rusku.

Prvý deň návštevy zverejnil Andrej Danko zábery z auta po ceste do divadla. Na fotografiách vidieť butiky francúzskej odevnej a kozmetickej značky Chanel a šperkov Tiffany and Co. Divák sa už však nedozvie, že obchody sú v skutočnosti prázdne. Obe značky svoje obchody zavreli po februári 2022. Na prázdnych priestoroch však zostali nápisy, preto ich Andrej Danko mohol vidieť v uliciach Moskvy.

Značky postupovali rôzne, lokálni výrobcovia pokračujú vo výrobe pod iným menom. Napríklad podnikCoca-Cola HBC AG, ktorý fľaškoval nápoj Coca-Cola, si zaregistroval značku Dobry Cola a pokračuje v predaji. V Rusku podobných náhrad pribudlo úmerne k dopytu po chýbajúcom tovare.

V zozname Yalovej univerzity sa tieto informácie dajú dohľadať.

Andrej Danko v Moskve8fotiek v galérii Andrej Danko v Moskve Zdroj: Instagram/Andrej Danko

To však neznamená, že Rusi zostali bez luxusných značiek. Ich výrobky sa dajú zohnať aj po invázii na Ukrajinu. Len sú drahšie a ťažšie dostupné.

Spojili sme sa preto s jedným z najväčších obchodných domov CUM, ktorý na svojej internetovej stránke stále prezentuje Chanel medzi ponúkanými značkami. Keď sme sa obchodného domu opýtali, či majú k dispozícii tovar z aktuálnej kolekcie, odpísali nám, že momentálne nemajú „obchod Chanel, a tak nie je ani nová kolekcia“, no ubezpečili nás, že majú k dispozícii iné značky, ktoré by nás mohli zaujímať.

Reťazec Mere - ilustračné foto

Prečítajte si tiež:

Ako bonus nám CUM pripomenul, že ponúkajú 20- a 30-percentné zľavy na druhú a tretiu položku z nákupu a na stránke zákazníkom ponúkajú možnosť, že im zakúpený tovar odvezú priamo do hotela, kde sú ubytovaní.

Dá sa kúpiť Chanel kabelka v Moskve?8fotiek v galérii Dá sa kúpiť Chanel kabelka v Moskve? Zdroj: repro

Dostupný je tovar, ku ktorému sa zákazník dostane cez tzv. resellera, teda medzičlánok medzi značkou a zákazníkom. Rovnako môžu tovar tejto značky nakúpiť v neďalekých Spojených arabských emirátoch. Problém je, že za to okrem cestovných nákladov zaplatia viac aj priamo v obchode.

Dá sa to jednoducho skontrolovať, ak si hocikto otvorí webovú stránku značky Chanel a otvorí kolekciu konfekcie, teda oblečenia, ktoré sa predáva v štandardných veľkostiach a zákazník si ho môže objednať online. V Dubaji za zelené sako zaplatí 40 830 dirhamov, teda v prepočte 10 835 eur. Vo Francúzsku ho totožné sako stojí o tisíc eur menej.

Screenshot zo stránky Chanel pre Spojené arabské emiráty8fotiek v galérii Screenshot zo stránky Chanel pre Spojené arabské emiráty Zdroj: repro
Chanel8fotiek v galérii Chanel Zdroj: repro

V Rusku sa tiež rozmohli osobní nakupcovia, ktorí zháňajú pre zámožných Rusov tovar luxusných značiek v iných krajinách, na prípady upozornil napríklad Financial Times.

„V septembri napríklad predajca so sídlom v Číne odoslal do Ruska z Dubaja zásielku viac ako 300 tašiek Bottega Veneta talianskej výroby s priemernou cenou 1800 USD (1754 eur). Bottega neodpovedal na žiadosť o reakciu. Podľa analytikov a colných údajov niektoré značky a ruskí dovozcovia tiež upravili svoje ponuky, aby zabezpečili, že položky budú pod hranicou sankcií,“ píše FT.

Samozrejme, časť značiek pokračuje v predaji, medzi tie známejšie patrí napríklad Brunello Cucinelli.

Na poličkách v potravinách

„Hoc je pravda, že množstvo firiem odišlo, ja sa vám pokúsim ukázať v tomto obchodnom dome, že je tu takmer všetko, čo je aj na Slovensku, a že tu ľudia žijú tak ako aj my. Že odišla cola, tak vyzerá ruská,“ hovorí predsedsa SNS a ukazuje na ruskú napodobeninu americkej Coca-Coly. Originál si však v Rusku bežne nekúpite.

Politik SNS vo videu ukazuje v obchode stojan cukroviniek na váhu. Ukazuje, že za tyčinky Snickers, Mars či Milky way zaplatí zákazník menej ako euro. Všetky tieto sladkosti patria do skupiny Mars inc., ktorá podľa zoznamu Yalovej univerzity stále podniká v Rusku.

Skupina Mondeléz, ktorá vyrába napríklad Milku či Oreo, tiež ostala v krajine pôsobiť. Keďže jej konkurenti odišli, svoj výnos v roku 2022 v porovnaní s predvojnovým rokom 2021 výrazne zvýšila. V roku 2022 mala obrat 1,343 miliardy eur. Firma patrí k najväčším platcom daní spomedzi zahraničných firiem v Rusku, okrem nej do tohto zoznamu spadá aj tabaková spoločnosť Philip Morris International či kozmetická značka Johnson & Johnson.

Kým časť firiem vyrába produkty priamo v krajine, ďalší využívajú na import do Ruska okolité štáty, voči ktorým sa sankcie neuplatňujú.

Andrej Danko

Prečítajte si tiež:

Andrej Danko tiež do pozornosti svojich divákov dal kocku masla za 1,30 eura. Používateľ na sociálnej sieti X upozornil, že dané maslo má nielen menšiu gramáž, ale aj percentá tuku. Dankovo maslo váži 170 gramov a obsahuje 61,5 percenta tuku. Bežná kocka slovenského masla váži 250 gramov a obsahuje minimálne 82 percent tuku.

Maslo8fotiek v galérii Maslo Zdroj: Instagram/Andrej Danko

Andrej Danko vo svojich videách chodí po supermarkete a ukazuje na cenovky v obchodoch. Pri rožkoch, ktoré majú cenovku 9,99 rubľa, prepočítava politik cenu na 10 centov. Prepočet sedí, mena voči spoločnej európskej oslabila po začatí plnoformátovej vojny na Ukrajine vo februári 2022.

Akú hodnotu má dnes rubeľ?8fotiek v galérii Akú hodnotu má dnes rubeľ? Zdroj: Google

Treba však mať na pamäti, že platiť za nákupy v Rusku je pre tamojších obyvateľov iné ako pre ľudí so slovenskými platmi alebo platmi inde v Európe. Od 1. januára tohto roka sa v Rusku zvýšila minimálna mzda na 22 440 rubľov, teda približne 211 eur.

V Rusku sú tiež výrazné platové rozdiely medzi obyvateľmi.

Príjmová nerovnosť v Rusku8fotiek v galérii Príjmová nerovnosť v Rusku Zdroj: Európsky parlament, 2018

Rovnako treba pamätať na to, že to, čo Andrej Danko natočil v najbohatšom meste Ruska na svojej pracovnej ceste, nie je to isté, čo vidia obyvatelia krajiny v menších mestách, kde je dostupnosť spotrebného tovaru dlhodobo nízka.

Aj preto Rusi, ktorí sa podieľajú na ruskej agresii na Ukrajine, rabovali domy na okupovanom území a z vyprázdnených príbytkov brali práčky či chladničky.

Danko, Gyimesi, Carlson

Andrej Danko nie je prvý verejne známy človek zo Západu, ktorý si natočil video v ruskom supermarkete. V minulom roku urobil podobne ladený záznam Tucker Carlson, bývalý moderátor americkej televíznej stanice Fox News, ktorý v Moskve chválil čisté metro a hovoril, že nákup v ruskom supermarkete ho vyšiel štvrtinu ceny, čo by zaplatil v Spojených štátoch.

György Gyimesi

Prečítajte si tiež:

Do Moskvy sa minulý rok vybral aj bývalý poslanec OĽaNO György Gyimesi, ktorý je dnes súčasťou strany Maďarská aliancia. Gyimesi sa s kamerou vybral do predajne aút Mercedes, kde chcel ukázať, že sankcie sú neúčinné, keďže Rusi si mercedesy stále majú ako kúpiť priamo v Moskve.

Ako príklad využil auto Mercedes S 580 4matic v luxusnej verzii Maybach. Predajná cena na ruskom trhu je 33,774 milióna rubľov (332-tisíc eur podľa oficiálneho kurzu). Aktuality.sk už minulý rok po jeho ceste informovali, že rovnako ako pri luxusných módnych značkách, aj autá privezené cez tretie krajiny sú pre konečného zákazníka drahšie. Na európskom trhu sa Mercedes S 580 4matic vo verzii Maybach predáva od zhruba 200-tisíc eur.

Ide o výrazný cenový rozdiel, ktorý ešte znásobuje fakt, že auto z ruskej predajne je ročník výroby 2021. Takže ide o auto, ktoré má buď už niečo aj najazdené, alebo je len také drahé, že už dlhšiu dobu stojí v showroome, lebo ho nikto nechce kúpiť.

Ako Rusko obchádza sankcie

Rusko má ekonomiku postavenú na vývoze plynu. 
Časť exportu plynu a ropy sa krajine podarilo presmerovať do Indie a Číny. „Je to veľmi nákladné, posielať tento tovar loďou, nie ropovodom, je nákladné. Ale časť exportu sa podarila presmerovať,“ vysvetľuje Vladimír Baláž.

Bežné obyvateľstvo si podľa Baláža všimne skôr infláciu, ktorá po vojne zrýchlila. „Tá je spôsobená tým, že ekonomika prešla na vojnovú výrobu, to znamená, že v zbrojných fabrikách zamestnáva veľa ľudí a objednáva veľa tovaru, to všetko stojí peniaze. Rusko sa takto rýchlo zadlžuje a ceny tovarov vystrelili,“ dodáva Baláž.

Celkový stav ruskej ekonomiky je dnes však ťažké odčítať, keďže z Ruska nemáme dostupné údaje. Krajina nezverejňuje údaje cez štatisticky úrad, kde by sa k údajom všetci vedeli dostať.

Je známe, že Rusko sankcie obchádza. Neznamená to však, že nie sú účinné. Analytik Tomáš Vranka opisuje, že za posledné roky je „dokumentovaných mnoho prípadov, kedy sa našli napríklad v ruských raketách čipy amerických firiem, bez ktorých by boli nepoužiteľné, alebo existujú aj svedectvá o tom, ako kolabuje ich letecký priemysel práve z dôvodu, že je Rusko odkázané na západné diely. To sa týka napríklad aj lietadiel od Boeingu a Airbusu, ktoré majú vo flotilách ruské aerolinky.“

To potom znamená, že lietadlá sa servisujú tak, že Rusi rozoberajú iné lietadlá a diely menia medzi sebou, alebo ich pašujú po jednom zo zahraničia, čo dlhodobo nie je udržateľné.

„Ruská ekonomika je primitívna a založená na vývoze surovín, bez západných technológií sa postupne dostáva do problémov. Z môjho pohľadu sú teda najväčším problémom dlhodobo tie technologické sankcie. Účelom sankcií je ale všeobecne vytvoriť tlak na vládu, aby upustila od nejakého konania, prípadne vytvoriť tlak na obyvateľov, aby oni vytvorili tlak na vládu.“

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO