Prerábka trate pri Žiline sa posunula. Na projekt za stovky miliónov eur si počkáme ešte viac než rok
Ak cestujete vlakom severnou trasou z hlavného mesta do Košíc, už roky môžete sledovať práce pri Žiline a v okolí. Prebieha tam rekonštrukcia žilinského uzla, ktorá spomaľuje príchod a prechod stanicou. Miera meškania sa mení v závislosti od prebiehajúcich prác v danom čase.
Keď bude celý projekt hotový, vlaky budú môcť jazdiť rýchlejšie, čo prinesie časovú úsporu približne 10 minút v porovnaní s doterajším stavom. Celý projekt má stáť viac ako 330 miliónov eur.
Cieľom modernizácie je prestavba existujúcej železničnej infraštruktúry za účelom zvýšenia jej vybavenosti a sprístupnenie modernejších prvkov, čím sa skvalitní celý úsek. Pri takejto veľkej rekonštrukcii sa obmedzuje aj kríženie s cestnými komunikáciami. Budujú sa tak nové nadjazdy, podjazdy a podchody. Rovnako prichádza aj k prestavbe trakčných vedení.
Meškanie pri projekte
Celý projekt mal byť pôvodne dokončený na konci tohto roka. Je však zrejmé, že sa dokončenie posunie minimálne o jeden rok. Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) tvrdia, že dôvodov je viacero.
Opisujú, že pri uzle Kysucká bolo jednou z podmienok právoplatného stavebného povolenia vybudovanie cestného nadjazdu na Ulici 1. mája pred uzavretím podjazdu na Kysuckej ulici. Pre absenciu právoplatného stavebného povolenia bolo potrebné upraviť postup výstavby.
„Do tohto procesu vstúpilo tiež mesto Žilina so svojimi požiadavkami. Tým došlo k narušeniu vzájomných náväzností. Ďalším aspektom bola koordinácia prác v rámci výstavby autobusovej stanice, ktorá patrí medzi tzv. vyvolané investície. Tiež bola zaznamenaná celá rada problémov v rámci tejto časti diela, predovšetkým pri odhaľovaní zlého technického stavu inžinierskych sietí a identifikácii množstva nepredpokladaných okolností vyžadujúcich osobitné projekčné riešenia,“ vymenúva pre Aktuality.sk hovorkyňa ŽSR Vladimíra Bahýlová.
Preto tiež prišlo k obmedzeniu prác oproti predpokladanému harmonogramu. Vplyv na stavbu mala podľa nej aj vojna na Ukrajine. Malo ísť najmä o nedostupnosť jednotlivých stavebných materiálov a komponentov.
(Článok pokračuje pod fotografiami)
Ako sa hýbe projekt
Projekt je rozdelený na dve sekcie, pričom v prípade prvej je prestavanosť už na úrovni 97,78 percenta, pri druhej sekcii ide o niečo vyše 62 percent. Dáta platia k 31. augustu 2024.
V časti Váh-odbočka a zastávka Varín je hotový železničný spodok a zvršok, trakčné vedenie, priepusty a rekonštrukcie mostov, preložky inžinierskych sietí, vybudovaný most do terminálu intermodálnej prepravy (TIP) a prístupová cesta. Tiež je dokončený podchod pre cyklistov a peších, protihlukové steny, zabezpečovacie zariadenia, komunikácie a chodníky.
Odbočka a zástavka Varín – Strečno má hotový železničný spodok a zvršok, trakčné vedenie, preložky inžinierskych sietí, most vez Varínku, podchod pre cyklistov a peších, podchod pre cestujúcich vo Varíne či nové nástupište č. 1 a č. 2. Tiež ide o predstaničné spevnené plochy pre parkovanie, protihlukové steny, zabezpečovacie zariadenie, komunikácie a chodníky.
Pri úseku Žilina-Strážov – Váh je dokončený železničný spodok a zvršok nepárnej skupiny, nové nástupište č. 3 a č. 4 a sčasti predĺženie podchodu ulíc Uholná/Národná. Hotové sú aj preložky inžinierskych sietí, trakčné vedenie, osvetlenie, preložky oplotení, protihlukové steny a podchod pre cyklistov a peších v Strážove. Tiež je hotová mostná konštrukcia cez Váh v Budatíne a cez Rajčanku v Strážove či zabezpečovanie zariadenie.
Čo ešte nie je hotové
Železnice Slovenskej republiky uvádzajú, že v rámci projektu treba ešte dokončiť nové nástupište č. 1, 1R, 2, 5, 6, sčasti predĺženie podchodu ulíc Uholná/Národná v Žiline a tiež preložky inžinierskych sietí, trakčné vedenie, osvetlenie, protihlukové steny či podchod pre cyklistov a peších v Budatíne.
Ide aj o mosty cez Váh v Budatíne a cez Rajčanku v Strážove alebo mostný cestný nadjazd pri zastávke Žilina-odbočka. Dokončiť sa musí aj rekonštrukcia železničného mosta ponad Kysuckú ulicu a ponad potok Všivák či zástavka Žilina-predmestie.
Rýchlo iba na časti trate
Celková dĺžka severnej trate Bratislava – Košice je 443 kilometrov. Len na približne 190 kilometroch môžu vlaky jazdiť rýchlosťou 160 km/h. Celkovo teda len na približne 40 percentách trate môže vlak jazdiť vyššou rýchlosťou. Dopravcovia musia mať aj vozne a rušne, ktoré im dovoľujú jazdiť 160 km/h.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO