Zverejnili dôvody, prečo odvolali Mazáka. Na letenkách vraj minul tisíce, no hlavná výčitka chýba

Členovia Súdnej rady SR odvolali v apríli tohto roka Jána Mazáka z funkcie jej predsedu. Za návrh na jeho odvolanie hlasovalo na utorkovom zasadnutí desať členov Súdnej rady, dvaja sa hlasovania zdržali, nikto nebol proti, štyria nehlasovali. Na odvolanie bolo potrebných minimálne desať hlasov.

Pod návrh na odvolanie Mazáka z funkcie predsedu Súdnej rady SR sa podpísali jej členovia Marcela Kosová, Peter Šamko, Ayše Pružinec Eren, Dana Jelinková Dudzíková, Marián Fečík, Ludmila Joanidisová a Martin Bezák.

V tom čase argumentovali hrubým zneužitím funkcie na neoprávnené zbieranie informácií voči sudcom. Práve údajné lustrovanie sudcov bolo hlavným argumentom členov rady, a zároveň dôvodom, ktorý médiá najčastejšie citovali.

Zajímavost :  Vallovi hrozí skoro stotisícová pokuta za údajnú reklamu, Šimkovičovej za tričko s logom nič

Mazák chcel odvolávanie pôvodne riešiť na májovom zasadnutí, zdôrazňoval, že má právo sa k nemu v primeranej lehote vyjadriť. Na rozprave a ani hlasovaní o návrhu na jeho odvolanie sa preto nezúčastnil.

Tvrdil, že je mu kladené za vinu niečo, čo je plne v jeho kompetencii. Prípad podal na Ústavný súd SR, ten však sťažnosť zamietol.

Prečo ho teda odvolali?

Súčasná predsedníčka súdnej rady Marcela Kosová zverejnila správu hovoriacu o dôvodoch, pre ktoré bol Mazák odvolaný, resp. ktoré k jeho odvolaniu prispeli. Jej celé znenie si môžete prečítať tu.

Zaujímavosťou pritom je, že často skloňované lustrovanie sudcov v správe o zistených pochybeniach spomenuté nie je.

Redakcia ta3 pre vás zhrnula dôvody, pre ktoré Mazáka odvolali.

Zajímavost :  Tři biliony korun za pět let. Českou energetiku čekají obří investice

Poradca pre podania

Ako prvý dôvod správa uvádza, že Ján Mazák zverejnil materiál nazvaný „Podania na Súdnu radu Slovenskej republiky /Poradca/“ na webe súdnej rady. Tento dokument nebol schválený členmi súdnej rady a obsahoval výklad týkajúci sa disciplinárnych návrhov.

Vytvorenie uznesení bez hlasovania

Mazák v prípadoch, keď navrhované uznesenia v personálnych otázkach neprešli hlasovaním, vytvoril tzv. „negatívne uznesenia“. Tieto uznesenia neboli schválené radou, ale boli zaslané napríklad ministrovi spravodlivosti. Tento postup bol kritizovaný, pretože podľa Ústavy SR je na prijatie uznesenia súdnej rady potrebná nadpolovičná väčšina členov rady.

Zajímavost :  MicroStrategy plánuje od investorů získat dalších 700 milionů dolarů

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO