Pařížský autosalon se nese ve znamení souboje mezi evropskými a čínskými výrobci

Paříž – Letošní mezinárodní autosalon v Paříži se nese ve znamení souboje mezi evropskými a čínskými výrobci. Evropské automobilky, které se nyní potýkají s problémy, potřebují prokázat, že stále zůstávají ve hře, zatímco čínští konkurenti se snaží prorazit na evropském trhu. Pařížský autosalon, který je největší v Evropě, dnes bude otevřen pouze pro zástupce tisku, veřejnost bude moci výstavu navštívit od úterý do neděle.

“Je to Čína proti Evropě a toto je ring, ve kterém se hodlají utkat,” uvedl analytik Phil Dunne z poradenské společnosti Stax. “Evropané říkají, že toto je jejich teritorium, a Číňané přicházejí prosadit své nároky,” dodal podle agentury Reuters.

Na pařížském autosalonu, který se koná každé dva roky, letos představí své nejnovější modely devět čínských značek, včetně firem BYD a Leapmotor. To je stejný počet jako v roce 2022, kdy čínské automobilky tvořily téměř polovinu značek na autosalonu. Letos je však jejich podíl jen zhruba pětinový. Je to důsledek mnohem větší účasti evropských automobilek, které tak signalizují odhodlání hájit své pozice na domácím trhu, píše Reuters.

Zajímavost :  Volkswagenu ve čtvrtletí klesl odbyt, Moody's firmě snížila výhled ratingu

Pařížský autosalon se koná v době, kdy se Evropská unie chystá uvalit dodatečná cla až 35,3 procenta na dovoz elektromobilů z Číny. Evropská komise (EK) jako exekutivní orgán EU plány na zavedení cel zdůvodňuje tím, že Peking výrobu elektromobilů nedovoleně subvencuje.

Čínské automobilky dodatečná cla kritizují, zároveň však pokračují v realizaci plánů v Evropě expandovat. “Síla čínských ambicí v oblasti elektromobilů se tento týden naplno projeví na pařížském autosalonu,” uvedl zakladatel poradenské společnosti Palmer Automotive Andy Palmer.

Na evropském trhu by se chtěla prosadit například čínská automobilka GAC. “Jsme novým dítětem ve městě, takže se stále snažíme lépe poznat evropský trh,” uvedl šéf mezinárodních aktivit podniku Wej Chej-kang. Dodal, že GAC nyní velmi aktivně zkoumá možnosti výroby automobilů v Evropě.

Zajímavost :  Hurikán Milton opäť zosilnel na najvyšší stupeň. Zasiahne väčšie územie, ako sa očakávalo

Čínské automobilky se prostřednictvím zahraniční expanze snaží kompenzovat negativní dopady slabé poptávky a ostré cenové války na domácím trhu. Evropský trh je pro ně důležitý i proto, že se jim uzavírá přístup na trh ve Spojených státech.

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena v květnu oznámila, že se rozhodla zvýšit cla na dovoz elektromobilů z Číny z 25 na 100 procent. V září pak navrhla zakázat v USA čínský software a hardware v propojených vozidlech. Tedy v takových autech, která jsou vybavena technologiemi umožňujícími komunikaci s jinými vozidly, infrastrukturou, cloudovými systémy a sítěmi.

Evropské automobilky se v poslední době potýkají s čím dál většími problémy. Němečtí výrobci automobilů Volkswagen, Mercedes-Benz a BMW v uplynulých týdnech zhoršili každý svůj celoroční výhled, zejména kvůli slabé poptávce v Číně. Nadnárodní automobilová skupina Stellantis, která má kořeny v USA a v Evropě, pak zhoršila výhled kvůli problémům ve Spojených státech.

Volkswagen navíc nedávno varoval, že by mohl poprvé ve své historii přikročit k uzavírání závodů v Německu. Koncern Volkswagen je největším výrobcem automobilů v Evropě, jeho součástí je mimo jiné Škoda Auto.

Reklama

Zajímavost :  Antimonopolní úřad prověřuje podezření z uzavírání zakázaných dohod v energetice

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO