Bankovní identita dál roste. Boom se čeká hlavně u zdravotní péče
Bankovní identitu v Česku používá už 4 650 000 lidí, to je o 650 tisíc víc než před rokem.
Službu poskytuje všech 11 retailových bank – tedy Air Bank, Creditas, Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka, Komerční banka, mBank, Moneta Money Bank, Partners Banka, Raiffeisenbank a UniCredit Bank.
„Po necelých čtyřech letech od spuštění využívají bankovní identitu už dvě třetiny dospělých občanů České republiky pro online přístup ke službám státu a firem. Banky se byly schopné domluvit, stát se zapojil, buďme za to rádi. Mnoho států kolem nás takovou službu buď nemá, nebo nefunguje tak dobře,“ shrnuje aktuální čísla k službě Marek Růžička, výkonný ředitel společnosti Bankovní identita.
Dodává, že lídry v digitálním ověřování, kterými jsou severské země, Česko dohnalo.
Podle statistik bankovní identitu v tuzemsku více používají muži, těch je asi 56 procent. Službu využívají všechny věkové skupiny včetně seniorů.
Bankovní identita neboli Bank iD umožnuje klientům bank ověřit totožnost online stejně snadno jako při přihlášení do elektronického bankovnictví. Klienti ji získají zdarma. Funguje na základě předpokladu, že peněžní ústavy disponují osobními daty klientů a mohou při ověřování potvrdit, že se jedná právě o ně.
Mezi nejvýznamnější novinky bankovní identity patří aplikace pro elektronické podepisování, které je pro soukromé účely zdarma. Každý měsíc ji využijí zatím asi 3000 lidí. Elektronický podpis Bank iD Sign se hodí například pro podpisy nejrůznějších smluv – kupních, nájemních nebo třeba leasingových.
Služba lidem umožňuje podepsat dokumenty ve formátu PDF elektronickým podpisem, aniž by se museli někde nově registrovat nebo platit zvláštní službu. Vystačí si tak jen s počítačem nebo mobilem. Takto podepsaný dokument lze využít v soukromoprávní oblasti – při jednání s jinou fyzickou osobou, firmou nebo podnikatelem.
Mezi nejvyužívanější státní služby, do kterých se lidé přes Bank iD přihlašují, jsou pak datové schránky. Dále je to portál ministerstva práce a sociálních věcí Jenda, přes který lze požádat o sociální dávky a také systém DiPSy pro elektronické přihlášky na střední školy.
Hodně využívaný je i ePortál České správy sociálního zabezpečení a Portál občana – například pro výpis z bodového hodnocení řidiče, výpis z rejstříku trestů nebo živnostenského rejstříku.
Počet firem a institucí zapojených do bankovní identity už přesáhl 600. „Velmi využívané je plné ověření klientů ve stejném rozsahu, jako kdyby se na pobočce prokázal svým občanským průkazem,“ připomíná Růžička.
Jde třeba o pojišťovny, telekomunikační operátory, ale také e-shopy, investiční společnosti nebo třeba sázkové společnosti. Růžička věří, že se k bankovní identitě letos připojí také dodavatelé energií, aby bylo pro občany snadnější je měnit. „Boom očekáváme v oblasti zdravotnictví – u pacientských aplikací, online registrací k lékaři a přístupu ke zdravotnické dokumentaci,“ dodává.
Například pro přihlašování na portály zdravotních pojišťoven využilo bankovní identitu už milion lidí. Nejčastěji přitom zjišťují, jaké příspěvky na prevenci pojišťovna nabízí nebo jak čerpají zdravotní péči.
Oblíbené je využívání bankovního ověření také při nákupu v prodejnách s bezobslužným režimem, kterých je po republice už víc než stovka. A zhruba 400 e-shopů takto ověřuje plnoletost nakupujících.
Pro online přihlášky a zápisy využívá Bank iD zatím šest vysokých škol – Jihočeská univerzita, Ostravská univerzita, UMPRUM, Univerzita Hradec Králové, Univerzita Pardubice a Západočeská univerzita v Plzni.
Sdílejte článek, než ho smažem
Vytisknout
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO