Volkswagen může zakleknout na Škodu, zastavit investice i žádané produkty, varují odbory

Vážná situace koncernu Volkswagen i jeho hlavní stejnojmenné značky může negativně dolehnout také na Škodu Auto. Dceřiná automobilka z Mladé Boleslavi může doplatit na to, že celá skupina začíná intenzivně šetřit, tvrdí škodovácké odbory Kovo, které ve svém týdeníku popisují situaci koncernu jako „velmi kritickou“. Podle odborů hrozí, že koncern může na Škodu zakleknout.

„Nejhorší variantou by bylo, kdyby velká část zátěže (úsporného programu – pozn. red.) byla přenesena na nás, například politickými rozhodnutími, zabráněním investic, (ne)přidělením produktů, případně přidělením špatných produktů – neperspektivních, či odebráním komponent,“ tvrdí škodovácké odbory.

„Takovéto úvahy nejsou nereálné, například nejkřiklavějším momentem je, že se zastavila rozhodnutí o nové lakovně. V podstatě vše je již připravené – peníze, úspory, stavební rozhodnutí, stavební firmy, poptávka po technologiích přes nákup společnosti Škoda. A najednou jsme buď znovu na začátku, nebo co hůř na konci, kde bude rozhodnuto, že žádná lakovna nebude,“ uvádějí odboráři.

Nejasné dopady dohody s odbory

V tíživé situaci je především značka Volkswagen, jejíž vedení se dohodlo koncem loňského roku na základních parametrech úsporného programu s vlastními odbory. Přestože má tato dohoda vylučovat jakékoli zavírání závodů, podle škodováckých odborů je i tento scénář dál na stole, a to nejen v Německu, byť je právě na něj upřena hlavní pozornost.

VW také postupně zeštíhlí, a to o 35 tisíc pracovních míst během následujících několika let. Skončit musejí například i čtyři tisíce vývojářů z centrálního vývojového střediska VW ve Wolfsburgu.

„Stále se pracuje na rozklíčování dohody mezi zaměstnanci německých závodů a koncernu Volkswagen. Zatím není jasné, jak se tyto dramatické dohody promítnou do ostatních lokalit,“ uvádějí škodovácké odbory. Stavy snižuje mimo jiné i Škoda, pro letošní rok je v plánu pokles o tři procenta pracovních míst, tedy o vyšší stovky, sdělil v říjnu pro e15 člen představenstva automobilky Martin Jahn.

Přestože se jedná o nejtvrdší škrty v historii koncernu VW, tak nakonec nebudou zdaleka tak razantní, jak se snažil prosadit většinový vlastník, tedy rakousko-německý rodinný klan Porsche-Pïech. Z vedení firmy průběžně zaznívaly hlasy o nutnosti zavření tří závodů, propuštění nižších desítek tisíc zaměstnanců i o snižování mezd a omezení jejich dalšího růstu.

Nešetří jen Volkswagen či Škoda Auto

Na tento krajní scénář alespoň prozatím nedošlo. Přesto vedení koncernu očekává, že i díky těmto opatřením ušetří patnáct miliard eur (přes 376 miliard korun) ročně.

Vážným výzvám ekonomického charakteru nicméně nečelí jen VW, ale celý nejen německý automobilový průmysl. Do potíží se dostávají jak velcí němečtí dodavatelé typu Bosch či Continental, tak i další automobilky. Například i prémiový Mercedes-Benz. Prodeje i marže mu povážlivě klesají, rychlý zvrat se přitom jeví jako nepravděpodobný. Výrobce ze Stuttgartu proto avizuje škrty v řádu miliard eur, které se mohou týkat nejen zkrocení investic, ale také německých továren.

Na kondici i těchto automobilek a dodavatelů závisí nespočet menších společností, které se tak dostávají pod vzrůstající tlak. „Předpokládáme, že insolvence v automobilovém sektoru vzrostou v roce 2025 o 40 až 50 procent,“ řekl magazínu Automobilwoche Jonas Eckhardt, automobilový expert z poradenské společnosti Falkensteg.

Těžkou ránu dostalo toto odvětví už loni, kdy zbankrotovalo celkem 56 společností, meziročně o dvě třetiny více. Padlo tak srovnatelné množství firem jako v roce 2020, kdy svět paralyzovala pandemie.

Zdražující nová auta tlačí Čechy k nákupům ojetin. Vozový park může ještě víc zestárnout

Zdroj Zde