MPO zve na Den otevřených dveří v Petschkově paláci. Letos budou prohlídky ve filmovém duchu

Publikováno:

23.10.2024

Autor:

Odbor komunikace 01400

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) u příležitosti výročí vzniku samostatného Československa, v pondělí 28. října od 9 do 16 hodin, zpřístupní veřejnosti Petschkův palác. Letos se prohlídky ponesou ve filmovém duchu, resort návštěvníkům představí filmy a seriály, které se v budově natáčely.

Petschkův palác je oblíbeným místem pro filmové produkce, a to jak české, tak zahraniční. Filmuje se tam často, v průměru jde o šest filmů ročně. Kromě prohlídky samotného paláce letos vůbec poprvé budou moci návštěvníci objevit filmová zákoutí Petschkova paláce a zažít atmosféru místa, kde vznikala řada známých scén z filmů a seriálů,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.

Zajímavost :  Šimkovičová urobila zle všetko, čoho sa chytila, myslí si Kleinert. Odvolávanie jej len predĺžilo život, tvrdí Jarjabek

V budově s jedinečnou atmosférou se natáčela řada známých snímků, jakou jsou například Vlny, Anthropoid, Masaryk, Jeden život, Milada, oscarový snímek Králíček Jojo nebo film Lída Baarová. Návštěvníci na různých místech najdou plakáty k jednotlivým titulům. Pro dokreslení atmosféry budou na obrazovkách promítány trailery těchto filmů a seriálů.

„Návštěvníci si v Petschkově paláci budou moci mimo jiné prohlédnout maketu budovy, reprezentační prostory s dobovým nábytkem a zařízením, konferenční místnosti i zrenovovaný rozsáhlý bankovní trezor. Přístupná bude i Pieta, prostory zachycující temnou historii budovy v období okupace s vyšetřovnami a celami,“ doplňuje státní tajemník v MPO Vladimír Mana.

Petschkův palác, postavený v letech 1922–1927 na objednávku bankovního domu Petschek a spol., je významnou neoklasicistní budovou, která v sobě kombinovala moderní technologie své doby. Rodina Petschků emigrovala před hrozbou nacismu a palác přešel do vlastnictví československého státu. Za druhé světové války v paláci sídlilo velení gestapa pro Čechy a ve sklepních prostorách se dochovaly cely a vyšetřovny, v nichž trpěli čeští odbojáři. Po válce byl palác znárodněn. Od roku 1993 slouží Ministerstvu průmyslu a obchodu. V posledních letech prošel rozsáhlými rekonstrukcemi, záchrana páternosteru obdržela nominaci na cenu Národního památkového ústavu.

Zajímavost :  Vznik Československa ako nový univerzalizmus (píše Michal Havran)

Fotogalerie

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO