Cez víkend sa mení čas. Prechod z letného času môže priniesť bolesti hlavy aj horší spánok

Dôležité je dodržiavať spánkový režim.

Načítavam… Prechod z letného času môže priniesť bolesti hlavy aj horší spánok

Článok je nahovorený syntetickým hlasom.

Na budúci týždeň slnko zapadne skôr, ako väčšina ľudí odíde z práce domov. V noci zo soboty 26. októbra na nedeľu 27. októbra sa totiž končí letný čas. Na hodinách sa o 3.00 h stredoeurópskeho letného času (SELČ) posunú ručičky naspäť na 2.00 h stredoeurópskeho času (SEČ).

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Súvisiaci článok Zachovať letný alebo zimný čas? Ako by sa zmenili dni na Slovensku Čítajte 

Lekár Imrich Mucska pre SME hovorí, že predĺženie spánku o hodinu je pre nás priaznivejšie a ľudia to aj dobre tolerujú.

„Neprináša to také závažné problémy ako opačný posun času na jar, keď sa spánok skráti o hodinu. Vtedy vznikajú nevoľnosti, psychické poruchy aj problémy s pamäťou,“ hovorí predseda Slovenskej spoločnosti spánkovej medicíny.

Na letný čas by mali ľudia na Slovensku opäť prestaviť hodinky až 30. marca 2025.

Možné bolesti hlavy

Zástupca riaditeľa programu vnútornej medicíny v nemocnici Huntington Health v Kalifornii Rajkumar Dasgupta pre CNN uviedol, že koniec letného času môže byť aj spúšťačom syndrómu klastrovej bolesti hlavy (cluster headache).

Zajímavost :  Envirorezort chce do konca roka odstreliť 100 medveďov. Tvrdí, že nemá na výber, odborníci bijú na poplach

Spôsobuje prudké bolesti, ktoré sa objavujú viackrát denne presne v polovici hlavy väčšinou za okom a v oblasti koreňa nosa. Človek pri nich slzí, sčervená mu očná spojovka, tečie mu z nosa a potí sa. Avšak nevracia, ako je to pri migréne.

„Záchvaty sa môžu vyskytovať každý deň počas šiestich až ôsmich týždňov, a potom vymiznú. Teória hovorí, že zmena času môže skutočne vyvolať cyklus,“ tvrdí Dasgupta.

Časť mozgu nachádzajúca sa v hypotalame, ktorá je „generátorom klastrových bolestí hlavy“, totiž zároveň riadi naše cirkadiánne rytmy.

International Headache Society (Medzinárodná spoločnosť pre bolesti hlavy) stanovila deň povedomia o syndróme klastrovej bolesti hlavy symbolicky na 21. marca. „U prevažnej väčšiny pacientov sa totiž syndróm reaktivoval počas sezónneho posunu na jar a na jeseň. V niektorých prípadoch sa to stáva natoľko naplánované, že tieto osoby si neplánujú aktivity a pomaly sa sťahujú zo spoločnosti len zo strachu z nového obdobia záchvatov,“ vysvetľuje na webe.

Dasgupta dodáva, že aj veľa ľudí s migrénou zvyčajne trápi nedostatok spánku alebo je ovplyvnených zmenou času, takže sa u nich v tomto období zvýši frekvencia bolestí hlavy.

Špecialista na bolesti hlavy Fred Cohen z Icahn School of Medicine v New Yorku pre Today radí prispôsobiť spánok tak, aby ste si zachovali pravidelný režim. To znamená, že ak zvyčajne spíte sedem hodín denne, uistite sa, že aj po zmene času budete spať rovnako.

Depresia aj posunutý obed

Počas jesene a zimy, keď sú dni kratšie, môžu mať niektorí ľudia narušené vnútorné telesné hodiny – poruchu cirkadiánneho rytmu.

Zajímavost :  O jeho príbehu vyšla kniha, ktorá poukazuje na zneužívanie moci. Toto dostalo za mreže advokáta

„Všetci máme v mozgu ‚hlavné hodiny‘, ktoré využívajú denné svetlo na to, aby riadili všetky procesy nášho tela – od hladu až po to, keď sa cítime pripravení na spánok,“ hovoria psychologička Jolanta Burkeová a vedkyňa Annie Curtisová z RCSI University of Medicine and Health Sciences na portáli The Conversation.

Dodávajú, že poruchy cirkadiánneho rytmu sú spojené s poruchami spánku, zmenami nálady aj s našimi stravovacími návykmi a metabolizmom, pričom všetky tieto časti sú ovplyvnené sezónnou afektívnou poruchou. Ide o typ depresie, ktorý sa vyskytuje iba počas určitých ročných období.

Súvisiaci článok Trápi vás sezónna depresia? Vedkyne radia ako s ňou zabojovať Čítajte 

Farmaceutická laborantka z lekárne Dr. Max v Žiline Tatiana Kocúrková upozorňuje, že posun času môže ovplyvniť aj stravovacie návyky.

„Môže sa stať, že nebudeme cítiť hlad v čase obeda a potom sa večer prejeme. Alebo si dáme počas dňa niečo navyše, čím začneme priberať, hoci sa zdá, že sme v stravovaní nič nezmenili,“ vysvetľuje s tým, že aj keď to nevidíme, zmena času narušila naše vnútorné hodiny.

Zmena času môže mať negatívny vplyv aj na pozornosť a koncentráciu, čo zvyšuje riziko úrazov a nehôd.

Tipy pred posunom času

Hoci sa čas oficiálne mení až o tretej ráno, nastavte si hodinky a domáce hodiny na nový čas ešte predtým, ako pôjdete spať. V nedeľu vám to pomôže vyhnúť sa časovým nezrovnalostiam.

Organizácia Sleep Foundation zase odporúča v dňoch a týždňoch pred zmenou času vyhnúť sa pred spaním alkoholickým nápojom. „Alkohol síce môže spôsobiť ospalosť, ale zároveň spôsobuje poruchy spánku a znižuje jeho kvalitu,“ upozorňujú odborníci.

Zajímavost :  Niektoré prekážky musíte prejsť naslepo, priznáva top cestár Slovenska. V lete robí aj pilčíka

Vhodné je vytvoriť si a dôsledne dodržiavať spánkový režim, teda vstávať a chodiť spať v rovnakom čase každý deň vrátane víkendov.

Súvisiaci článok Prečo na gauči zaspíme, ale v posteli nie? Psychologička ponúka päť vysvetlení a riešení Čítajte 

K prispôsobeniu sa zmene času pomôže aj trávenie času vonku. „Keďže prirodzené svetlo je hnacou silou cirkadiánnych rytmov, pobyt na slnku môže zmierniť pocit rannej únavy. Prirodzené svetlo môže tiež pomôcť preorientovať cirkadiánny rytmus a minimalizovať poruchy spánku,“ vysvetľujú odborníci zo Sleep Foundation.

Ak sa budete cítiť ospalí, krátke maximálne 20-minútové zdriemnutie vám môže dodať energiu. Naopak, pred spánkom by ste sa mali vyhnúť konzumácii kofeínu. Narušiť ho môže narušiť aj kofeín užitý v popoludňajších hodinách.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO