Velký obal, ale půlka je prázdná. ČOI potrestala výrobce za plýtvání
Česká obchodní inspekce (ČOI) uložila pokutu 150 tisíc korun výrobci tablet do myčky za to, že používal stejně velká balení pro 80, 65 i 48 kusů. Sankci z listopadu 2022 teď potvrdil i Městský soud v Praze.
Výrobce – společnost Henkel – podle inspekce i soudu porušila zákon o obalech, který ukládá povinnost používat co nejmenší obaly, aby nevznikalo tolik odpadu.
Zatímco balení obsahující 80 tablet bylo naplněno z přibližně 82 procent, balení obsahující 65 tablet bylo naplněno ze 72 procent a balení s 48 tabletami už jen z necelých 57 procent.
„Velikost obalů je zajímavé téma nejen z hlediska zákona o obalech, ale i z pohledu nekalých obchodních praktik. Například fenomén takzvané smrskflace (shrinkflation) – zmenším množství výrobku, ale velikost obalu i cenu zachovám,“ podotýká Vlastimil Turza, vedoucí právního oddělení České obchodní inspekce, který na rozhodnutí soudu upozornil. Samotný spor se nicméně týkal jen zákona o obalech, ne případných nekalých praktik.
Společnost Henkel se proti pokutě od ČOI bránila tím, že pokuta je nepřiměřená, protože dané ustanovení zákona je příliš neurčité a že používání menších obalů – respektive různých velikostí pro různé počty tablet – by pro ni bylo příliš náročné a neekonomické. Zároveň zdůrazňovala, že na ochraně životního prostředí a udržitelnosti jí velmi záleží, jak mimo jiné píše i ve svých výročních zprávách.
Městský soud v Praze však argumenty výrobce neuznal a podpořil postup České obchodní inspekce. „Rozhodnutí nemusí být konečné, společnost se ještě může obrátit k Nejvyššímu správnímu soudu,“ dodává Turza.
Výrobce podle zákona musí zajistit, aby objem obalu byl co nejmenší při dodržení požadavků kladených na balený výrobek a při zachování jeho přijatelnosti pro spotřebitele nebo jiného konečného uživatele. Pokud výrobce používá obal o shodném rozměru pro 80 tablet i pro 48 tablet, je zřejmé, že svou zákonnou povinnost neplní, protože velikost obalu nepřizpůsobuje množství baleného výrobku, konstatoval soud.
U soudu neobstál ani argument, že při přepravě nebo další manipulaci s výrobkem se obaly postupně stlačují. Jestliže je krabice dostatečná pro balení 80 tablet, logicky by pro 48 tablet stačila menší. Nic na tom nemění ani fakt, že zákon blíže neurčuje, jaké zaplnění obalu je ještě přijatelné a jaké už je považování za plýtvání nebo matení spotřebitele. I při respektování toho, že obal musí splňovat požadavky na bezpečnost a hygienu, je zřejmé, že menšímu obsahu stačí menší obal než většímu.
Výrobce argumentoval, že (jednotné) rozměry obalů jsou ovlivněny především balicím procesem na výrobních linkách. Zmenšení obalu na výrobní lince podle něj vede ke ztrátám při plnění obalů, jejímž výsledkem je větší produkce odpadu. Dále je nutno vzít v potaz i další funkce obalu, a to ochranu výrobku, logistiku, prezentaci, marketing, uvedla firma.
Podle soudu však výrobce pro svá tvrzení, že nelze bez značných problémů s ohledem na proces výroby a balení přejít k menším velikostem obalů, nedoložil důkazy. Cílem zákona, který vychází z unijní směrnice, je navíc právě snaha, aby firmy těmto požadavkům přizpůsobily i výrobu.
ČOI může v daném případě uložit pokutu až 500 tisíc korun. Pokuta v tomto případě – 150 tisíc korun – tak není nepřiměřená, konstatoval soud. Společnost Henkel ČR měla za rok 2021 zisk 146,6 milionu korun, obrat přesáhl šest miliard, připomněl soud.
Sdílejte článek, než ho smažem
Vytisknout
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO