V digitalizaci jsou české firmy na evropské špici

O digitalizaci se v Česku mluví čím dál tím víc a není to žádná náhoda. Jen málokterá společnost bez ní může efektivně fungovat. Malé i velké firmy přecházejí do digitálního prostoru, který hraje výraznější roli také v průmyslu nebo státní správě. Podle poslední zprávy společnosti Asseco Solutions, která hodnotila digitalizaci podniků za loňský rok, jsou ty české v elektronické výměně informací mezi vůbec nejlepšími v evropské sedmadvacítce.

Přes 38 procent firem s víc než deseti zaměstnanci využívá k výměně dat webová rozhraní, API, chytré senzory nebo integrované systémy pro řízení dodavatelsko-odběratelských řetězců. Jsou tak nad průměrem Evropské unie, kde toto číslo dosahuje 25 procent. Česko je celkově druhé, lepšího výsledku dosáhlo jen Slovinsko.

České firmy se stále víc obrací k automatizaci úkolů, zlepšování rozhodování i personalizaci uživatelských zkušeností. Zkoušejí také prvky strojového učení. Některé oblasti ale digitalizace zasáhla jen minimálně.

Obavy o citlivá data

Například e-faktury, tj. dokumenty ve formátu pro automatizované zpracování, u nás využívá jen pětina podniků. V tomto ohledu jsou daleko za evropským průměrem. Zhruba 90 procent firem sice zasílá faktury elektronicky, ale většinou formou PDF příloh k e-mailové komunikaci. A to je formát, který stroje jen těžko zpracovávají. „Ani papírové faktury nikam nezmizely. Loni je v kombinaci s elektronickou formou vystavilo téměř 70 pocent firem,“ upozorňuje výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Asseco Solutions Jiří Hub. Není proto nijak překvapivé, že se Česko pohybuje na chvostu Evropské unie ve využívání e-fakturace. V Itálii totiž takto vystaví 97 procent faktur, ve Finsku 93 procent a průměr Evropské unice je 39 procent.

České podniky příliš nepostoupily ani v oblasti takzvaných ERP, tedy podnikových informačních systémů. Přestože jsou v Česku rozšířené, jejich využití ve skutečnosti překvapivě klesá. Podle Českého statistického úřadu se podíl firem, které používají ERP systémy, snížil z 38 procent v roce 2022 na 29 procent v roce 2023. Jak si ten pokles vysvětlit? Důvodů může být víc. Je možné, že firmy tyto systémy opouštějí, svou roli ale mohl sehrát i odlišný způsob při sběru dat.

Zajímavost :  Výsledky prieskumu hovoria jasne, ľudia veria slovenskému školstvu menej. Toto sú dôvody

V případě velkých podniků ale ERP využívá zhruba 90 procent firem, nejčastěji v automobilovém průmyslu, telekomunikacích a IT sektoru.

V evropském kontextu nicméně Česko zaostává za dalšími zeměmi, kde se k ERP systémům hlásí v průměru 43 procent podniků. Špičkou je Dánsko, kde se na ně spoléhají hned dvě třetiny z nich.

Firmy často vybírají ERP systémy na základě bezpečnosti, která je tedy jedním z hlavních kritérií. Tento faktor překonal i parametry, jako jsou třeba uživatelská přívětivost nebo kompatibilita s dalšími systémy. Strach o citlivá firemní data může být jedním z důvodů, proč se český byznys do zavádění těchto systémů příliš nehrne. Většina z nich je dnes navíc v cloudu, který téměř třetina firem stále ještě nevyužívá a ani to neplánuje. Některé s digitalizací také váhají, protože prvotní náklady bývají vysoké.

Jiné se ale do moderních technologií pustily s vervou. „I malé firmy jsou dnes v procesu digitalizace často velmi aktivní,“ upozorňuje Hub. Česko má přitom za sebou náročné období. „Nejprve přišly dva covidové roky, po nich válka na Ukrajině. A to přineslo vysokou inflaci, vyšší ceny energií a nejistotu na trhu,“ říká Hub s tím, že české ekonomice hrozila hospodářská recese. Nervozita se podle něj přelila také na trh podnikových informačních systémů. „Digitalizace podnikového sektoru ale může pomoci tyto problémy významným způsobem eliminovat. Stejně tak může velmi výrazně pomoci s problémem velmi nízké nezaměstnanosti (v Česku aktuálně činí 3,8 %), což s sebou přináší nedostatek pracovní síly. Digitalizace ale může zvýšit produktivitu, aniž by bylo třeba hledat nové zaměstnance,“ vysvětluje Hub.

Zajímavost :  Babie leto už budúci týždeň? Noci budú chladné, cez deň sa však teploty môžu vyšplhať až na 20 stupňov

Odborníci z Asseco Solutions popisují, že zmíněné negativní trendy se často promítly do strategie firem, které odkládaly projekty či investiční rozhodnutí. Kontroverzním byznysovým tématem jsou pak dotace, které je názorově rozdělují.

Hned 29 procent podniků ví o možnosti financování tímto způsobem a dalších osm procent ji už využívá. Dále, 15 procent o této možnosti ani nevědělo, zájem o dotace by přitom byl. Záporně je ovšem vnímá téměř každá druhá společnost.

Nástup umělé inteligence

Rozmach právě teď prožívá cloud. Informační systémy, které v něm běží, už přitom pro tuzemské firmy dávno nejsou nějakým exotickým řešením. Využívá je 42 procent z nich a další téměř třetina se na to připravuje. Jen 29 procent firem v průzkumu potvrdilo, že cloudové řešení nemá a ani neplánuje.

Loňský rok přinesl také rychlý nástup umělé inteligence (AI). Ve velkém pronikla mezi veřejnost a používají ji i některé firmy.

Na konci roku 2023 se k ní v průzkumu ale přihlásilo jen 14 procent z nich. Ač toto číslo nepůsobí jako vysoké, v předchozím výzkumu Median pro Asseco Solutions na jaře 2022 reálně používala AI ještě menší část firem, konkrétně jen čtyři procenta. Dalších 40 procent se podle svého vyjádření na zavedení těchto technologií teprve chystá.

Zajímavost :  Německou ekonomiku letos čeká pokles, říká průzkum. Příští rok má v rukou Trump

Co se pak týká business intelligence a reportovacích nástrojů, využívají je tři firmy z deseti. I tuto oblast zřejmě do budoucna čeká růst, protože k zavedení BI se chystá hned 40 procent dotazovaných společností.

K těmto zjištěním o digitalizaci v Česku dospěla Asseco Solutions, největší producent podnikových informačních systémů na českém a slovenském trhu. Softwarová řešení distribuuje i na dalších trzích v rámci střední Evropy. Průzkum zpracovala agentura Median a je reprezentativní pro 13 444 středních a velkých podniků v Česku. Zčásti vychází také z údajů Českého statistického úřadu z ledna 2024, který využívá data sesbíraná mezi 7380 podniky s deseti a více zaměstnanci.

Iva Brejlová

Autor článku Iva Brejlová

Píše o technologiích pro odborná i populární média. Věnuje se především skvělým nápadům z Česka, které díky IT usnadňují život. Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO