Zájem českých investorů o ukrajinské startupy roste
Publikováno:
21.10.2024
Ministerstvo průmyslu a obchodu podpořilo prostřednictvím projektu ekonomické diplomacie PROPED několik akcí v Kyjevě, jejichž cílem bylo propojit zástupce venture kapitálových fondů z České republiky a dalších zemí s ukrajinskými startupy chystajícími se expandovat na západní trhy.
Akce se konaly ve dnech 17.-19.10. a navázaly na úspěšnou konferenci Invest in Bravery spoluorganizovanou MPO v březnu 2024 v Praze. Této konference se zúčastnila desítka ukrajinských startupů, které prokázaly, že ukrajinský technologický sektor má světu co nabídnout. Válce navzdory i díky ní vzniká v napadené zemi mnoho technologicky vyspělých společností s globálními ambicemi. Jejich dalšímu růstu a expanzi brání právě nedostatek domácího rizikového kapitálu. Zájem českých investorů o ukrajinské startupy roste, o čemž svědčí i jejich hojná účast na akcích v Kyjevě.
Hlavním bodem programu byla konference Invest in Bravery v pátek 18.10. organizovaná českým stejnojmenným spolkem. Zúčastnil se jí český velvyslanec na Ukrajině Radek Pech, zástupkyně MPO Roksolana Dryndak a zástupci z řad českých investorů, podnikatelů, novinářů i startupů. Českou delegaci doplnili investoři, ředitelé fondů, podnikatelé a odborníci v oblasti inkubace z celého světa, například ze Spojených států, Velké Británie, Německa, Rakouska, Estonska či Belgie. Řečníci návštěvníkům přiblížili, jaké je začínat a rozvíjet podnikání v době bombových útoků, zákazu cestování a dalších unikátních výzev. A jaké příležitosti čekají na ty, kteří se v této době nebojí investovat do ukrajinských startupů. Jeden z panelů se věnoval oblasti, která logicky budí celosvětový zájem a jejíž je Ukrajina aktuálně globálním centrem – inovace v obranném průmyslu a technologie dvojího užití.
Zájem účastníků byl upřen zejména na představitelé startupů, nejen těch ukrajinských. 18 mladých začínajících společností mělo možnost představit své inovativní produkty z oblasti IT, medicíny, obrany a jiných. K vidění tak byly například aplikace, která rozpozná výrobek vyrobený v Rusku nebo s ruským kapitálem, nové typy dronů nebo třeba inteligentní protézy dolních i horních končetin. Šest nejúspěšnějších starupů se v březnu příštího roku podívá do Prahy, kde budou soutěžit o možnost odcestovat na velké finále Startup World Cup v San Franciscu a vyhrát 1 milion dolarů.
Organizátorům se podařilo přilákat velké množství investorů, které dle předběžných odhadů čítalo skoro polovinu celkového osazenstva akce.
Ukrajinské startupy měly také možnost představit se ve večerním programu v sobotu 19.10. Jedinečnou akci s cílem propojit startupy a investory v neformálním prostředí organizoval český venture kapitálový fond Nation1 ve spolupráci s ukrajinským iHubem. Akce s názvem “Pitch to the Beat” dal prostor pro prezentaci s doprovodem vybrané hudby nejen ukrajinským startupům, ale také investorům. Následný networking, který byl klíčovou součástí pro úspěšné propojení všech účastníků, završil nabitý program letošních česko-ukrajinských technologických dní.
Tato akce je jednou z řady aktivit, jimiž Ministerstvo průmyslu a obchodu dlouhodobě podporuje rozvoj česko-ukrajinského obchodu, růst nových sektorů a inovativních technologií a investice českého rizikového kapitálu na Ukrajině.
Ve spolupráci s Národní investiční bankou brzy navíc spustí Fond fondů Ukrajina s cílem zvýšit dostupnost rizikového kapitálu pro ukrajinské technologické startupy.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO