Protest praktických lékařů se nakonec neuskuteční
Praktičtí lékaři pro dospělé a pro děti odvolali svůj protest, který plánovali na konec října. Ministerstvo zdravotnictví upraví úhradovou vyhlášku, která rozděluje peníze na rok 2025, podle jejich požadavků. Po jednání s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09) to řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.
Na příští rok počítá úhradová vyhláška s příjmy 530 miliard korun. Meziročně měly příjmy ordinací praktických lékařů vzrůst o 2,8 procenta, žádali 3,3 procenta, což podle Šonky bude nově splněno. Peníze pro ně MZd vezme z rezervy na centrovou péči, tedy moderní drahé léky na vážná onemocnění.
„Dodatečné prostředky pocházejí z rezervy určené pro centrovou léčbu. Nadále tak plníme vládní usnesení o vyrovnané úhradové vyhlášce,“ uvedl ministr Válek. Úhrada od zdravotních pojišťoven se ordinacím podle ředitele odboru regulace cen a úhrad MZd Tomáše Trocha navýší prostřednictvím koeficientů, kterými se zohledňuje náročnost menších dětí nebo starších pacientů.
Kdy se měla konat stávka praktických lékařů?
Protest se měl uskutečnit v úterý 29. a ve středu 30. října. Po dohodě lékařů s ministrestvem zdravotnictví se stávka nakonec neuskuteční. Praktičtí lékaři budou mít otevřeno.
Proč chtěli praktičtí lékaři protestovat?
Sdružení praktických lékařů usiluje o navýšení prostředků z veřejného zdravotního pojištění pro praktické lékaře. Vyhláška, která je podle Šonky aktuálně zaměřena spíše na nemocniční péči, prý nezohledňuje nedostatek praktických lékařů pro dospělé i děti a špatnou dostupnost péče v některých regionech.
„Nezohledňuje to, že tady máme jeden milion lidí bez praktického lékaře, že na polovině území České republiky je špatná dostupnost pediatrů a na jedné třetině území je špatná dostupnost praktických lékařů pro dospělé,“ dodal Šonka pro ČT24.
Zástupci lékařů již adresovali dopis premiérovi Petru Fialovi (ODS), ve kterém vysvětlují důvody svého kroku a žádají změnu úhradové vyhlášky.
Jak původně reagovalo ministerstvo zdravotnictví Vlastimila Válka?
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob médiím sdělil, že vyhláška ještě není finální a stále může doznat drobných změn, byť se zásadními úpravami nepočítá.
„Já jsem předložil tři varianty a ani jedna z nich nebyla akceptovaná,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na konferenci po jednání ministerstva s odbory a Českou lékařskou komorou. Vyhovět jejich návrhům by podle něj znamenaly náklady na platy vyšší o 40 miliard korun. „Bylo by nutné buď sebrat ve prospěch platů peníze jiným segmentům, zvýšit daně, nebo zvýšit zdravotní pojištění. Ani s jedním nemohou souhlasit,“ dodal.
Návrhy lékařů by podle ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňka Kabátka měly za následek prohlubování deficitního financování systému veřejného zdravotního pojištění.
Co tvrdí zástupci nemocnic?
Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) zvažuje napadnutí úhradové vyhlášky u Ústavního soudu. Asociace protestuje proti rozdílům mezi úhradami pro regionální nemocnice, které organizace zastupuje. Poukazuje na to, že vyšší částky jdou pro velké nemocnice zřizované státem. ASČM v tom vidí možný střet zájmů ministerstva zdravotnictví. Neústavní je ale podle asociace především to, že úhrady mají být meziročně nižší, což už jednou Ústavní soud v minulosti zrušil.