TikTok přestal fungovat ve Spojených státech. Trump chce sociální síť zachránit
TikTok ve Spojených státech v sobotu večer místního času přerušil činnost. Uživatelé čínskou firmou vlastněné sociální sítě dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat. Informovala o tom v neděli agentura Reuters, podle níž je TikTok nedostupný v obchodech s aplikacemi Google Play a App Store. Nastupující americký prezident Donald Trump nejprve na své sociální síti Truth Social vyjádřil TikToku podporu a později oznámil, že po svém pondělním nástupu do úřadu vydá nařízení, které umožní fungování TikToku.
Podle zákona přijatého loni a potvrzeného v pátek soudem měla platforma do dneška přerušit spojení se svou mateřskou společností ByteDance, která sídlí v Číně, nebo činnost v USA ukončit, aby se vyřešily obavy, že představuje hrozbu pro národní bezpečnost.
Donald Trump v sobotu uvedl, že po svém pondělním nástupu do funkce s největší pravděpodobností rozhodne o 90denním odkladu zákazu TikToku. V neděli potvrdil, že v pondělí umožní fungování TikToku, zároveň ale dodal, že by chtěl, aby USA měly ve společném podniku vlastnícím tuto síť v zemi podíl 50 procent. Krátce po vypnutí aplikace na své sociální síti velkým písmem dnes napsal vzkaz: Zachraňme TikTok!
„V USA byl přijat zákon zakazující TikTok, což bohužel znamená, že TikTok prozatím nemůžete používat. Máme štěstí, že prezident Trump naznačil, že s námi bude spolupracovat na řešení, jak TikTok obnovit, jakmile se ujme úřadu. Zůstaňte prosím na příjmu,“ uvádí se ve zprávě, kterou obdrželi uživatelé aplikace.
Čínská aplikace pro sdílení krátkých videí, která uchvátila téměř polovinu všech Američanů, po pátečním rozhodnutí soudu oznámila, že pokud vláda končícího prezidenta Joea Bidena neposkytne jednoznačné ujištění, že nebude vymáhat zákon vedoucí k zákazu TikToku, síť se v USA v neděli odmlčí.
Bílý dům v pátek uvedl, že aplikace by měla zůstat Američanům k dispozici, ale vzhledem k načasování rozhodnutí nejvyššího soudu se má věcí zabývat až příští administrativa, která se ujme svých pravomocí v pondělí 20. ledna. Varování TikToku pak Bílý dům označil za trik a uvedl, že nevidí důvod, proč by TikTok nebo jiné společnosti měly před pondělním nástupem nové vlády podnikat nějaké kroky.
VIDEO: Americkým akciím se daří. USA utíká Evropě a bude to pokračovat, řekl portfolio manažer Pfeiler pořadu FLOW
FLOW: Americkým akciím se daří. USA utíká Evropě a bude to pokračovat, říká portfolio manažer Pfeiler • e15
Spojené státy ještě nikdy nezakázaly žádnou významnou platformu sociálních médií. Zákon, který Kongres schválil drtivou většinou, dává nastupující Trumpově vládě rozsáhlé pravomoci zakázat nebo usilovat o prodej dalších aplikací vlastněných Čínou.
Od sobotního večera jsou vypnuté a nejsou k dispozici v amerických obchodech s aplikacemi také další aplikace vlastněné společností ByteDance. Patří mezi ně aplikace pro stříhání videa CapCut a lifestylová sociální aplikace Lemon8.
Analytici hodnotu TikToku odhadli na 50 miliard USD (více než 1,2 bilionu korun). Agentura Reuters uvedla, že se zájemců o firmu objevila řada, včetně bývalého majitele Los Angeles Dodgers Franka McCourta. Peking také podle médií jednal o prodeji amerických aktivit TikToku miliardáři Elonu Muskovi, to však společnost popřela. Společnost Perplexity AI pak podle zdrojů předložila v sobotu ByteDance nabídku na svoji fúzi s TikTokem.
Majitel ByteDance je soukromou firmou a 60procentní podíl v ní mají institucionální investoři, jako je BlackRock a General Atlantic. Zakladatelé vlastní ve firmě 20 procent, zbývajících 20 procent vlastní zaměstnanci. V USA má firma více než 20 tisíc zaměstnanců, uvedla agentura Reuters.