Příměří v Pásmu Gazy ohrožují nové spory. Izraelská vláda se odmítá sejít

Izraelský kabinet podle informací deníku The Times of Israel o dohodě nebude hlasovat, dokud Hamás nepřijme všechny její části. „Hamás ustupuje od ujednání a na poslední chvíli vytváří krizi, která brání dosažení dohody,“ stojí v prohlášení. „Izraelský kabinet se nesejde, dokud zprostředkovatelé neoznámí Izraeli, že Hamás přijal všechny prvky dohody,“ uvádí.

Vysoký představitel Hamásu podle agentury Reuters vzápětí reagoval prohlášením, že uskupení je odhodláno dohodu o příměří dodržovat. 

V čem přesně je podle kanceláře Netanjahua problém, zatím není zřejmé. Na rozdíl od řady dalších světových politiků se Netanjahu ve středu k dohodě o příměří a propuštění rukojmích nevyjádřil, jeho kancelář uvedla, že tak učiní, až budou hotové i poslední podrobnosti úmluvy. O těch podle The Times of Israel v katarském Dauhá stále vyjednávají izraelští představitelé.

Krajní pravice hrozí odchodem

Některé krajně pravicové strany izraelské vlády hrozí, že kvůli příměří odejdou z kabinetu. Své setrvání v něm zvažuje například strana Náboženský sionismus ministra financí Becalela Smotriče, který už ve středu vyjádřil přesvědčení, že dohoda je „nebezpečná pro bezpečnost státu Izrael“.

Snaha Netanjahua přesvědčit Smotriče, aby kvůli dohodě vládu neopustil, může být podle ToI jedním z důvodů, proč zatím nezačalo zasedání kabinetu, které bylo plánováno na dopoledne. Druhým možným důvodem je právě finalizace úmluvy.

Proti přijetí dohody nyní v centru Jeruzaléma demonstrují stovky lidí, podle nichž by to znamenalo vzdát se. Mezi protestujícími jsou i příbuzní vojáků, kteří zemřeli při útoku Hamásu na Izrael ze 7. října 2023.

Palestinci oslavují oznámení dohody o příměří mezi Hamásem a Izraelem v Deir al-Balah v centrální části pásma Gazy, středa 15. ledna 2025. | AP Photo/Abdel Kareem Hana

Zavládne trvalý mír? 

U vyjednávacího stolu v katarském hlavním městě Dauhá zasedli zástupci Hamásu a vyjednávači tajné izraelské služby Mossad. Americký prezident Joe Biden se nechal slyšet, že výsledná dohoda kopíruje obrysy plánu, který předložil už na konci loňského května. Právě Spojené státy společně s Egyptem a Katarem měsíce trvající jednání zprostředkovaly. „Moje diplomacie nikdy neupustila od snahy dotáhnout to do konce,“ zdůraznil odcházející šéf Bílého domu Biden.

Na konečných detailech se podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua stále pracuje, oficiální vyjádření chce proto zveřejnit až v momentě, kdy bude dohoda hotová. V Izraeli ji navíc musí schválit vláda, hlasování se očekává během dneška. Prezident Jicchak Herzog již členy kabinetu vyzval, aby dohodu schválili. Krajně pravicové strany ale hrozí, že kvůli příměří odejdou z vlády.

Hamás označil příměří za výsledek „legendární pevnosti našeho velkého palestinského lidu a statečného odboje v Pásmu Gazy“. Izrael selhal a svých cílů v Gaze nedosáhl, prohlásil v televizním projevu člen vedení hnutí Chalíl Hajja.

Palestinci oslavují blížící se oznámení dohody o příměří mezi Hamásem a Izraelem v Chán Júnisu v centrální části pásma Gazy, středa 15. ledna 2025. | AP Photo/Jehad Alshrafi

Pásmo Gazy slaví, bombardování ale neutichlo

V ulicích měst Gaza, Chán Júnis a Dajr Balah se podle záběrů stanice al-Džazíra shromáždily davy lidí, aby příměří oslavily. Velká část obyvatel Pásma Gazy při izraelských útocích přišla o střechu nad hlavou, mnoho z nich muselo opakovaně měnit místa, která jim posloužila jako útočiště.

Boje ale zatím stále pokračují a obyvatelé postižených oblastí si tak na mír budou muset ještě nejméně několik dní počkat. Při izraelských náletech v Pásmu Gazy zemřelo v noci na čtvrtek nejméně sedm lidí, a to jen hodiny předtím, než bude o příměří hlasovat izraelská vláda. 

Příbuzní a přátelé lidí zabitých a unesených Hamásem a odvlečených do Gazy reagují na oznámení o příměří a účastní se demonstrace v Tel Avivu v Izraeli. | ČTK / AP / Ohad Zwigenberg

„Náš tým vyprostil zpod trosek domu, který izraelská armáda bombardovala v oblasti západně od města Gazy, pět mrtvých a více než deset zraněných,“ uvedl úřad civilní obrany ovládaný Hamásem. Další dva lidé podle něj zemřeli při útoku v centru města Gaza.

Od středečního oznámení dohody zemřelo na tomto palestinském území v důsledku izraelských úderů nejméně 73 lidí. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na sdělení místní civilní ochrany.

OSN slibuje navýšit humanitární pomoc

Podle generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese je nyní prioritou zmírnění obrovského utrpení způsobeného konfliktem. Guterres uvedl, že jím vedená organizace je připravena podpořit naplňování dohody a navýšit dodávky humanitární pomoci. Dohodu považuje za první krok pro odstranění významných politických a bezpečnostních překážek pro poskytování pomoci v Pásmu Gazy, kde od začátku konfliktu mnoha obyvatelům hrozí hladomor. 

Mezi překážkami, s nimiž se OSN uvnitř Pásma Gazy dlouhodobě potýká, jsou nedostatečná bezpečnost, omezování přísunu materiálu do oblasti, nedostatek pohonných hmot a kolaps veřejného pořádku, připomněla mluvčí Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) Eri Kaneková.

VIDEO:Rozhovor s politoložkou Irenou Kalhousovou o situaci v Izraeli pro FLOW

Video placeholder

Rozhovor s politoložkou Irenou Kalhousovou o situaci v Izraeli pro pořad FLOW • e15

Reakce světových lídrů: zoufalé čekání na mír a nová naděje

Britský premiér Keir Starmer uvedl, že Izraelci a Palestinci na opožďovanou dohodu o příměří dlouho zoufale čekali a díky ní musejí vzniknout podmínky pro obrovské navýšení humanitární pomoci pro Gazu. Rukojmí, již byli 7. října 2023 „brutálně vytrženi ze svých domovů a drženi v nepředstavitelných podmínkách“, se nyní konečně mohou vrátit domů, dodal Starmer. 

Osoba rozkládá svíčky před shromážděním na oslavu příměří v Gaze a dohody mezi Izraelem a Hamásem o rukojmích, které se uskutečnilo ve středu ve Vancouveru v Britské Kolumbii. | ČTK / AP / Ethan Cairns

„Dohoda přináší naději celému regionu, kde lidé příliš dlouho snášeli nesmírné utrpení,“ napsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na sociální síti X. Podle českého ministra zahraničí Jana Lipavského úspěch příměří bude záviset na bezpečném návratu rukojmích a zlepšení situace v Pásmu Gazy. Francouzský prezident Emmanuel Macron znepřáteleným stranám vzkázal, že nyní musí dojít k politickému řešení. 

„Česko eventuální uzavření příměří vítá a vyjadřuje opatrnou naději, že tento krok přinese uklidnění v celém regionu, zásadně se zlepší humanitární situaci v Pásmu Gazy a všichni izraelští rukojmí se co nejdříve dostanou do bezpečí zpět ke svým rodinám,“ sdělila Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva zahraničí.

Dosažení dohody uvítaly i Íránské revoluční gardy, jež ji označily za velké vítězství palestinského odporu. Írán je klíčovým spojencem a podporovatelem teroristického hnutí Hamás. „Ukončení války a zavedení příměří… je jasným vítězstvím a velkým vítězstvím pro Palestinu a ještě větší porážkou pro zrůdný sionistický režim,“ citovala z prohlášení revolučních gard agentura AFP.

Zdroj Zde