I dobré zprávy mohou být v kontextu sazeb pozitivní pro trhy

Trh práce v USA i nadále překvapuje svou odolností, což potvrzují i prosincová data, která výrazně překonala očekávání. Přestože takové výsledky bývají vnímány jako pozitivní zpráva, investoři nyní čelí dilematům.

Silný růst zaměstnanosti totiž zvyšuje pravděpodobnost, že Federální rezervní systém zachová jestřábí postoj a zpomalí snižování úrokových sazeb, což by mohlo mít nepříznivý dopad na finanční trhy.

Důvody pro nejistotu existují

Prosincový počet nových pracovních míst překonal očekávání Dow Jones konsensu o 100 000 míst. Jedná se o velmi pozitivní data, která velmi slušně překonala očekávání. Pro mnohé tato překvapivá zpráva znamená otázku, zda je to skutečně pozitivní situace pro trhy.

Investoři se totiž obávají, že by Fed mohl zachovat svůj jestřábí postoj v reakci na silný trh práce. Pravděpodobnost jediného snížení úrokových sazeb letos vzrostla podle ukazatele FedWatch od CME Group na 68,5 % po zveřejnění dat z trhu práce.

Výnosy na dluhopisovém trhu, které již byly v posledních týdnech zvýšené, po zveřejnění zprávy o zaměstnanosti dále vzrostly. Výnos desetiletých státních dluhopisů dosáhl nejvyšší úrovně od listopadu 2023. To znamená, že napřimování tzv. inverze na výnosové křivce pokračuje, což vnáší další nejistotu mezi investory.

Trhy reagovaly na zprávu o zaměstnanosti okamžitým, ale ne neočekávaným výprodejem. Index S&P 500 klesl o 1,54 %, Dow Jones Industrial Average spadl o 1,63 % a Nasdaq Composite ztratil 1,63 %. Všechny hlavní indexy jsou nyní pro rok 2025 v negativním teritoriu.

Jak se často říká:

Dobré zprávy jsou pro investory špatné zprávy.

Situace se změnila

Je však třeba si uvědomit, že situace je nyní jiná než během vrcholu inflace.

Americká centrální banka by se tentokrát nemusela robustního trhu práce tolik obávat. Naopak, silný růst zaměstnanosti ji pravděpodobně uklidňuje, protože právě obavy z míry zaměstnanosti byly jedním z důvodů, proč Fed v září přistoupil ke snížení úrokových sazeb o 50 bazických bodů.

Nikdy ode mě neuslyšíte stížnosti na to, že jsme získali 250 000 pracovních míst.

Toto uvedl prezident chicagského Fedu Austan Goolsbee v pořadu Squawk on the Street na CNBC. Goolsbee také poznamenal, že inflace za posledních šest měsíců činila přibližně 1,9 %, což je mírně pod cílem Fedu. V době nižší inflace jsou silné údaje o zaměstnanosti znakem odolné ekonomiky.

Ekonomický růst nakonec znamená potenciál pro lepší zisky, menší riziko recese, a to bude dlouhodobě určovat výnosy více než dnešní výprodej na trhu.

Je zde také potřeba podotknout, že pokračování poklesu sazeb FEDu prudším způsobem by mohlo investory vystrašit, jelikož FED obvykle těmito kroky „hasí“ problémy pod povrchem.

V kontextu prudkého snižování sazeb je proto historicky patrný následný pokles indexu S&P 500. Silná data z trhu práce tedy naznačují, že FED v dohledné době nebude nucen sazby snižovat takovým tempem, jak se zdálo doposud. Pro investory to pak znamená, že se FED neobává nějakáho problému, který nevidíme, a proto můžeme tyto zprávy hodnotit jako skutečně dobré.

Závěr

Silný růst zaměstnanosti v USA zdůrazňuje odolnost ekonomiky i v době nejistoty. Přestože obavy investorů z jestřábího postoje Fedu vedly k dočasnému výprodeji na trzích, je důležité si uvědomit širší souvislosti.

Stabilní pracovní trh, nižší inflace a pokračující ekonomický růst vytvářejí základ pro dlouhodobé zlepšení tržních podmínek. Jak připomínají analytici, dobré zprávy mohou být skutečně dobré, pokud investoři překonají krátkodobé výkyvy a zaměří se na dlouhodobý potenciál růstu.

Ekonomická stabilita a perspektiva silnějších zisků totiž naznačují, že za současnými výzvami se skrývají příležitosti pro budoucnost.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Obchodujte ještě dnes

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO