Rodičovská dovolená po změnách: větší možnost přivýdělku a garance stejného místa
Návrh novely zákoníku práce přináší několik zásadních změn pro rodiče malých dětí, včetně prodloužené garance návratu na stejnou pracovní pozici až do dvou let věku dítěte. Rodiče na rodičovské dovolené budou moci vykonávat práci na dohodu, na stejném pracovním místě u svého zaměstnavatele. Zároveň novela podpoří větší flexibilitu v rozvržení pracovní doby a zapojení otců do čerpání rodičovské dovolené.
Připravovaná novela přináší řadu důležitých změn pro pracující rodiče i ty na rodičovské dovolené. Zaměřuje se na zlepšení rovnováhy mezi pracovním a rodinným životem. Tyto novinky mají potenciál pozitivně ovlivnit také zaměstnavatele, kteří budou moci nabídnout svým zaměstnancům větší flexibilitu při návratu do práce.
Garance stejného pracovního místa až do dvou let věku dítěte
Jednou z nejzásadnějších změn je prodloužení doby, po kterou zaměstnavatel musí ze zákona držet pro zaměstnance pracovní pozici, ze které odešel na rodičovskou dovolenou. Podle novely bude zaměstnavatel povinen držet „stejnou židli“ až do doby, kdy dítě zaměstnance na rodičovské dovolené dosáhne věku dvou let. Tato změna poskytuje rodičům větší jistotu, že se budou moci vrátit na své původní pracovní místo, i když se rozhodnou čerpat rodičovskou dovolenou delší dobu.
Pokud se rodič vrátí po druhém roce věku dítěte, zaměstnavatel mu již nemusí držet přesně stejnou pozici, ale musí ho zařadit na místo odpovídající jeho pracovní smlouvě. „Tím se minimalizuje riziko, že by rodiče byli po návratu nuceni přijímat práci, která neodpovídá jejich dovednostem či zkušenostem,“ vysvětluje Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz.
Možnost práce na dohodu během rodičovské dovolené
Další významnou změnou je prolomení zákazu práce na dohodu (DPP nebo DPČ) u stejného zaměstnavatele na pozici, kterou zaměstnanec zastával před nástupem na rodičovskou dovolenou. Nově tedy rodiče budou moci uzavírat dohody o provedení práce či pracovní činnosti i na stejnou činnost, kterou vykonávali dříve v rámci své pracovní smlouvy.
Tato úprava umožní rodičům získat flexibilní přivýdělek a zároveň si udržet pracovní vazby se svým zaměstnavatelem i oborem, aniž by docházelo ke střetu s právními předpisy.
„Dosud jsme se setkávali s různými komplikovanými konstrukcemi, jak umožnit rodičům přivýdělek u původního zaměstnavatele. Nová úprava přinese kromě právní jistoty i daňové výhody. Rodiče mohou například využít výhodného režimu DPP s limitem 11 tisíc korun měsíčně (pro rok 2025),“ uvedla Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Forvis Mazars. „Pro zaměstnavatele to znamená transparentní nástroj pro udržení kvalifikovaných pracovníků s optimalizovanými náklady,“ Gabriela Ivanco.
Flexibilní rozvržení pracovní doby
Novou možnost pro rodiče nabízí další navrhovaná změna zákoníku práce, která umožňuje rozvrhnout si svou pracovní dobu. Se zaměstnavatelem musí písemně uzavřít dohodu, který bude zahrnovat způsob, jakým ho bude zaměstnanec informovat o svém pracovním rozvrhu a případných změnách. Tato novinka přináší větší svobodu a umožní rodičům lépe sladit své pracovní a rodinné povinnosti. Mohou například pracovat v době, kdy jejich děti spí, nebo když je možné zajistit hlídání.
Podpora zapojení otců
Změny v zákoníku práce nejsou zaměřeny pouze na matky, vztahují se i na otce. Nová pravidla mají za cíl podpořit větší zapojení otců do čerpání rodičovské dovolené. To má potenciál vést k větší rovnováze v rodinném životě a rozložení péče o dítě mezi oba rodiče.
„Čím více se otcové zapojují do péče o děti, tím lépe se rozdělují rodinné povinnosti a matky mají větší šanci na rychlejší návrat do pracovního procesu. Tento krok je součástí širšího evropského trendu, který směřuje k rovnoprávnějšímu rozdělení rodičovských povinností,“ dodává Anna Kevorkyan.
VIDEO: Sezení s nohou přes nohu nám může ublížit, hlavně ženám, tvrdí fyzioterapeutka Zuzana Čejková v pořadu FLOW
FLOW: Sezení s nohou přes nohu nám může ublížit, hlavně ženám, tvrdí fyzioterapeutka známá jako “Fyziomluva” • e15