Mladí Slováci reagujú na politickú situáciu: polarizácia spoločnosti nám vytvára úzkosti a strach

Mnohí zvažujú odchod.

„Niekto tu potrebuje tri facky,“ znejú slová premiéra Roberta Fica po tom, čo stredoškolák Simon Omaník odmietne podať prezidentovi ruku. Deň na to sa stane vražda dvoch žien na strednej škole na Spiši. Opozícia hovorí o zlyhaní polície, Igor Matovič tvrdí, že za tragédiu je zodpovedný aj Robert Fico. Koaliční poslanci zas obviňujú opozíciu, že vytvára dusnú atmosféru v spoločnosti.

Utorok 21. januára preletí internetom video Milana Uhríka, ktorý europoslancom káže, aby držali hubu. V ten istý deň vypukne v parlamente rozruch, keď Robert Fico prvýkrát v histórii Národnej rady požiada, aby o vyslovení nedôvery vláde rokovali v neverejnom režime.

Na schôdzi prezentuje utajovanú správu Slovenskej informačnej služby o údajnom majdane, ktorý má podľa neho organizovať opozícia. Tá to odmieta a správu označila za bludy.

Súvisiaci článok Fico a SIS spravili kauzu z mailu mimovládok o protestoch, akých Smer organizoval desiatky Čítajte 

Veľa ľudí nestíha sledovať politický chaos posledných dní. Niektorí mladí ľudia ho dokonca naschvál ignorujú. Iných núti premýšľať, či chcú v tejto krajine vlastne zostať.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Súčasné dianie ich núti k odchodu

Vysokoškolák Adam sa ponáhľa do práce. Keď sa ho pýtame na názor na súčasné politické dianie, rozhodne odpovedá: „Všeobecne nevnímam Ficove posledné výroky pozitívne. Ani jeho osobu.“

Podľa neho polarizáciu v spoločnosti cítiť najmä mimo Bratislavy. Pochádza z Prievidze, kde má podľa neho väčšina ľudí iný názor než on. Snaží sa však obklopovať ľuďmi s podobným videním sveta a je rád, že sú medzi nimi aj jeho rodičia. Súčasné dianie však vplýva aj na jeho psychiku.

„Vnímam to tak, že si radšej dávam pozor na jazyk. Úzkosti nemám a držím sa pravidla, že každý si je strojcom svojho šťastia. Viem to napríklad porovnať s tým, keď som žil v Holandsku a cítil som sa istejšie, lebo som štát vnímal ako oporu,“ vysvetľuje 23-ročný študent. Momentálne opäť rozmýšľa nad odchodom. „Je mi to ľúto, no aj ja sa chcem do budúcna zabezpečiť.“

Nad odchodom do zahraničia v súčasnej situácii rozmýšľa viacero našich respondentov. Dvadsaťtriročná študentka Katarína zvažuje odchod. „Premýšľam nad tým, aké mám možnosti. Aktuálne to nevyzerá veľmi dobre. Uvažujem nad tým, či to tu má vôbec budúcnosť. Ale stále verím, že áno,“ dodáva.

Snaží sa nepripúšťať si súčasnú politickú situáciu a žiť v svojej „bubline“.
„V určitých situáciách však pociťujem polarizáciu v spoločnosti. Snažím sa neprikrášľovať si realitu, aj keď si užívam svoju bublinku. Nezatváram oči pred tým, čo sa deje. Niekedy sa s tým vyrovnávam horšie, niekedy lepšie,“ vysvetľuje.

Posledné kroky vlády vníma veľmi negatívne a nestotožňuje sa s nimi. „Psychicky to na mňa vplýva a práve preto zvažujem odchod.“

Aj študentku práva Natáliu súčasná situácia v krajine odrádza od toho, aby tu zostávala. „Ak to takýmto štýlom bude pokračovať ďalej, neviem, či tu zostanem. Je to najmä tými ľuďmi vo vláde. Odkláňajú sa od demokracie,“ hovorí 21-ročná vysokoškoláčka.

Posledné výroky premiéra Fica vníma ako zúfalé. „Topiaci sa aj slamky chytá,“ žartuje. „Myslím, že si uvedomuje, že to preňho nevyzerá dobre. Chytá sa, čoho sa dá. Neverím napríklad, že opozícia chystá majdan.“

Veľa mladých ľudí tu však chce zostať a dúfajú, že sa situácia zmení. Stredoškoláčka Sofia so stužkou na kabáte sa chystá po strednej škole nastúpiť na univerzitu na Slovensku. Súčasná situácia na ňu však vplýva veľmi negatívne.

„Toto je naozaj najhoršie obdobie od covidu. Nemala som sa vďaka tomu veľmi dobre, ale už je to lepšie,“ vysvetľuje 18-ročná maturantka. „Určite k tomu prispieva najmä politická situácia. Je to jednoducho zlé. Ja však stále dúfam, že sa ľudia pridajú na dobrú stranu.“

Posledné výroky Roberta Fica vníma veľmi negatívne. „Dúfam, že to mladí ľudia zachránia. Ja Bratislavu ľúbim a chcem tu zostať. Nechce sa mi odtiaľto odísť.“

Boja sa vulgárnosti aj polarizácie

Študenta filozofickej fakulty Alexa hnevá, že sú ľudia čoraz vulgárnejší. „Ľudia sa prestali navzájom tolerovať. Keď si čítam komentáre ľudí, mám z toho úzkosť,“ vysvetľuje 21-ročný vysokoškolák.

Vníma, že spoločnosť je veľmi polarizovaná. Ľudia sa podľa neho delia na dve skupiny – takí, ktorý vzývajú koalíciu a všetko jej odpustia, a takí, ktorí odvrhnú všetko, čo koalícia spraví.

„Neverím včerajším výrokom premiéra o tom, že opozícia chystá majdan. Opozícia má právo konať a prejavovať svoj hlas,“ dodáva.

Sebastiána stretávame na ceste zo skúšky. Študent práva dnes oslavuje 20 rokov. Hovorí, že ľudia po celom Slovensku majú teraz veľmi vybičované emócie. „Škodí to nielen mladým ľuďom, ale úplne všetkým,“ vysvetľuje.

„V prvom rade by som vyzval všetkých, aby sa upokojili. Nemôžeme sa predsa na politických veciach na smrť rozhádať.“

Ani naňho polarizácia nevplýva veľmi dobre. „Mám našťastie tvrdšiu kožu, takže si to možno až tak nepripúšťam. Ale cítim to aj na sebe. Som viac emocionálne vybičovaný, viac mi záleží na politike a beriem si to dosť osobne.“

Má pocit, že politika bola v minulosti pokojnejšia. Aj situácia medzi opozíciou a koalíciou. „Vedeli si sadnúť a vydiskutovať si to v parlamentnom bufete. V aktuálnej situácii je to nepredstaviteľné. Toto je veľmi nebezpečné,“ hovorí študent.

Politika by podľa neho nemala byť o dosahovaní vlastných cieľov, no zlepšovaní stavu krajiny. „Politika má slúžiť všetkým občanom. Nie občanom koalície či opozície.“

Dvadsaťtriročná Sofia vníma súčasnú situáciu veľmi nešťastne. „Veľa mladých ľudí chce odísť. Nie je správne, že premiér takto polarizuje spoločnosť a hucká ľudí proti sebe,“ hovorí.

V súčasnej situácii cíti skôr hnev, ako úzkosť. „Toto by žiadny premiér demokratickej krajiny nemal robiť.“ Dodáva, že nad včerajšími výrokmi premiéra o majdane sa už len zasmiala. „Je to opäť len huckanie a polarizácia.“

Väčšina našich respondentov sa zhoduje na tom, že momentálne rozmýšľajú nad odchodom. Psychicky na nich politika vplýva viac, než by chceli. Buď sa to prejavuje tak, že sa na vládu hnevajú, alebo z momentálnej situácie majú úzkosti. Niektorí však stále dúfajú, že sa veci zmenia. Pomáha im stretávať sa s ľuďmi, ktorí majú na veci podobný názor.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO