Rod Lichtenštejnů je udržitelný už 800 let, jejich lesy jsou digitalizované, každý strom má číslo
Zástupci rodu Lichtenštejnů byli kdysi průkopníci ve zpřístupňování krajiny veřejnosti, od pradávna se angažoval v ochraně přírody, úzce spolupracovali s vědci a podporovali vzdělanost.
Tyto principy dodržuje rod dodnes a jeho pestré historii se věnuje výstava s příznačným názvem “Lichtenštejnové – 800 let udržitelnosti”, která aktuálně putuje po České republice.
Lichtenštejnové umí také dobře hospodařit s majetkem a jsou úspěšní podnikatelé. I dnes jsou jejich firmy provázané s přírodou. Jedna z nich se například věnuje přípravě sadeb do lesů.
„Umí připravit sadbu podle nadmořské výšky s přesností na 100 metrů a s přihlédnutím k tomu, jestli je to severní, či jižní kopec. Tyto lesy pak vydrží i proměny počasí a má to samozřejmě obrovský obchodní úspěch,“ uvedl v pořadu FLOW zvláštní zmocněnec Nadace knížete z Lichtenštejna pro Českou republiku a její mluvčí Michal Růžička.
V rozhovoru také mimo jiné popsal, jak se rod pomocí moderních technologií stará o své lesy nebo to, jaký mají Lichtenštejnové vztah k Česku.
Probrali jsme i táhlý spor státu s Lichtenštejny. Nadace knížete z Lichtenštejna totiž vede s Českou republikou spor o majetek, který byl rodině knížete zkonfiskován po druhé světové válce podle Benešových dekretů (jde zejména o zámky Lednice a Valtice). Benešovy dekrety se ale na knížecí rod vztahovat neměly.
V čem si vzít od Lichtenštejnů příklad v oblasti udržitelnosti příklad? Jak se můžeme inspirovat přímo v Liechtenštejnsku a jaká jsou specifika této země? Sledujte FLOW s Michalem Růžičkou, kde jsme to probrali podrobně.