Inaugurace Donalda Trumpa může bitcoin vystřelit vzhůru nebo taky srazit zpět pod 100 000 USD
Opět jsem pro vás připravil technickou analýzu kurzu ceny bitcoinu. Tentokrát to bylo o dost obtížnější, protože na trhu teď vládne silná emoce a ta se špatně analyzuje. Pokusíme se tedy na grafech objevit důležité supporty a rezistence, kde by se mohl bitcoin případně zarazit, až emoce vyprchá.
Začneme určitě klasicky rozborem tohoto týdne. V minulé nedělní analýze mi vyšlo, že pravděpodobně ještě dojdeme otestovat hranici 90 000 USD a pak začneme růst. Na hodinovém grafu vidíme, že kurz ceny bitcoinu rychle po půlnoci vyplnil vzniklý CME gap a pak již začal padat. Jestli obchodníci respektovali technickou analýzu, nebo pozitivní zprávy ohledně ekonomiky Číny, lze jenom spekulovat. Nicméně přišel test 90 000 USD a na malou chvilku se kurz podíval i pod tuto úroveň. Tam se ale podle očekávání odrazil a začal růst. Velice rychle se vrátil k úrovni 95 000 USD.
Vidíme, že v úterý se kurz držel mírného růstu za doprovodu slabých objemů. Trhy vyčkávaly s ohledem na blížící se inauguraci a středeční zveřejnění inflačních čísel Spojených států. Inflace rostla, ale ve své podstatě naplnila očekávání analytiků. Dolar se na malou chvilku propadl a bitcoin (i díky negativní korelaci s ním) poskočil na úroveň kolem 99 000 USD. Tady jsem uzavřel svoje dlouhé pozice a vystoupil z trhu. Podle očekávání začala trhy ovládat emoce spojená s inaugurací nové prezidenta USA. Sice šlo předpokládat, že to budou trhy brát jako býčí událost, ale osobně se mi emoce špatně čte a raději během ní neobchoduji.
Emoce spojená s inaugurací ovládla trh nejen s bitcoinem
Jak jsem již psal během týdne, tak býčí očekávání pondělní události udržuje trhy ve varu. Čtvrteční oznámení počtu stavebních povolenek USA dopadlo velmi dobře pro tamní ekonomiku a tak se dolar pro změnu chvilku dostal nahoru a bitcoin logicky zase na chvilku propadl. Vidíme ale, že se jednalo jen o rychlou událost a kurz ceny bitcoinu pak pokračoval v dalším růstu. To vše provázené slušnými objemy.
Objemy nebyly ale jenom na kryptoměnových burzách, ale i na tradičních trzích se bitcoin těšil pozornosti. Spotové burzovně obchodovatelné fondy (ETF) na bitcoin během prvních dvou dní týdne citelně padaly, ale od středy přišel prudký obrat. Ve středu nárůst o 755,1 milionu USD, ve čtvrtek o 626,1 a v pátek dokonce necelá miliarda (975,6 milionu USD). Pro vaší představu se za pátek vytěžilo přibližně 450 nových bitcoinů v hodnotě kolem 46 milionů. Spotové ETF tedy z trhu odebraly přibližně 20x více než jich na trh mohlo reálně přibýt nových.
Chicagská burza CME v pátek uzavřela obchodování s bitcoinovými deriváty na ceně 104 088 USD. Tradičně se kolem této ceny máme tendenci pohybovat většinu víkendu a během počátku týdne se na ní i kurz velmi pravděpodobně vrátí. Tedy za normální situace, ale v pondělí bych čekal leccos jen ne normální situaci. Uvidíme.
Čtyřhodinový graf definuje důležité úrovně pro sledování
Na čtyřhodinový graf jsem vyznačil klesající trendovou linii, kterou kurz ceny bitcoinu již několikrát respektoval. Ve čtvrtek večer ale došlo k jejímu proražení a růstu. Pro snazší orientaci v důležitých úrovních jsem na graf nanesl Fibonacciho retracement. Vycházel jsem z maxima (102 209 USD) a minima (90 825 USD) letošního roku. Podle těchto úrovní se tedy aktuálně nacházíme na hranici 127,20 % (105 305 USD). Další potenciální rezistenci máme na 141,40 % (106 921 USD) a 161,80 % (109 243 USD). Jedná se samozřejmě o čtyřhodinový graf a beru v potaz otevírací a uzavírací ceny svíček. Počítejte s tím, že knoty těchto svíček často dané úrovně nerespektují.
Denní graf potvrzuje býčí vzor
Minulý týden jsem na grafu vyznačil vzor býčího praporku (Bullish Pennant) a zatím vše nasvědčuje jeho potvrzení. Bitcoin v pátek prolomil jeho horní trendovou linii a roste. Souhlasné potvrzení ukazuje i MACD, kde došlo k býčímu překřížení. Podobně tomu bylo i na počátku listopadu a vidíme, že pak následoval poměrně silný růst.
Týdenní graf bitcoinu ale posílá varování
Na týdenním grafu jsem opět vyznačil Fibonacciho retracement s minimem na zářijových hodnotách. Tedy po letní klidné sezóně stranového pohybu. Vidíme, že další silnější rezistenci graf ukazuje na 127,20 % (117 945 USD). Musíme brát ale v potaz i supporty. Hlavně z důvodu medvědí divergence s Relative Strength Index (RSI). Tam vidíme, že i když cena stále roste, tak RSI nám již klesá. Tato divergence často předchází potenciálnímu poklesu kurzu ceny bitcoinu. V potaz by tedy přicházela úroveň 78,60 % (93 880 USD) nebo 61,80 % (85 560 USD). Osobně stále věřím v sílu supportu kolem 90 000 USD.
Jaká nálada panuje na internetu?
Než se pokusíme z výše připravených grafů vyvodit nějaké závěry, tak se tradičně podíváme na internet. Samozřejmě, že tam panuje euforie ze zítřejší inaugurace, ale zkusíme mezi tím najít i nějaké rozumné argumenty k technické analýze.
Tradičním realistou je Titan of Crypto. Na denním grafu bitcoinu ukazuje prolomenou klesající trendovou linii a současně si také všímá býčího překřížení na MACD. Podobná událost se opakuje poměrně často a vyvozené závěry většinou platí. Předpokládá tedy růst.
Matthew Hyland poukazuje na vývoj dominance bitcoinu. S ohledem na denní graf ukazuje stlačení z obou dvou stran a očekávání v pondělí zajímavé věci. Ať už s ohledem na růst nebo i možný propad.
Analytik a YouTuber Crypto Rover ukazuje parabolickou křivku, kterou podle jeho názoru bude kurz ceny bitcoinu následovat. Do poloviny roku tak předpokládá dosažení úrovně 200 000 USD a pak opětovný propad někam kolem 60 000 USD. To jsem zvědavý.
A přidám i Fear and Greed index, který se nám po nedávném odskoku do neutrálních vod opět vrátil na úroveň nad 75 body. Tedy do oblasti extrémní chamtivosti.
Kam se tedy kurz ceny bitcoinu vydá?
Tradiční otázka, ale s ohledem na současnou situaci na ní asi nemám jasnou odpověď. Technická analýza na kratších časových rámcích ukazuje růst. Růst spojený s emocí. Z pohledu týdenního tam již vidím varování před dalším poklesem. Musíme se tedy podívat na nějaké další zdroje, které by nám mohly naznačit, kam se máme šanci dále vydat.
Začnu pohledem na svět profesionálních obchodníků, tedy na kryptoměnové deriváty. Míra poplatků je aktuálně na většině burz kladná. Obchodníci tedy ve velkém drží otevřené dlouhé pozice a za jejich držení jsou ochotni každých 8 hodin zaplatit poplatek těm s krátkými pozicemi. Odpovídá tomu i mapa likvidity za poslední týden. Vidíme, že krátké pozice ve velkém končí někde kolem 106 500 USD.
S překonáním aktuální historického maxima (ATH) tedy mnoho obchodníků nepočítá. Nad námi máme tedy něco přes 2 miliardy USD. Zato pod námi máme likvidity hodně. Při propadu o 10 000 USD by došlo k likvidaci pozic za téměř 8 miliard USD. S ohledem na historii víme, že bitcoin má tendenci následovat likviditu. Logicky by tedy měl přijít pokles.
Při pohledu na zájem malých investorů s vkladem do 10 000 USD vidím, že jsme na historickém minimu. Při poslední návštěvě takových vod (06/2021) to signalizovalo další blížící se růst bitcoinu. Ale s ohledem na vývoj vidím, že zájem nejprve začal růst a cena ho teprve po nějaké době následovala. Takže tady je to optimistický výhled spíše na delší období.
Co nám zítřejší inaugurace může přinést?
Technická analýza nám tedy ukazuje smíšené signály a jestli chcete podle ní obchodovat, tak si musíte asi vybrat stranu. Současně si musíme uvědomit, že nám tady vládne makro. Co tedy zítřejší den může přinést? Zítra proběhne inaugurace nového prezidenta do funkce. Během volební kampaně slíbil některé věci v první den nástupu do funkce. Včetně odvolání Gary Genslera, předsedy komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Ten mu to usnadnil a odstoupil dobrovolně. Tedy body navíc pro nového prezidenta.
Hodně lidí, ale od jeho nástupu očekává až nereálné věci. Například nákup bitcoinů jako strategické rezervy. I když je návrh zákona od Cynthie Lummisové již na stole, tak jeho schválení se v letošním roce nepředpokládá. I kdyby totiž nenarazil na žádný odpor, tak se jeho schválení odhaduje na 10 – 12 měsíců. S největší pravděpodobností letos k nákupům bitcoinů jako strategické rezervy USA nedojde. To by mohl být bod, kdy může jeho pochopení srazit kurz ceny bitcoinu dolů.
Mezi dalšími body nalezneme například chuť zajistit, aby veškeré zbývající bitcoiny byly vytěženy v USA. Hezky se to poslouchá, ale prakticky je to téměř nereálné. V současnosti se ve Spojených státech těží kolem 40 % světové produkce. Neumím si představit pobídku, která by zbylých 60 % donutila se přestěhovat. Slib zastavení CBDC je také poměrně slabý, protože vliv prezidenta na Fed je dost omezený.
Jestli tyto věci dojdou lidem naráz nebo pomalu opravdu netuším. Umím si ale představit, že vystřízlivění může některé i bolet. Zítřejší inaugurace se klidně může stát „sell the news“ událostí a místo raketového růstu může přijít slušný pokles. Pro srovnání si vzpomeňte na loňské schválení spotových ETF na Bitcoin. Jednoznačně býčí událost, ale kurz ceny bitcoinu se po schválení během 10 dnů propadl o více než 15 %.
Jak tedy budu dále obchodovat?
Jak jsem psal již nahoře, tak jsem ve středu vystoupil z trhu. Emoce se mi velice špatně čtou a obchodují. Moc nechápu současné dění na trhu spojené s událostí o které jistě víme již pár měsíců. Proto si dám pohov a na trh se pravděpodobně vrátím opět ve středu. Předpokládám, že tou dobou již emoce odezní a naplněná (nebo naopak nenaplněná) očekávání od prvního dne již budou do ceny započtena. Dobrým indikátorem vývoje nálady by mohl být i nový oficiální meme coin Donalda Trumpa, respektive vývoj jeho ceny. Zatím po něm lidi šílí.
Pro vás to ale rozhodně není ani investiční rada nebo nějaká forma doporučení. Celý článek shrnuje jen a pouze můj osobní názor na současné dění kolem bitcoinu. Před samotnou investicí si vždy udělejte vlastní analýzu, definujte si strategii a tou se řiďte. DYOR.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO