Aréna o veľkých zmenách vlakových spojení: Ako budeme cestovať po zrušení IC?
20. okt 2024 o 18:05 I
Deväť z desiatich cestujúcich by si malo polepšiť.
InterCity vlaky končia. Sú to presne tie spoje, z ktorých vždy v nedeľu večer vystúpili v Bratislave na železničnej stanici študenti a v Bratislave pracujúci východniari. Nahradia ich expresy.
O tom, čo cestujúcim prinesie zmena grafikonu, čo čaká tých, ktorí využívajú regionálne spoje, a kedy bude realitou rýchlejšie spojenie východu so západom v relácii Aréna s Janou Krescanko Dibákovou hovorili generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovensko Peter Helexa a analytik Útvaru hodnoty za peniaze Rastislav Farkaš.
V rozhovore sa venujeme týmto témam:
- Zmena prinesie ľuďom, ktorí cestujú na trase Bratislava – Košice viac vlakov.
- Hodinový takt zmení využiteľnosť prípojov.
- Ceny zatiaľ nevzrastú, sme lacnejší približne o tretinu ako okolité krajiny.
- Rušne staré 30 – 50 rokov, modernizácia je nevyhnutná.
Čo táto zmena prinesie ľuďom, ktorí cestujú cez celé Slovensko?
Peter Helexa: Tá zmena je pozitívna, pretože prinesie ľuďom, ktorí cestujú na trase Bratislava – Košice, päť vlakov denne navyše. Momentálne chodí jedenásť párov, z toho sedem párov expresov, 4 x IC. Po novom to bude šestnásť vlakov, všetko expresy na tej istej trase a prevezú výrazne viac ľudí, až 2,5 milióna ročne navyše.
Na druhej strane, primárnou motiváciou ľudí bol predovšetkým čas – tých 41 minút, ktoré ušetrili. A to sa týka nielen ľudí, ktorí cestovali z Bratislavy do Košíc, ale aj ľudí, ktorí cestovali ďalej – do Michaloviec, do Humenného, cestujú vyslovene na východné Slovensko. Nemôžu v tomto zmysle oni strácať a uvažovať spôsobom: “Načo mi je viac vlakov? Ja sa potrebujem rýchlo dostať domov.”
Peter Helexa: Títo ľudia dostanú výrazne väčšiu možnosť výberu. Tým, že vlaky po novom budú medzi Bratislavou a Košicami premávať v takzvanom hodinovom takte, tak je z hľadiska výberu cestujúceho toto jednoznačne priaznivejšie. Dostanú viac vlakov, dostanú väčšiu možnosť výberu, väčšiu kapacitu, prevezieme viac ľudí.
A keď porovnáme ceny, tak takisto z hľadiska cien cestovného. Dnes je v IC vlaku druhá trieda niekde na úrovni necelých 25 eur. A v prípade expresu, keď na ich prevádzku prispieva štát, je táto cena niekde pod devätnástimi eurami. Takže z tohto pohľadu, myslíme si, že benefity určite prevážia nad tým, že sa nám vlastne čas cestovania čiastočne natiahne.
V rámci tej trošku viac ako polhodiny navyše obslúžime ďalších osem zastávok, kde dnes nemajú cestujúci priamy prístup na vlaky InterCity. Sú to aj okresné mestá, napr. Púchov, Považská Bystrica.
Zároveň tým, že tieto vlaky budú jazdiť v hodinovom takte, bude možné prestupovať často efektívnejšie. V niektorých prípadoch dospejeme k tomu, že tie časy prestupov budú skrátené.
Pán Farkaš, ak sa na to pozriete očami analytika, je toto efektívna zmena pre cestujúcich? Alebo je efektívna predovšetkým z toho finančného hľadiska? IC vlaky sú komerčný produkt a Železničná spoločnosť Slovensko dlhodobo argumentuje tým, že je tam vyťaženosť len 50 percent. Je toto tá hodnota za peniaze, o ktorú ide?
Rastislav Farkaš: Vždy potrebujeme dať na misku váh tie alternatívy, ktoré sú. Prvá alternatíva je, že máme vlaky, ktoré jazdia častejšie, každú hodinu.
To je bežná prax, ktorá je známa napríklad v Česku, v Maďarsku, vo Švajčiarsku, v Rakúsku. Tiež tam evolúcia išla dosť do stavu, že sadnete do vlaku, veziete sa a neriešite, koľko má zastávok, ale viete, že ten vlak chodí stále a že to je veľká výhoda.
Alternatíva dva je, že máte menej spojení, ale sú trošku rýchlejšie.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO