Seznam Zprávy: Strnadova CSG koupila v Německu výrobu nitrocelulózy

Praha – Průmyslově-technologická skupina Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Michala Strnada koupila na severozápadě Německa průmyslový park s výrobou nitrocelulózy potřebné pro produkci trhavin a střelného prachu. Hodnota transakce se pohybuje v řádu stovek milionů eur, napsal dnes server Seznam Zprávy, podle kterého tak jde o obchod za miliardy korun. Výrobu nitrocelulózy v německém Walsrode chce CSG za několik miliard korun rozšířit.

Podnik v Německu přebírá slovenská společnost MSM Group z portfolia CSG od americké firmy IFF, smlouvu podepsaly počátkem října. Transakce by po schválení regulačními orgány a dalších konzultacích měla být vypořádána v první polovině příštího roku, oznámila CSG.

Areál ve Walsrode má železniční vlečku a kogenerační elektrárnu. V částech komplexu, který přebírá CSG, pracuje zhruba 350 zaměstnanců z celkových 1700 pracovníků v průmyslovém parku. Americká firma ve Walsrode vyrábí nitrocelulózu výhradně pro průmyslové účely, zejména pro produkci nátěrových hmot a tiskařských barev.

Zajímavost :  Czech Press Photo: Tragická střelba i ničivé povodně ovládly nominace fotosoutěže

To chce CSG zachovat, zároveň plánuje kapacity ve Walsrode rozšířit a vyrábět tam i takzvanou energetickou nitrocelulózu, klíčovou surovinu pro výrobu trhavin a střelného prachu. “To si postupně vyžádá další investice do podniku v řádu několika miliard korun a konzultace s příslušnými regulačními orgány,” uvedla CSG.

Výši transakce CSG nezveřejnila, podle svého mluvčího Andreje Čírtka skupina obchod financuje kombinací vlastních peněz a bankovního financování. Výroční zpráva společnosti Industriepark Walsrode za rok 2022 uvádí tržby 330 milionů eur (8,3 miliardy Kč) a čistý zisk 8,7 milionu eur.

CSG je globálně působící holding. Hlavní výrobní podniky má v Česku, na Slovensku, ve Španělsku, v Itálii, Indii, Velké Británii a v USA. Zaměřuje se na strojírenství, automobilový, železniční, letecký a obranný průmysl. Součástí skupiny jsou například automobilka Tatra Trucks, výrobce malorážové munice Fiocchi nebo český výrobce radarů Eldis.

Zajímavost :  Volkswagen představil úsporná opatření. Toxický seznam, reagovaly odbory

V podnicích holdingu CSG a propojených firmách pracuje více než 10.000 lidí. V loňském roce CSG zvýšila čistý zisk meziročně o 49 procent na 210 milionů eur, tržby vzrostly o 71 procent na 1,73 miliardy eur. Na tržbách skupiny se z více než 70 procent podílel obranný průmysl.

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO

Zajímavost :  Miliardový prodej v Pařížské. Kdo koupil sídlo Louis Vuitton?

Doporučujeme ke čtení také :