Deregulace kryptoměn pod vedení Donalda Trumpa: Sliby versus realita
Nastupující prezident Spojených států bude mít pravomoc zavést mnoho politik příznivých pro uživatele kryptoměn po svém nástupu do úřadu dne 20. ledna 2025.
Donald Trump nastupuje do funkce na prezidentský úřad 20. ledna. Mnoho lidí bude sledovat jeho možné výběry do týmu a oznámení o budoucí politice.
Od chvíle, kdy Trump v roce 2021 označil Bitcoin (BTC)za podvod, se jeho postoj výrazně změnil. Během své prezidentské kampaně v roce 2024 prohlásil, že technologii podporuje. Trump učinil mnoho slibů vůči odvětví digitálních aktiv, které by mohly ovlivnit regulace a vymáhání zákonů.
I když není možné predikovat, zda tyto sliby plánuje upřednostnit, nebo je vůbec splnit, po nástupu do úřadu, v regulačním prostředí již došlo k určitým změnám před jeho plánovanou inaugurací.
Odvolání Garyho Genslera v první den výkonu
Na konferenci Bitcoin 2024 v červenci Trump slíbil, že v první den svého úřadu, tedy 20. ledna, odvolá předsedu Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) Garyho Genslera. Mnozí spekulovali, že Gensler pravděpodobně oznámí svou rezignaci ještě před nástupem Trumpa do úřadu, i když jeho funkční období mělo skončit až v červnu roku 2026.
Dne 22. listopadu, přibližně dva týdny po prezidentských volbách v USA, Gensler oznámil, že odstoupí v den Trumpovy inaugurace. Otevřel tak cestu Senátu k potvrzení nového předsedy SEC. Nastupující prezident bude mít pravomoc jmenovat dočasného šéfa regulačního orgánu, dokud Senát nepotvrdí Genslerova nástupce na plný úvazek.
Dále pak dne 22. prosince Trump oznámil svůj záměr nominovat bývalého komisaře SEC Paula Atkinse na pozici předsedy komise pro rok 2025. Nový šéf SEC bude mít pravomoc měnit regulační politiky týkající se digitálních aktiv jako cenných papírů a provádět s tím související opatření. Tedy oblast, za kterou byl Gensler ze strany uživatelů kryptoměn silně kritizován.
Jiný směr finančních regulátorů v postoji ke kryptoměnám od roku 2025
Kromě obecných slibů o změně postoje SEC vůči ”očerňování” krypto průmyslu a ”blokování běžných Američanů” v převodech peněz na burzy, není jasné, jaké konkrétní plány by Trump mohl mít pro komisi ve svém druhém funkčním období.
Pokud bude Atkins potvrzen jako předseda SEC, bude mít pravomoc nastavit své vlastní pravidla. Trump by mohl předsedu komise veřejně kritizovat na sociálních sítích nebo vyvíjet politický tlak, pokud by nesouhlasil s jeho rozhodnutími.
Někteří členové 119. kongresu navrhli podporu zákona Financial Innovation and Technology for the 21st Century Act (FIT21). Zmíněný zákon by objasnil role SEC a Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC) v oblasti digitálních aktiv. Nicméně i bez tohoto zákona se objevily zprávy, že Trump hodlá jmenovat předsedu CFTC, který by podporoval regulaci kryptoměn příznivou pro tento průmysl.
Project 2025 je konzervativní politický rámec, který Trumpův přechodový tým během kampaně odmítl. Rámec také doporučil, aby jakákoli administrativa odstranila regulační překážky u SEC:
SEC a CFTC by měly objasnit zacházení s digitálními aktivy (mincemi nebo tokeny) [prostřednictvím vydání] společného nařízení stanovujícího, že držitel digitálních aktiv nemusí být považován za stranu investiční smlouvy [a] změnou definice komodity tak, aby zahrnovala digitální aktiva, která nejsou cenným papírem, jak je definováno.
– Project 2025, zdroj: cointelegraph.com
Na Trumpově přechodném webu Trump-Vance nebyly k datu zveřejnění v jeho politických stanoviscích zmíněny SEC ani CFTC.
Prezidentská poradní rada pro bitcoin a kryptoměny
Na konferenci Bitcoin 2024 Trump také uvedl, že plánuje zřídit radu zaměřenou na otázky týkající se digitálních aktiv:
Jejich úkolem bude navrhnout transparentní regulační pokyny ku prospěchu celého odvětví, a to do 100 dnů. Regulace budou, ale odteď budou pravidla psát lidé, kteří vaše odvětví milují, ne ti, kteří ho nenávidí.
– Donald Trump, zdroj: youtube.com
K 13. lednu jmenoval nově zvolený prezident bývalého provozního ředitele PayPalu Davida Sackse do role cara pro kryptoměny a umělou inteligenci. Sacks tuto radu povede a bývalý republikánský kandidát do Sněmovny reprezentantů Boa Hines se stane jejím výkonným ředitelem.
Trump uvedl, že Hines a Sacks budou pracovat na podpoře inovací a růstu v oblasti digitálních aktiv. Zajistí, že lídři odvětví budou mít k dispozici zdroje potřebné k úspěchu. Do doby zveřejnění však neposkytl další podrobnosti o činnostech rady ani o tom, zda budou zahrnovat příznivé regulační rámce.
Blokace vývoje CBDC v americké Federální rezervní bance
„Vytváření digitální měny centrální banky (CBDC) skončilo. Dokud budu prezidentem Spojených států, žádná CBDC nikdy nevznikne,” prohlásil Trump na konferenci Bitcoin 2024.
Federální rezervní banka USA se zabývá možností vytvoření digitálního dolaru již několik let. V březnu roku 2024 označila CBDC za jednu ze svých klíčových povinností, jak uvedl zástupce Tom Emmer. K dnešnímu dni centrální banka nenaznačila žádný harmonogram potenciálního zavedení digitálního dolaru. Mnoho amerických zákonodárců a politických kandidátů se v kampaních roku 2024 proti CBDC postavilo.
Prezident USA má sice pravomoc jmenovat nebo případně odvolat předsedu Federální rezervní banky, jeho schopnost ovlivnit politiku centrální banky je však omezená.
Trump by mohl svými veřejnými prohlášeními vyvíjet politický tlak na Fed, aby přijal určitá rozhodnutí. Teoreticky by mohl odvolat předsedu, s nímž by nesouhlasil. Nemůže však centrální bance přímo nařídit například zvýšení nebo snížení úrokových sazeb.
Během svého prvního funkčního období Trump jmenoval do funkce předsedy Fedu Jeromeho Powella. Přestože prezident zvolený na další období kritizoval vysoké úrokové sazby, veřejně prohlásil, že se nepokusí Powella odvolat, což mu umožní sloužit minimálně do konce jeho funkčního období v květnu 2026.
Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO