Päť neokukaných miest do hodiny od Bratislavy, kam sa oplatí ísť na výlet
Mlyn, zámok aj duny.
Jeseň je ako stvorená na jednodňové výlety naprieč okolím. Teploty už klesli, a tak sa človek nespotí po pár krokoch pri spoznávaní kultúrnych a historických pamiatok, turistov všade ubudlo, ale krása jednotlivých miest zostala.
Closer vybral päť málo okukaných, no pozoruhodných miest, ktoré sa nachádzajú maximálne do hodiny cesty od Bratislavy.
Tieto výlety zvládneš bez problémov absolvovať za pár hodín, vypadneš vďaka nim z mesta, dozvieš sa niečo nové o regionálnej kultúre aj histórii a ešte sa s vysokou pravdepodobnosťou aj dobre naješ a napiješ.
1. Rust, Rakúsko
Na výlet do okolia Bratislavy vôbec nemusíš plánovať výlučne na Slovensku. Ak sa vyberieš na západ, po hodine cesty môžeš zaparkovať v preslávenom vinárskom mestečku Rust ležiacom neďaleko brehov Neziderského jazera.
Pomenovanie mestečko si Rust naozaj zaslúži, pretože s populáciou menej ako dvetisíc obyvateľov ide o najmenšie mesto v celom Rakúsku. V časoch Uhorska mu bol v roku 1681 udelený štatút slobodného kráľovského mesta, a tak získalo vlastnú samosprávu.
Aj v modernom rakúskom štáte mohol Rust ostať mestom, symbolicky.
Svoj výlet do mesta môžeš spojiť s návštevou nespočetného množstva vinárstiev a vínnych pivníc, doobedie môžeš stráviť v dome miestneho rodáka Rudolfa Kemayra plného umeleckých kúskov a dobového nábytku, alebo si môžeš prenajať kajaky a vybrať sa na dobrodružstvo na Neziderskom jazere.
Mimochodom, Rust sa pýši titulom „mesto bocianov“, pretože bocian k regiónu neodmysliteľne patrí. V meste existuje rezervácia pre bociany, kde sa opatrovatelia starajú o slabé či zranené zvieratá. Zo striech každý rok vzlietne viac ako 32 malých bocianov, o ktoré sa zvierací rodičia starajú s plnou podporou miestnych obyvateľov.
Cestou do Rustu sa oplatí zastaviť na tradičné rakúske pochúťky vo vedľajšom mestečku Oggau am Neusiedler See, kde už roky funguje reštaurácia Gasthaus Monika.
2. Šranecké piesky, Slovensko
O slovenskej Sahare už veľa ľudí počulo, ale množstvo ľudí sa na Šranecké piesky na Záhorí napriek tomu nikdy nevydalo.
Zoskupenie pieskových dún vystupujúce z borovicových lesov sa nachádza medzi obcami Plavecký Mikuláš a Lakšárska Nová Ves. Cesta z Bratislavy k pieskovým dunám trvá necelú hodinu.
Už pri príchode k dunám budeš mať pocit, že si sa práve preniesol zo západného Slovenska niekam do cudzej krajiny. Piesok na toto miesto pred miliónmi rokov privial vietor z rieky Morava.
Duny miestami narastajú do výšky desiatok metrov, vplyvom vetra sa postupne hýbu a presúvajú a poskytujú neopakovateľný zážitok z nezvyčajného prírodného prostredia.
Keďže Šranecké piesky ležia vo vojenskom obvode Záhorie, kde armáda pravidelne organizuje cvičenia, pred návštevou dún si radšej na stránke ministerstva obrany vždy over, či náhodou nejdeš v zlom čase.
Ak by si sa aj dostal ku vstupu do oblasti, zastavila by ťa veľká závora, ktorá v čase cvičenia zablokuje cestu.
Cestou na Šranecké piesky sa môžeš zastaviť na halušky, strapačky či kapustnicu v populárnej reštaurácii v rámci Biofarmy Príroda.
3. Vodný mlyn v Jelke, Slovensko
V obci Jelka si môžeš pripomenúť niekdajší technický a poľnohospodársky pokrok vďaka zrekonštruovanému vodnému kolovému mlynu a priľahlému skanzenu.
Mlyn z pôvodného lodného mlyna postaveného koncom 19. storočia prestavali na kolový mlyn v roku 1905. Patril rodine Némethovcov, ktorej členovia objekt dedili z generácie na generáciu.
Koncom 90. rokov minulého storočia mlyn zrekonštruovalo Vlastivedné múzeum v Galante, vďaka čomu sa dnes môžeš pozrieť do interiéru mlynu a zistiť, na čo kedysi mlyn slúžil a ako fungoval.
V mlyne, ktorý bol aktívne používaný až do roku 1951, majitelia mleli hlavne raž, ale využívali ho aj gazdovia zo statkov a fariem z okolia. Nosili obilie, ktoré si nechávali pomlieť na múku či krupicu. Za vstupné pre dospelú osobu zaplatíš tri eurá.
Návšteva mlynu spolu s prehliadkou skanzenu plného poľnohospodárskej techniky síce zaberie len okolo polhodinu, ale zákutím Malého Dunaja sa človek dokáže kochať aj niekoľko hodín. V blízkosti mlyna sú navyše k dispozícii dve reštaurácie.
Hneď vedľa mlynu v Jelke sa môžeš najesť v Reštaurácii u Ernesta, kde ti naservírujú jedlo ako od babičky, či už slovenské dobroty, alebo maďarské halászlé.
4. Smolenický zámok
Hodinu od Bratislavy sa nachádza Smolenický zámok, ktorý leží na kopci nad obcou Smolenice na úpätí Malých Karpát.
Zámok dnes patrí Slovenskej akadémii vied, ktorá v ňom počas roka pravidelne organizuje konferencie, ale je aj obľúbeným miestom konania svadieb a dá sa v ňom aj ubytovať.
V minulosti prešiel rukami viacerých vplyvných rodín, ale viackrát vyhorel a takmer z neho zostala ruina. Začiatkom 20. storočia hradné pozostatky do podoby zámku prestaval rod Pálfiovcov.
Keďže Pálfiovci po vypuknutí druhej svetovej vojny odišli z územia Slovenska, zámok sa po skončení vojny v roku 1945 stal majetkom štátu.
Prehliadka zámku sa koná každú hodinu a vstupné stojí päť eur. Ak sa ti nechce zámok obdivovať zvnútra, na nádvorí si môžeš posedieť v zámockej kaviarni.
Ak sa do Smoleníc vyberieš a zaparkuješ pod zámkom pri cintoríne, daj si pozor na spoplatnené parkovisko, ktoré viackrát denne kontroluje miestna obecná polícia. Obec si za parkovanie pýta symbolických 50 centov za hodinu, ale ak nezaplatíš a nepočúvneš výzvu polície, z návštevy si môžeš odniesť pokutu.
Cestou do Smoleníc sa môžeš na výborné jedlo zastaviť napríklad v obľúbenej reštaurácii Wild Kitchen v Modre.
5. Pannonhalma, Maďarsko
Množstvo ľudí netuší, že hodinu cesty od Bratislavy leží na 282 metrov vysokom kopci Pannonhalmské arciopátstvo.
Pôsobivé benediktínske opátstvo sa nachádza neďaleko maďarského mesta Győr, ktoré v roku 1996 dokonca zapísali do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.
Na mieste sa môžeš pokochať bazilikou, navštíviť samotný kláštor, ale obdivovať aj rozsiahlu knižnicu ako vystrihnutú z filmov o Harrym Potterovi. Podľa portálu Hello Hungary obsahuje viac ako 400-tisíc zväzkov.
Opátstvo vzniklo okolo roku 996 a v súčasnosti patrí k najstarším historickým pamiatkam na celom území Maďarska. Na lúkach rozprestierajúcich sa pod náboženským komplexom mnísi pestujú hrozno či levanduľu, z ktorých vyrábajú výrobky dostupné v kláštore.
Výlet do opátstva sa, samozrejme, dá spojiť s návštevou mesta Győr, kde sa okrem historického centra či akvaparku môžeš zastaviť v miestnej zoologickej záhrade. Jej veľkým ťahákom je možnosť voľne nakŕmiť viacero zvierat na čele so žirafami.
Keď sa budeš blížiť, prípadne odchádzať z opátstva, podľa recenzií v Google mapách sa oplatí zastaviť na pizzu v Diana Pizzéria Ravadz. Od viac ako 200 ľudí získala celkové priemerné hodnotenie až 4,8 z piatich bodov.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO