Žiak v škole utrpel úraz, pomôcť mu prišla až mama po telefonáte upratovačky

Rodičia za tým vidia rasizmus.

TURŇA NAD BODVOU. Školák Milan z Turne nad Bodvou odišiel v piatok z vyučovania predčasne, a to rovno do nemocnice.

Rodičia tvrdia, že učiteľky mu nepomohli, nezavolali záchranku a na Základnú školu s materskou školou na Školskej ulici v Turni nad Bodvou podali trestné oznámenie.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Skončil v nemocnici

„Syn sa cez prestávku na chodbe potkol a spadol na lavičku. Plakal, že má bolesti brucha, ale ani jedna pani učiteľka mu nepomohla a neopýtala sa ho, či je v poriadku. Kamaráti mu pomohli na toaletu, lebo potreboval zvracať,“ opísala jeho matka Marika udalosť z piatka 10. januára v statuse na sociálnej sieti.

„Chlapec plakal a hovoril – zavolajte mame. Učiteľka na to, že za to, že si drzý, nezavolám. Ja ako matka som sa to dozvedela až od upratovačky, ktorá mi volala. Rýchlo som prišla do školy, syn ležal vonku na lavičke, kde pri ňom nebola ani jedna dospelá osoba. Vzala som ho na pohotovosť, kde zistili, že má vnútorné krvácanie a hospitalizovali ho.“

Mama v správaní pedagógov vidí dvojitý meter. „Prečo mu ani jedna učiteľka nepomohla a nevolali ani záchrannú službu? Lebo ide o rómske dieťa. Keď sú deti zlé, vtedy volajú políciu, ale keď majú úraz, záchranárov nevedia volať,“ rozhorčila sa.

Súvisiaci článok Prešovský krajský súd potvrdil zodpovednosť štátu za segregáciu Rómov na škole v Terni Čítajte 

Podozrenie z ublíženia na zdraví

Obvodné oddelenie Policajného zboru Turňa nad Bodvou nám potvrdilo, že prijalo trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu ublíženia na zdraví z nedbanlivosti.

„Aktuálne polícia preveruje skutočnosti uvedené v oznámení, vykonáva potrebné úkony a v zákonom stanovenej lehote bude rozhodnuté o ďalšom postupe vo veci. V tomto štádiu vyšetrovania nie je možné poskytnúť k prípadu viac informácií,“ informovala krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.

Oslovili sme aj Andreu Deákovú, riaditeľku Základnej školy s materskou školou na Školskej ulici v Turni nad Bodvou. K prípadu sa nevyjadrila, odkázala nás na starostu.

Starosta: Hľadáme, kde je pravda

Zriaďovateľom školy je obec Turňa nad Bodvou. Starosta Atila Oravecz (Hlas) sa už stretol s matkou dvanásťročného Milana a zo školy si vyžiadal písomné vyjadrenie k incidentu.

„Vec riešime, hľadáme, kde je pravda. Lebo jedna vec je, čo sa napíše na facebooku, druhá vec môže byť skutočnosť. Budeme následne konať podľa toho, čo zistíme. Sú rozporné tvrdenia, a preto sa budeme chcieť dopracovať k tomu, ako to v skutočnosti bolo. Vypočujeme aj sociálnu pracovníčku, upratovačku, učiteľky a opýtame sa aj chlapca, ako to bolo, vraj je mu už lepšie a dá sa s ním hovoriť. Podľa našich informácií sa udrel hruďou o niečo, ale zo školy odišiel po vlastných. Chápem aj rodičov, ako rodič by som asi reagoval podobne. Samozrejme, že by ma nahnevalo, ak by dieťa prišlo zo školy so zdravotnými problémami.“

V škole tvoria väčšinu

Podľa starostu sa v Turni nad Bodvou nestáva, že by boli problémy rómskych detí zľahčované kvôli ich etnicite.

„Máme maďarskú školu, kde sú len Rómovia, a slovenskú školu, kde je tak 98 percent rómskych detí. Preto nie sú diskriminované, lebo sú tu vo výraznej väčšine. Celkovo v Turni and Bodvou máme takmer polovicu obyvateľstva rómskeho pôvodu.“

Súvisiaci článok Žaloba za segregáciu je účet za minulosť, tvrdí minister Horecký Čítajte 

Diskriminácia rómskych detí na školách je na Slovensku problém aj podľa Európskej komisie. Eurokomisia viedla už od roku 2015 konanie voči Slovenskej republiky za nedostatočné riešenie segregácie Rómov v školách.

Aj mimovládne organizácie prostredníctvom svojich terénnych a sociálnych pracovníkov často pomáhajú rodičom riešiť konflikty v školách.

Nedostatok trpezlivosti

„Tento konkrétny prípad nepoznám. Ale máme skúsenosti s tým, že sa k Rómom napríklad u lekára alebo v čakárni správajú horšie, odmeranejšie ako k bielym. Aj na úradoch vidno, že v spoločnosti nemáme dostatok trpezlivosti voči Rómom a automaticky očakávame, že situácia s nimi bude zlá a podľa toho k nim aj pristupujeme,“ hovorí Zuzana Pavlínová z občianskeho združenia Cesta von.

Neporozumenie medzi žiakom a pedagógmi podľa nej nemuselo prameniť iba z rozdielov v etnicite.

„Úplne nezávisle od toho, akú majú žiaci etnicitu, sa k žiakom učiteľky správajú aj podľa toho, či sú problémoví, alebo nie. Ak s nimi majú nejaké skúsenosti, môžu si povedať – no ten zas vymýšľa… Je veľa faktorov, ktoré v tom konkrétnom prípade mohli zohrať rolu.“

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO