ANO má jistých osm krajských vlád, ve třech regionech si vyzkouší spolupráci s SPD
Jasný vítěz krajských voleb přesvědčivě ovládl i takzvané druhé kolo tohoto klání, v němž se hraje o sestavení co nejvíce regionálních vlád. Právě z vyjednávání o koalicích bylo hnutí ANO v minulosti většinou vyšachováno a končilo v opozici. Letos ale nastal obrat. I proto že se vůbec poprvé do krajských mocenských sestav dostaly s přispěním uskupení Andreje Babiše také SPD s Trikolorou a PRO.
Zatímco v minulých volbách proměnilo ANO vítězství v deseti krajích pouze ve tři vládní formace, nyní už má jistého hejtmana nebo radní a náměstky v osmi regionech ze třinácti, kde lidé hlasovali.
Oproti tomu strany trojbloku Spolu a STAN budou kontrolovat čtyři kraje, a to střední a jižní Čechy, Liberecko a jižní Moravu. Finální dohoda STAN a Spolu ve Středočeském kraji, kde povolební licitace patří k nejsledovanějším, se očekává ve čtvrtek. Úplně jasno ještě není na Královéhradecku, byť ANO zřejmě obsadí hejtmanský post i tam.
Hejtmana nakonec získáme, věří Havlíček
„Domluvili jsme se na zásadních parametrech,“ řekla v úterý stávající středočeská hejtmanka a tamní jednička STAN Petra Pecková, která si pozici v čele regionální vlády udrží. „Spějeme k finální dohodě, podařilo se vyřešit kompromisem řadu sporných bodů,“ potvrdil lídr Spolu Jan Skopeček (ODS).
Stále ale není jasné, zda bude Skopeček jedním z radních či náměstků hejtmanky. „Do rady bych usedl, jen kdyby to pro mě dávalo smysl z hlediska obsahu, věcné gesce, kterou bych vedl. Nejde mi o to, abych řídil rezort, ke kterému nemám blízko nebo kterému nerozumím,“ dodal Skopeček, jenž je místopředsedou Poslanecké sněmovny.
Situace se vyjasnila koncem minulého týdne po odchodu ANO z jednání. „Ve středních Čechách, kde jsme s náskokem a ziskem 33,4 procenta vyhráli, jdeme do opozice. Nehráli jsme o fleky, chtěli jsme stabilní krajskou vládu, upřednostňovali jsme menší zlo,“ napsal na síti X krajský lídr a první místopředseda hnutí Karel Havlíček.
Vzhledem ke křehké většině jednoho hlasu, kterou bude svazek STAN a Spolu disponovat, neopouští Havlíčka optimismus. „Do vedení kraje se ještě v tomto období vrátíme, ale už s naším hejtmanem,“ věří.
Právě velmi těsná převaha v zastupitelstvu je podle STAN a Spolu důvodem, proč jednání trvají tak dlouho. Političtí partneři si musejí například vyjasnit předkládání jednotlivých materiálů do rady, aby byly pečlivě projednány a nedocházelo k rozkolům
Test spolupráce po sněmovních volbách
Jako o testu možné centrální spolupráce po sněmovních volbách v příštím roce hovoří politologové o koalicích ANO a SPD v Moravskoslezském nebo Olomouckém kraji. K moci se formace Tomia Okamury dostala také na Vysočině.
Například na severní Moravě přitom mohlo ANO vládnout buď samo, nebo ve spojení se Spolu či STAN. Přesto si za partnera vybralo blok tvořený SPD, Trikolorou a PRO Jindřicha Rajchla. ANO bude mít v krajské radě většinu křesel, SPD bude zodpovídat za životní prostředí a územní plánování a dále za kulturu a památkovou péči.
VIDEO:Politolog Petr Just o krajských a senátních volbách pro pořad FLOW
FLOW: Politolog Petr Just o krajských a senátních volbách • e15
Zástupci Spolu si stěžují, že si ANO diktovalo, koho je možné na místa radních nominovat. Hejtman Josef Bělica ale tvrdí, že jednání byla férová. „Byla velmi vstřícná. A pokud zkrachovala na osobních ambicích jednotlivců, je to jejich odpovědnost, ne naše,“ prohlásil.
Spolu bude podle svého lídra Radka Kani kritickou opozicí. „Finálně jsou pro nás podmínky, které si nadefinoval pan primátor, hejtman a poslanec Bělica a vítězné hnutí ANO, neslučitelné s našimi hodnotami, programem a s vizemi pro náš kraj,“ uvedl Kaňa.
Krajský šéf SPD Peter Harvánek vyzdvihuje rychlou dohodu s ANO. „Vždy jsme se snažili prosazovat maximum z našeho programu. Řekli jsme své požadavky a ANO vyhodnotilo, že máme zajímavé programové průniky,“ popsal jednání, které trvalo pouhých devadesát minut.
Z ANO se stal lákavější koaliční partner
V některých krajích si naopak představitelé ANO hladce plácli s vládními stranami. Důvodem je to, že spolupráci už mají vyzkoušenou. Třeba na Ústecku bude hnutí vládnout s ODS a s formací Lepší Sever, ačkoliv i v tomto regionálním zastupitelstvu usednou politici SPD, Trikolory a PRO a také uskupení Stačilo! komunistky Kateřiny Konečné.
„Jsme rádi, že navážeme. Je to pokračování původní koalice jen s tím rozdílem, že Lepší Sever nahradí Spojence pro Ústecký kraj, kteří tentokrát vypadli,“ řekl Jiří Kulhánek (ODS), jenž zůstane náměstkem pro sociální věci.
Končící hejtman Jan Schiller (ANO) na kandidátce do krajských voleb nebyl. Lídrem měl být obviněný někdejší chomutovský primátor Marek Hrabáč (za ANO). Kvůli případu machinací s tendry mu hrozí až 12 let vězení. Vedení ANO jeho kandidaturu odvolalo. Schiller byl letos zvolen senátorem.
Také na Zlínsku se ANO dohodlo na svazku s vládním STAN, konkrétně se Starosty pro Zlínský kraj. Pozici prvního náměstka hejtmana obsadí Tomáš Chmela (STAN), zodpovídat bude za strategický rozvoj. Jednání s ANO byla podle něj korektní a věcná. „Podařilo se nám vyjednat kvalitní obsazení postů, které povedou k dynamickému rozvoji Zlínského kraje, tak jak si všichni přejeme,“ uvedl Chmela.
Z osmi koalic dohodnutých s účastí ANO obsadí hnutí pozici hejtmana v sedmi krajích. Výjimkou je Pardubicko, kde se dohodlo na spolupráci s 3PK – Pro prosperující Pardubický kraj, Koalicí pro Pardubický kraj a s ODS a TOP 09. Hejtmanem bude už počtvrté za sebou Martin Netolický (3PK/Socdem).