Federálny rezervný systém v USA vystupuje z Globálnej siete za ekologizáciu finančného systému

Federálny rezervný systém (Fed) v Spojených štátoch vystupuje z medzinárodnej iniciatívy zameranej na boj proti klimatickej zmene. Rozhodnutie oznámila v piatok (17. 1.), tri dni pred pred nástupom Donalda Trumpa do funkcia prezidenta. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a Reuters.

Globálna sieť za ekologizáciu finančného systému (NGFS) podľa vlastných údajov po vystúpení amerického člena združuje 143 centrálnych bánk a úradov bankového dohľadu na celom svete. Fed, ktorý plní v USA úlohu centrálnej banky, v odôvodnení svojho rozhodnutia uviedol, že čoraz širšie kompetencie skupiny prekračujú jeho zákonný mandát.

Fed sa k iniciatíve pripojil v roku 2020. Šéf Fedu Jerome Powell v apríli 2024 vyhlásil, že centrálna banka by sa nemala venovať politicky citlivým otázkam, akou je zmena klímy, pokiaľ si chce zachovať dôveryhodnosť. Rozhodovanie o verejných financiách a politicky citlivých otázkach, akou je zmena klímy, je úlohou volených predstaviteľov a Fed poverenie v tomto zmysle nedostal, uviedol v tom čase Powell.

Trump zloží prísahu ako 47. prezident USA v pondelok (20. 1). V minulosti kritizoval snahy vlád a nadnárodných organizácií o zavedenie globálnych štandardov v oblasti ochrany klímy. Počas jeho prvého mandátu USA v roku 2019 odstúpili od Parížskej klimatickej dohody, ktorú v roku 2015 podpísalo takmer 200 krajín.

NGFS založená v roku 2017 je globálna sieť centrálnych bánk a orgánov dohľadu, ktorá sa zasadzuje za udržateľnejší finančný systém. Jej cieľom je analyzovať dôsledky zmeny klímy na finančný systém a presmerovať globálne finančné toky tak, aby umožňovali nízkouhlíkový hospodársky rast. Národná banka Slovenska (NBS) sa k iniciatíve pripojila v novembri 2019.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO