Čína uvalí prozatímní clo až 39 procent na dovoz brandy z EU

Peking – Čína zavede prozatímní antidumpingová cla 30,6 až 39 procent na dovoz brandy z Evropské unie. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo obchodu. Děje se tak poté, co členské státy sedmadvacítky minulý týden umožnily zavést definitivní cla na dovoz elektromobilů z Číny. Od 11. října tak budou muset dovozci při importu konkrétních druhů brandy z EU složit čínským celním orgánům odpovídající finanční zálohu. Akcie výrobců koňaku na evropských burzách začaly po oznámení klesat.

Jde o výraznou změnu postoje čínských úřadů. Ty na konci srpna totiž oznámily, že prozatímní cla na dovoz brandy z EU zavádět nebudou. Ministerstvo podle dřívějšího vyjádření očekává, že pokračující antidumpingové vyšetřování skončí před 5. lednem 2025, nicméně uvádělo, že v případě “zvláštních okolností” by mohlo být i prodlouženo.

Už v srpnu nicméně Peking hovořil o tom, že k dumpingu podle jeho názoru dochází. Evropské lihovary podle tehdejšího předběžného zjištění ministerstva obchodu prodávaly brandy na čínském trhu s marží v rozmezí 30,6 procenta až 39 procent, což podle něj poškozuje domácí průmysl.

Zajímavost :  Emise skleníkových plynů klesly o 18 procent, podíl na tom má i kolaps ostravských hutí

Akcie francouzského výrobce koňaku Rémy Cointreau před 09:30 SELČ odepisovaly 5,2 procenta. Akcie lihovaru Pernod Ricard, který také vyrábí koňak, pak vykazovaly pokles o více než tři procenta. Koňak je název brandy pocházející z francouzské oblasti Cognac, podobně jako šampaňské je druh šumivého vína pocházející z oblasti Champagne.

Francouzský koňak tvoří téměř veškerý dovoz brandy z EU do Číny, uvedla agentura Reuters. Sdružení výrobců Bureau National Interprofessionnel du Cognac v srpnu uvedlo, že má podezření, že vyšetřování souvisí s jinými obchodními spory než s trhem s alkoholem. “Celé odvětví by se tak stalo vedlejší obětí konfliktu, který nemůže ovlivnit,” obává se sdružení.

Zajímavost :  V konstrukci železničního mostu na Výtoni se objevila první trhlina

Čína se v poslední době snažila získat podporu 27 členských států bloku, aby v hlasování, které se očekává v nejbližší době, odmítly návrh Evropské komise (EK) na přijetí vysokých dodatečných cel na elektromobily vyrobené v Číně.

Komise jakožto exekutivní orgán EU se rozhodla uvalit dodatečná cla na dovoz elektromobilů z Číny, protože Peking výrobce těchto aut podle názoru Bruselu nedovoleně subvencuje. Dodatečná cla až 35,3 procenta jsou nad rámec standardního dovozního cla na automobily, které v EU činí deset procent. Členské státy tento postup schválily na konci minulého týdne.

Svaz německého průmyslu BDI v reakci vyjádřil naději, že pokračující jednání EU s Čínou odvrátí “eskalaci obchodního konfliktu”. Ke konstruktivním jednáním o řešení sporu vyzval i německý svaz automobilového průmyslu VDA. “V obchodní válce jsou jen poražení,” prohlásila prezidentka VDA Hildegard Müllerová.

Reklama

Zajímavost :  Válka na Ukrajině ONLINE: V rámci ruských vojsk podle Kyjeva vzniká prapor tvořený vojáky z KLDR

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO