Sdružení pěstitelů: Vánoční stromky budou letos zhruba o deset procent dražší

Praha – Za vánoční stromky si letos lidé připlatí zhruba deset procent. Zatímco nejprodávanější jedle kavkazská loni stála 690 až 990 korun, letos to podle Sdružení pěstitelů vánočních stromků bude 750 až 1050 korun. Informace ČTK poskytl místopředseda sdružení František Valdman. Do zdražení se podle něj promítlo přesunutí vánočních stromků do vyšší sazby DPH a rostoucí náklady na práci, energie či hnojiva. V minulosti sdružení upozorňovalo na velký nárůst dovozu nadprodukce vánočních stromků z Dánska a Polska, zahraniční dovoz ale podle Valdmana postupně přestává český trh ohrožovat.

Rostoucí výrobní a mzdové náklady a zároveň akutní nedostatek pracovních sil vede podle Valdmana k významnému snižování produkčních ploch v Evropě. “Pěstování vánočních stromků se pro mnoho producentů stává nerentabilním. Bohužel to vede k výrazně nižší produkci a zvyšujícím se cenám,” uvedl Valdman. Nedostatek stromů ale podle něj nehrozí.

Zajímavost :  Statistici zveřejní výsledky průmyslu, stavebnictví a obchodu za srpen

Smrk pichlavý letos lidé podle sdružení pěstitelů pořídí za 450 až 600 korun, smrk ztepilý za 400 až 500 korun. Borovice bude stát od 450 do 600 korun. Jedná se o ceny z nejprodávanějších kategorií stromků ve velikosti 150 až 200 centimetrů. Maloobchodní ceny se mohou regionálně lišit.

Produkce vánočních stromků v Česku pravidelně stoupá, úbytek produkčních ploch v zahraničí je proto pro české pěstitele, kteří jsou schopni nabídnout mnohem kvalitnější stromky, pozitivní zpráva, řekl Valdman. Velký dovoz nekvalitních stromků ze zahraničí podle něj vytvářel tlak na české pěstitele a bylo pro ně obtížné cenově konkurovat. Stromkům ze zahraničí ubírá na kvalitě zejména dlouhá a nevhodná přeprava, doplnil. Stromky ze zahraničí ale budou Valdmana stále tvořit zhruba polovinu prodejů, protože Česko není v pěstování vánočních stromků soběstačné.

Zajímavost :  Premiérova proruská propaganda a národný záujem (píše Boris Zala)

V Česku se ročně spotřebuje až 1,3 milionu vánočních stromků, z toho 90 procent tvoří jedle kavkazská a pět procent smrk pichlavý. Podíl smrku a borovice poklesl pod pět procent, v roce 2020 byl podíl deset procent. Prodej umělých stromků klesá, což sdružení vysvětluje rostoucím zájmem o kvalitu životního prostředí a tím, že přírodní vánoční stromky zatěžují životní prostředí výrazně méně. “Vánoční stromek je obnovitelný přírodní zdroj, což se nedá říci o látkách, ze kterých je vyrobena jeho umělá atrapa,” řekl Valdman.

Stromky se pěstují dva až čtyři roky ve školkách, následně se přesouvají na plantáže. Například nejoblíbenější jedle se ve výšce kolem 180 centimetrů prodávají i po 15 letech růstu ze semene. Prodej stromků začne tradičně začátkem prosince, těžit je pěstitelé začnou v listopadu.

Reklama

Zajímavost :  Scenárista Andy Kraus: Som len robotník, robím, čo chce televízia

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO