Bitcoin zpátky na 100 000 dolarech, akcie strmě stoupají. Inflace uspokojila trhy

Bitcoin dostal impuls k růstu, díky čemuž se jeho kurz vrátil zpátky na psychologickou hranici 100 000 dolarů. Cítím úplně ve vzduchu úlevu všech těch, kteří si oddychli, že podpora na 92 000 dolarech odolala poslednímu pokusu o průlom. V případě průlomu supportu by trh neměl na vybranou, než klesnout do úrovní kolem 70 000 dolarů.

Nerostl ovšem jenom bitcoin, přidaly se akcie, zlato, ceny dluhopisů. Všechno šlo pěkně nahoru, protože trh se v daném okamžiku snažil ihned propsat nová inflační data. Jak často zmiňuji, pro bitcoin je zásadní makroekonomický vývoj. Nikoliv, kolik bitcoinů koupil Michael Saylor. Investor musí především sledovat robustní faktory.

Akciové trhy Nasdaq, S&P 500 a další. Zdroj: Jaroslav Jarolím
Akciové trhy Nasdaq, S&P 500 a další. Zdroj: Jaroslav Jarolím

Video: Co ve skutečnosti stimuluje k růstu bitcoin a akcie?

Jádrová inflace po měsících klesá, trhy slaví

Přijde mi, že se v současnosti zase vše točí kolem inflačního očekávání a proto trhy jako celek reagovaly dost agresivním způsobem. Přitom zveřejněná data nejsou až kdovíjak skvělá. Nicméně na pozitivní ovlivnění inflačního očekávání zjevně stačily.

Trhy především ocenily, že se pod dlouhých měsících pohnula dolů jádrová inflace. Měsíce se roční tempo růstu jádrové inflace drželo na 3,3 %, což implikuje silnou „lepkavost“. Lidově řečeno se inflace držela zuby nehty v tom samém tempu. Nicméně poslední čtení ukázalo 3,2 %, takže pokles o 0,1 procentního bodu. Meziměsíčně tempo jádrové inflace zpomalilo také, na 0,2 %.

Bizarním způsobem reagovaly tržní výnosy na dluhopisovém trhu. Jelikož šly opravdu agresivně dolů, nepřekvapivě na delším konci výnosové křivky. U 10letých notes klesl za jediný den tržní výnos o zhruba 15 bazických bodů. Pokud tržní výnosy moc nesledujete, příliš vám to neřekne. Vězte ovšem, že takový pohyb je enormní. Tržní výnosy se ostatně v předešlých měsících vyvíjely vskutku agresivně.

Inflační očekávání je hodně vrtkavá záležitost. Pro naše Patrony jsem psal, že nynější situace je nesmírně složitá. Aby byl totiž investor alespoň trochu napřed, musí odhadnout inflační vývoj, respektive inflační očekávání. Samozřejmě na problematiku musíme mít svůj názor, ale nedokážeme odhadnout, že trhy zareagují tolik přemrštěně. A jestli jde o změnu ve vývoji nebo pouze o ojedinělou věc.

Půlka lidí tvrdí, že půjdeme dolů, půlka lidí, že nahoru. Argumenty pro obě strany jsou podle mě validní. Jedni totiž počítají s vyšší inflací, zatímco ti druzí nepovažují inflaci nadále za takový problém.

Bitcoin si připsal přes 4 %

Bitcoin si za jediný obchodní den připsal více jak 4 %, takže jsme zpátky na cenách, na kterých jsme byli před méně jak 10 dny. Trh tudíž směřuje k novému pokusu o průlom na mnohem vyšší kurz. Jsem pořád jaksi skeptický, že se průlom povede, protože projevů slabosti bylo v předešlých týdnech nespočet. Ale kdo ví, třeba nás trh překvapí mnohem vyšším optimismem.

Závěrem: Jsme v hrozně složité situaci

Dnešní trhy jsou hrozně nepřehledné v tom, že nevím, jak budou reagovat na nově přicházející data. Jak jsem psal výše, vše se podle mě točí především kolem inflačního očekávání. Dokonce bych si dovolil tvrdit, že jsme v podobně situaci jako na přelomu 2021 a 2022, kde může jít však jenom o subjektivní pocit.

Neočekávám, že Fed začne zvyšovat úrokové sazby. Spíše zde existuje riziko, že úrokové sazby v roce 2025 vůbec už neklesnou. Proto jsou dle mého názoru trhy tolik na trní.

Nyní derivátový trh a analytici počítají s dvojnásobným poklesem, což je celkem 0,5 procentního bodu. Mnohem méně, než trhy ještě před půl rokem předpokládaly.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO