Stablecoiny získávají na popularitě. Binance přináší přehled o jejich regulaci
Stablecoiny, digitální aktiva navázaná na tradiční měny nebo jiná aktiva, si rychle získávají celosvětovou oblibu. Tento růst neunikl pozornosti regulačních orgánů.
Stablecoiny na pořadu dne
Stablecoiny představují jednu z nejpraktičtějších aplikací technologie blockchainu, protože kombinují výhody decentralizace s potřebou stability, kterou tradiční kryptoměny často postrádají. Díky tomu jsou ideální pro každodenní transakce, jako jsou platby nebo přeshraniční převody. Stabilní hodnotu si udržují tím, že jsou navázaná na tradiční měny, komodity nebo jiná aktiva.
Nejčastěji jsou spojeny s fiat měnami, jako je americký dolar (USDT, USDC), což z nich dělá nejoblíbenější typ stablecoinů. Kromě těch krytých fiatem existují také kryté jinými aktivy (například DAI) a algoritmické stablecoiny, které se snaží udržet svou hodnotu pomocí automatizovaných mechanismů.
Právě algoritmické stablecoiny jsou jedním z důvodů, proč regulační orgány zpřísňují své požadavky. Příkladem je případ TerraUSD (UST) z roku 2022, který k udržení hodnoty používal chytré kontrakty (smart contracts). Po ztrátě svého krytí však UST prošel značnou volatilitou, což vedlo k významným finančním ztrátám. Regulační orgány po celém světě se i díky případu UST začaly zaměřovat na přísnější pravidla pro stablecoiny, zejména ty algoritmické. Například Evropská unie v rámci svého nového regulačního rámce MiCA (Markets in Crypto-Assets) algoritmické stablecoiny úplně zakázala.
MiCA zároveň stanovuje, že stablecoiny kryté fiat měnami musí být vydávány licencovanými subjekty, které jsou povinné udržovat dostatečné rezervy a transparentně informovat o jejich složení. Kromě toho musí být vydavatelé stablecoinů schopni na žádost uživatele zajistit okamžité vykoupení tokenů. Pro významné stablecoiny MiCA vyžaduje, aby alespoň 30 % (někdy i 60 %) jejich rezerv bylo drženo na samostatných účtech u náležitých finančních institucí.
Kromě Evropské unie přistoupily k regulaci stablecoinů i další významné jurisdikce. Například Spojené státy diskutují o návrhu zákona, který by umožňoval vydávání stablecoinů pouze registrovaným bankám a společnostem, které splní přísné požadavky na rezervy a transparentnost.
„Cílem těchto regulací je ochrana uživatelů, což je hodnota, kterou máme v Binance od samého začátku. Je však klíčové najít rovnováhu mezi regulací, která zajistí bezpečnější a stabilnější kryptoměnový trh, a regulací, která by mohla brzdit inovace a popírat hodnoty, na kterých byl celý blockchainový systém vybudován,” komentuje Ondřej Pilný, manažer Binance pro Česko a Slovensko.
Závěr
Jasná pravidla a transparentnost, které regulace představují, zvyšují důvěru mezi investory a podnikateli, což může urychlit adopci stablecoinů v globální ekonomice. Regulace navíc nastavují standardy, které ovlivní budoucí legislativní rámce pro celý blockchainový průmysl, a tím přispívají k dlouhodobému rozvoji bezpečnějšího a stabilnějšího kryptoměnového ekosystému.
Přehled konkrétních stablecoinových regulací v několika světových jurisdikcích a možný dopad těchto regulací na budoucnost kryptoměnového trhu je k dispozici na blogu Binance.
Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO