Penzijní fondy lidem stále více vynášejí. Loňské výsledky patřily k nejlepším

Více než dobré zhodnocení peněz přinesly loni lidem penzijní fondy. Výnos většiny dynamických a vyvážených fondů s podílem akcií se podle aktuálních údajů pohybuje mezi deseti až 15 procenty. Kladných výsledků dosáhly i konzervativní fondy. Mírně překonaly inflaci, která v minulém roce dosáhla zhruba 2,5 procenta. Původní, transformované fondy zveřejní výsledky až na jaře. Jak si ve srovnání za rok 2024 stojí ostatní? Který fond dosáhl nejvyššího zhodnocení?

Penzijní společnosti navíc připravují novinku v podobě takzvaných alternativních fondů. Mají dosáhnout ještě vyšších zhodnocení, než jaká nabízejí dynamické fondy stávajícího systému. Jsou určeny především pro ty účastníky, kteří jsou ochotni pro maximální výnosy v rámci doplňkového penzijního spoření podstupovat větší výkyvy zhodnocení.

Vedou fondy Uniqa Akciový a NN Růstový

Výrazné překročení inflace a tedy reálné zhodnocení peněz klientů zaznamenaly například účastnické fondy NN Penzijní společnosti. Podobně jako v minulosti se nejlépe dařilo NN Růstovému fondu, který s téměř 19 procenty opět patřil k jedněm z nejvýnosnějších penzijních fondů na českém trhu.

Podle manažera penzijních produktů NN Vratislava Málka se v roce 2024 dobře vedlo jak akciím, tak dluhopisům. „Dluhopisy zaznamenaly zvláště dobré výkony v prvním pololetí, kdy profitovaly z klesajících úrokových sazeb. Navzdory několika výkyvům akciové trhy vykázaly relativně silný růst podporovaný globálním optimismem, jelikož v roce 2024 nedošlo k naplnění žádného z černých scénářů,“ říká Málek.

Tabulka: Srovnání zhodnocení penzijních fondů

Vůbec nejlepší výsledek zaznamenal dynamický fond Uniqa Akciový s 30,3 procenta, plyne z analýzy společnosti Freedom Financial Services (FFS). Tento fond se stejně jako NN Růstový zaměřuje na akcie vyspělých trhů západní Evropy a USA. „Oba drží jen minimální hotovost, což jim umožňuje, aby byly na rostoucím trhu maximálně zainvestovány,“ uvádí Václav Šimek z FFS.

Vyvážené fondy překonaly sedm procent

Optimismus potvrzují úterní údaje Asociace penzijních společností (APS) shrnující uplynulý rok. Na dosavadní rekord z předloňska navázal dalšími mimořádnými výnosy.  Dynamické fondy zhodnotily v průměru o 12,54 procenta, vyvážené fondy o 7,32 procenta. I konzervativní fondy, které investují nejopatrněji, předběhly s průměrným výnosem 3,41 procenta loňskou 2,45procentní inflaci.  

Kalkulačka: Daňový odpočet 2025 za rok 2024 - životní pojištění a penzijní produkty

„Úspěch předminulého roku znamenal, že lidé odmazali pocovidové ztráty a vytvořili si rezervu. Loňské výborné výnosy zejména u dynamických fondů tuto rezervu výrazně navýšily. Kdo měl na svém penzijním účtu v dynamických fondech na začátku roku půl milionu korun, tomu se konto jen díky zhodnocení rozrostlo v průměru o více než 60 tisíc,“ říká šéf asociace Aleš Poklop. 

Zhodnocení podle něj hraje ve výši konečné částky zásadní roli. Dynamické fondy doručují každoročně v čistém přes šest procent. „Ti, co ještě zůstávají ve starých fondech a je jim méně než padesát, by měli přestoupit. S BankID je to dnes velmi snadná operace,“ dodává Poklop. 

Penzijním fondům se otevírá cesta k investicím do státních dálnic i železnic a úrokům bez rizik

Zájem o finanční polštář na důchod roste

Spoření na penzi je jediným finančním produktem zajištění na stáří, který stát podporuje nejen daňovou úlevou, konkrétně snížení daňového základu až o 48 tisíc korun, ale i státním příspěvkem až 4 080 korun ročně. Na penzijní spoření navíc mohou výhodně přispívat i firmy svým zaměstnancům. 

Peníze v účastnickém nebo transformovaném penzijním fondu mají zhruba čtyři miliony lidí. V transformovaných fondech, kam už nelze vstupovat, bylo koncem loňského září 2,1 milionu střadatelů. To bylo o 328 tisíc méně než na konci roku 2023. Doplňkové penzijní spoření, které penzijní připojištění od roku 2013 nahradilo, mělo 1,92 milionu lidí. Atraktivita účastnických fondů přitom roste, počet účastníků stoupl o 135 tisíc. Penzijní společnosti loni spravovaly přes 600 miliard korun, z toho přibližně třetinu v účastnických fondech.

VIDEO: Kde v daňovém přiznání chybujeme? Komu se vyplatí paušální daň a co letošek znamená pro živnostníky? Odpovídá Monika Lodrová v pořadu FLOW

Video placeholder

Rozhovor: Monika Lodrová v pořadu FLOW • e15

Zdroj Zde