Europoslanci za Smer chceli ísť k socialistom, no hlasujú ako extrémisti okolo Uhríka

15. jan 2025 o 12:42  I 

Pozreli sme sa, ako hlasujú europoslanci.

BRATISLAVA. Smer síce stále vyhlasuje, že je sociálnodemokratickou stranou, no porovnanie jeho politických postojov s európskymi ľavičiarmi ukazuje, že sa viac podobá na krajnú pravicu.

Až sedem z 15 slovenských poslancov nepatrí do žiadnej politickej frakcie v Európskom parlamente. V celom europarlamente je pritom takto nezaradená len desatina poslancov.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Bez podpory frakcie funguje pätica europoslancov zo Smeru, Branislav Ondruš z Hlasu aj Milan Mazurek z Republiky.

Strana európskych socialistov ešte na jeseň pozastavila členstvo Smeru aj Hlasu.

Bolo to za ich proruské postoje, odmietanie pomoci Ukrajine a vytvorenie koalície s SNS, ktorú na Západe považujú za extrémistickú stranu.

Po eurovoľbách Smer síce rokoval o vstupe do frakcie socialistov a demokratov (S&D), no nakoniec jeho europoslanci zostali nezaradení.

„Európski socialisti sa domnievajú, že predávame svoju dušu a že za členstvo v strane a frakcii upustíme zo suverénnych postojov na Ukrajinu, migráciu, právo veta či etické otázky,“ komentoval neúspešné rokovania v júli Robert Fico.

Chvíľu sa tiež nahlas uvažovalo, či sa Smer nepridá k maďarskému Fideszu a českému ANO, ktoré založili politickú skupinu Patrioti pre Európu. Fico má k Orbánovi a Babišovi politicky blízko.

Súčasťou ich frakcie sú aj krajne pravicové strany Marine Le Penovej vo Francúzsku či Geerta Wildersa v Holandsku, s ktorými sa Smer zhoduje napríklad na témach migrácie.

Fico však takéto spojenie prekvapivo odmietol. Smer vraj patrí do ľavicového zoskupenia.

„Smer ako autentická slovenská sociálna demokracia nemôže vstupovať do európskych politických štruktúr, ktoré s ľavicou a sociálnou demokraciou nemajú vôbec nič spoločné,“ povedal Fico.

Podobne sa neskôr vyjadrila aj europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová. Strany vo frakcii patriotov sú podľa nej protivýchodné a majú „extrémnejšie“ názory.

Pätica poslancov tak má pri hlasovaniach voľnú ruku a môžu hlasovať podľa vlastného presvedčenia. Zároveň majú minimálnu šancu niečo v europarlamente presadiť.

Denník SME sa pozrel na to, ku komu majú skutočne najbližšie.

Hlasujú ako extrémisti

Už Patriotov pre Európu tvoria strany s populistickou a nacionalistickou rétorikou, no v Európskom parlamente je ešte jedna malá frakcia, ktoré je extrémnejšia.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO