2024: rok na námestiach (píše Fedor Blaščák)
15. jan 2025 o 16:23 I
Potrebujeme viac konverzácií s ľuďmi, s ktorými nesúhlasíme.
Autor je filozof a správca Nadácie otvorenej spoločnosti
Bol to rok protestov, výnimočný nielen ich počtom, ale najmä rozmanitosťou organizátorov. Od opozičných strán cez občianskych aktivistov a kultúrnu obec, farmárov až po zamestnancov verejnoprávnej aj súkromnej televízie.
Slovenská občianska spoločnosť, vakcinovaná odbojom proti mečiarizmu z 90. rokov a posilnená úspechom protestného hnutia Za slušné Slovensko v roku 2018, je silná a životaschopná. A podstatné je, že nielen v centre, ale aj v menších mestách.
Kontrademokracia
Intenzitu občianskych protestov sa darilo udržať vďaka ich – už tradične – nenásilnému charakteru a v praktickej rovine vďaka novoobjavenej spolupráci medzi etablovanými organizáciami a neformálnymi skupinami a jednotlivcami.
Na opísanie tohto fenoménu spolupráce medzi rôznymi aktérmi, ktorí sa zapájajú rôznymi spôsobmi s cieľom vzdorovať politickej moci, sformuloval francúzsky historik a sociológ Pierre Rosanvallon pojem kontrademokracie.
Ide podľa neho o spoluvládu aktívnych občanov, ktorí sa rozhodli osobne kontrolovať štát a politickú moc, lebo v nich stratili dôveru. Nie je to havlovská paralelná polis, kde si disent vytvára alternatívny mikrosvet, ako keby nezávislý od objektívnej politickej reality. Naopak, ide o aktívne zasahovanie do sveta štátnej moci s cieľom brániť existujúce inštitúcie.
Podľa Rosanvallona môže byť sprievodným javom kontrademokracie neochota občanov hľadať cesty korekcie v rámci oficiálnych štruktúr zastupiteľskej demokracie – napríklad členstvom v politických stranách, ktoré vnímajú ako skostnatené štruktúry na obranu statusu quo. Práve protestné hnutia, typické nehierarchickou štruktúrou, sú vhodným priestorom na experimentovanie a vznik inovatívnych spôsobov kontroly politickej moci.
V roku 1998 to boli tisíce dobrovoľníkov, ktorí sa zapojili do monitorovania volieb a paralelného sčítania hlasov. V roku 2018 napríklad požiadavka hnutia Za slušné Slovensko na dôkladné vyšetrenie vraždy za spoluúčasti medzinárodných vyšetrovateľov alebo ich neskoršie regionálne výjazdy a mobilizačné aktivity k prezidentským aj európskym voľbám.
Panská mentalita a rastúci prozápadný blok
V tomto zmysle sú protesty prejavom zdravia a životaschopnosti demokracie. Vytvárajú potrebné vrstvy lepšej odolnosti, osobitne ak sú úspešné ako v rokoch 1998 alebo 2018. V kontexte verejnej debaty na Slovensku, ktorú neprimerane zaťažujú reči o „poddanskej mentalite“ Slovákov, sú zároveň dôkazom presného opaku – vzmáhajúcej sa „panskej mentality“.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO