Kým Blaha zachraňuje mier v Moskve, na FB blokujú tých, čo chcú pomáhať (Dezinfomaják #1)
Novinky zo slovenskej dezinformačnej scény.
Aj vy máte pocit, že dezinformátorom sa na Facebooku darí, zatiaľ čo nespravodlivý trest sa často ujde stránkam a používateľom, ktorí sú na strane pravdy, faktov a zdravého rozumu? Facebook sa rozhodol, že vás v tomto pocite utvrdí.
Minulý týždeň totiž zablokoval stránku „All4Ukraine – Pomoc Ukrajine“ rovnomennej neziskovej organizácie. Jej administrátori dostali bizarné zdôvodnenie – vraj prostredníctvom profilu predstierali identitu niekoho iného.
Podobnú skúsenosť mala aj moderátorka Arény na denníku SME Jana Krescanko Dibáková. Facebook jej zmazal bezproblémový status, v ktorom zdieľala posledný diel relácie s hosťom Štefanom Hamranom. Údajne porušila pravidlá týkajúce sa kybernetickej bezpečnosti.
Aj tieto príklady poukazujú na nedostatky v oblasti moderovania obsahu sociálnej siete. Prevádzkovateľ siete, americká spoločnosť Meta má pre slovenský trh vyčlenených len dvanásť moderátorov. Tí navyše okrem Facebooku kontrolujú aj Instagram.
Milióny používateľov denne vygenerujú toľko obsahu, že taký malý tím nemá šancu skontrolovať ani zlomok nahláseného obsahu. Drvivú väčšinu práce vrátane proaktívnej identifikácie problémového obsahu preto robí „automat“ založený na strojovom učení a umelej inteligencii. Človeku sa však nevyrovná – najmä ak je reč o obsahu, pri ktorom je kľúčová znalosť miestnych pomerov.
Stránku All4Ukraine Meta dodatočne obnovila. Trvalo to zhruba 24 hodín. Denníku SME po pár dňoch odvetila, že išlo o pochybenie automatu. Je pritom zrejmé, že k podobným pochybeniam bude dochádzať aj naďalej, zatiaľ totiž neexistujú žiadne vyhliadky na zlepšenie situácie. „Zakázané“ rozhovory ako ten so Štefanom Hamranom si preto môžete pozrieť priamo na denníku SME:
Vitajte pri prvom vydaní DEZINFOMAJÁKA, komentovaného prehľadu aktuálneho diania na slovenskej dezinformačnej scéne.
Hoaxy a dezinformácie sú fenoménom digitálnych čias a Slovensko je nimi zasiahnuté viac ako okolité štáty. Preto je dôležité poznať naratívy a falošné správy, ktoré sa šíria naším informačným priestorom a môžete sa s nimi stretnúť na internete či v rozhovore s priateľmi a rodinou.
Vďaka Dezinfomajáku ich skôr môžete spoznať bez toho, aby ste sa sami museli brodiť kalnými vodami slovenského internetu.
Dnes sa dočítate:
- prečo by bežný Rus nerozoznal Ľuboša Blahu od akéhokoľvek iného ruského propagandistu,
- o falošných ochrancoch detí bojujúcich proti LGBTI,
- ako sa Bádateľ vytratil zo sociálnych sietí,
- aký prešľap spravili štátne Hoaxy a podvody tentoraz,
- že Emil Horváth je nový Milan Lasica – na Facebooku.
Do Moskvy doletela falošná biela holubica
Podpredseda Smeru Ľuboš Blaha sa vrátil zo svojej mierovej cesty do Moskvy. Bol sa tam ospravedlniť za rusofóbiu Európskej únie a poďakovať za oslobodenie od fašizmu.
Pre slovenské publikum mala cesta do veľkej miery provokatívny charakter. Blaha na jednom zo svojich videí úmyselne opakoval svoje staré vyhlásenie o tom, že Rusko je krásne, múdre a vyspelé. Po návrate na Slovensko a následnom presune späť do Bruselu sa provokatívne pochválil suvenírom – červeným sovietskym dresom s nápisom CCCP.
Denník SME sa bližšie pozrel na to, ako Blahovu cestu prezentovali kremeľské propagandistické médiá a aké posolstvá sa cez ne dostávali k bežnému ruskému obyvateľstvu.
Úryvok Blahovho rozhovoru pre štátnu televíziu RT sme zachytili cez AI transkripčný nástroj Gaston.live, aby sme sa vyhli promovaniu originálnych dezinformačných kanálov, ako aj z dôvodu, že web ruskej RT je v EÚ blokovaný:
Zatiaľ čo slovenský pozorovateľ mohol Blahu vnímať ako agenta provokatéra, pre ruského diváka išlo o respondenta, ktorý z radu vytŕča len tým, že prišiel z Európskeho parlamentu. Svojimi názormi totiž dokonale zapadol do ruskej propagandy. Ochotne zopakoval všetky vojenské naratívy o fašistoch na Ukrajine a utláčanom ruskom národe, na ktorý západné sankcie neplatia a pre ktoré ide Únia ku dnu ako potápajúca sa loď. Rusofóbiu prirovnal k náboženstvu.
Blaha dokonca zašiel tak ďaleko, že v priamom prenose na RT parafrázoval vyhlásenie Roberta Fica, že názor európskych politikov by možno zmenila malá bomba hodená na Brusel. Takéto hrozby pritom pravidelne zaznievajú v diskusných reláciách na kremeľských televíznych kanáloch. Slovenský europoslanec paradoxne viackrát tamojším médiám zopakoval, že sa bojí vypuknutia nukleárneho konfliktu.
Kremeľ využil Blahovu návštevu na podporu vojnovej propagandy. V obchode sa fotil s práčkami Čítajte
Za zmienku tiež stojí fakt, že Blaha sa v Moskve verejne nestretol s jediným vládnym politikom. Je preto otázne, či si jeho mierové posolstvo mohli zodpovední zástupcovia kremeľského režimu vypočuť inak ako len sprostredkovane.
Citát týždňa:
„Tvária sa ako ochrancovia detí, a pritom zosmiešňujú mladé dievča, ktoré len vyslovilo iný názor.“
Študentky trenčianskeho gymnázia prehovorili pre Denník N o tom, aké to bolo stať sa terčom útoku krajne pravicovej Republiky. Hnevalo ich, že okrem pedagogičky útočili aj na 14-ročnú študentku, ktorú Lívia Pavlíková (známa z Kulturblogu, dnes vysiela cez projekt Metapolitika, zároveň bola na kandidátke hnutia do eurovolieb) označila za „chodiacu depresiu“. Komentovala tak vzhľad dievčaťa podľa fotiek na jej Instagrame, ktoré Pavlíková ukázala aj svojmu publiku na sociálnych sieťach.
Dôvodom bola plánovaná spomienková akcia na výročie teroristického útoku na Zámockej ulici. Študentom bolo na báze dobrovoľnosti ponúknuté, aby do školy prišli oblečení v pestrých farbách, prípadne aby vytvorili tematický plagát.
Malo ísť o prejav solidarity, Republika to však prezentovala ako niečo zvrátené. Honba na dúhové čarodejnice následne pokračovala tlakom na ďalšie školy, ktoré mali v pláne podobné aktivity.
Trenčianske gymnázium pod tlakom akciu zrušilo. Konala sa pritom aj minulý rok, vtedy však verejnosť nezaujímala. Pietnu spomienku nakoniec usporiadalo samotné mesto Trenčín – priamo pred školou.
Kde sa podel Bádateľ?
Nebezpečný web s medicínskymi nepravdami Bádateľ už celé týždne nezverejňuje obsah na svojom facebookovom profile. Je totiž nedostupný. Nie je však zmazaný. Spoločnosť Meta, ktorá sociálnu sieť prevádzkuje, redakcii denníka SME potvrdila, že profil nezmazala. Skryť ho teda musel samotný administrátor stránky.
V skutočnosti nejde o nič prekvapivé. Anonymný administrátor Bádateľa to v minulosti urobil už niekoľkokrát, a preto môžeme očakávať, že skôr či neskôr profil znova ožije.
Prečo to Bádateľ robí, nie je jednoznačne isté. Viacerí odborníci však predpokladajú, že sa tak snaží obchádzať pravidlá sociálnej siete a predísť sankciám, ktoré by mohli viesť k zrušeniu stránky. Je totiž známe, že moderátori Mety nepreverujú nahlásený obsah, ak je tento obsah medzičasom už nedostupný. To sa dá dosiahnuť zmazaním konkrétnych statusov, ale aj dočasným „dobrovoľným“ vypnutím profilu.
Mimochodom, polícia Bádateľa niekoľko rokov vyšetrovala pre šírenie medicínskych dezinformácií o covide-19 v čase pandémie. Denník SME pred pár týždňami zistil, že autora správ sa nepodarilo stotožniť, a preto bolo trestné stíhanie prerušené. Za správy, ktoré majú potenciál ohroziť zdravie a životy čitateľov, tak nebude niesť žiadne následky.
Polícia viac nestíha dezinfoweb Bádateľ za medicínske hoaxy. Úspešne sa skryl na Bahamách Čítajte
Stojí za prečítanie
Pravdivé ruské rozprávky: Humor kombinovaný s kreativitou je populárnym spôsobom boja proti hoaxom a dezinformáciám. Začiatkom tohto roka prišlo české ministerstvo zahraničných vecí so zaujímavým nápadom – vytvorilo publikáciu Prokremelské pohádky. Milou a graficky prívetivou formou na spôsob rozprávkovej knižky v nej vyvracia populárne dezinformačné naratívy ruskej propagandy. Ministerstvo aktuálne pre pretrvávajúci záujem zvažuje dotlač fyzickej verzie. V elektronickej podobe si ju môžete prečítať aj vy – PDF na stiahnutie
Sprievodca bažinou internetu: Český server Investigace.cz od septembra publikuje sériu článkov s názvom „Sprievodca českým a slovenským Telegramom“. Ak sa chcete lepšie zorientovať medzi dezinformačnými aktérmi, ktorí ovplyvňujú náš informačný priestor aj mimo tejto silno proruskej platformy, prečítať si môžete prvé dve časti: 1. diel / 2. diel
AI v amerických voľbách: Slovensko už má skúsenosti s tým, ako môže do predvolebnej kampane zasiahnuť generatívna umelá inteligencia (AI), ktorá vie imitovať hlas vybraného človeka či vytvoriť falošné video s jeho tvárou. Spojené štáty sa touto témou aktuálne zaoberajú v súvislosti s blížiacimi sa prezidentskými voľbami. Atlantic Council zverejnil podrobnú analýzu rizík. Konštatuje, že americká demokracia čelí výzvam, ktoré tu boli už pred nástupom generatívnej AI, a preto súčasné problémy nemôžeme hádzať na umelú inteligenciu. Tá len môže súčasné výzvy ešte viac prehĺbiť: Celá správa
Šediny predávajú „pravdu“
Za dobrotu na žobrotu: Štátna stránka „Hoaxy a podvody – Ministerstvo vnútra“ sa znova predviedla. Obeť podvodu jej administrátorom v dobrej viere zaslala screenshoty komunikácie s bazárovým podvodníkom, aby upozornili ostatných Slovákov. Dopadlo to tak, že stránka komunikáciu zverejnila – aj s celou fyzickou adresou obete. Podvodníci pritom radi cielia na ľudí, ktorí v minulosti na nejaký podvod naleteli. Cítia vyššiu šancu, že naletia znova. Školácka chyba je len jedným z vážnych prešľapov, ktorých sa štátna FB stránka tento rok dopustila po tom, čo v januári prešla z rúk polície pod kontrolu Centra boja proti hybridným hrozbám (CBHH).
Fenomén internetových citátov: Emil Horváth je nový Milan Lasica. Aspoň pokiaľ ide o vymyslené citáty známych osôb, ktoré svojím životným múdrom na Facebooku otvárajú oči bežných ľudí. Najnovší vymyslený citát uznávaného herca znie: „Nahovárať si, že keď sledujem médiá, dozviem sa, čo sa deje vo svete, je ako nahovárať si, že keď sledujem rybičky v akváriu, vidím more.“
Hlbokú myšlienku, ktorá je však v zdanlivom rozpore s viacerými skutočnými vyjadreniami herca, zdieľali tisícky Slovákov. Samotný Horváth nemá k Facebooku pozitívny vzťah a sociálnu sieť nepoužíva.
Pár faktov na rozlúčku: Aj s odstupom času naďalej rezonuje téma správy splnomocnenca Petra Kotlára o covide-19 a očkovaní. Kým na dezinfoscéne zožal doslova obrovský potlesk, mnohým občanom sa nepozdávala reakcia odbornej obce, ktorá sa vraj voči správe dostatočne tvrdo neohradila. Rádiológ a súdny znalec Maroš Rudnay z projektu Lovci šarlatánov správu označil za „súvislý slovný šalát, kde splieta absolútne scestné konštrukcie a fantazmagórie“ a vysvetlil, že sa na to reaguje veľmi ťažko. Možno sa to podľa neho zmení, keď Kotlár svoju správu zverejní a vedci budú môcť reagovať na konkrétne tvrdenia a s nimi spojené „dôkazy“.
Odborná obec však nebola úplne ticho. Pozrieť si môžete nás nedávny rozhovor s virológom Borisom Klempom alebo utorkový živý rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej a imunológa Miloša Jeseňáka:
Dezinfomaják zostavujeme aj s pomocou slovenského AI nástroja GASTON pre monitorovanie audiovizuálnych zdrojov, transkripciu, sumarizáciu a preklady videí a zvukových nahrávok.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO